Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet velvoitteet montako paikkaa pitää hakea kuukaudessa?
Mitään työtä he eivät edes tarjoa. Työssäkäyvät saavat vähennykset matkoista,mutta työttömät eivät saa. Käynti siellä on niin turha kuin vain voi olla. Kaikki pystyy hoitamaan netissä. Minulla ei ole mitään sitä vastaan, että siellä kävisin jos siitä olisi jotain hyötyä. Miten muilla pitääköä teidän mennä paikan päälle vai miten?
Työvoimatoimisto
13
116
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
On tärkeää luoda yleiskuva työttömän käytöksestä, persoonallisuudesta ym
- Anonyymi00006UUSI
Toki jos ensimmäisellä kerralla tuo tehdään, mutta miksi pitää taas seuraavassa tai seuraavassa kuussa mennä ihan saman asian takia sinne, että tehdään ns "uusi suunnitelma" joka on käytännössä sellainen, että etsii töitä 4 kertaa kuukaudess? Ei mitään perustetta sille miksi sinne pitää mennä käymään.
- Anonyymi00009UUSI
Anonyymi00006 kirjoitti:
Toki jos ensimmäisellä kerralla tuo tehdään, mutta miksi pitää taas seuraavassa tai seuraavassa kuussa mennä ihan saman asian takia sinne, että tehdään ns "uusi suunnitelma" joka on käytännössä sellainen, että etsii töitä 4 kertaa kuukaudess? Ei mitään perustetta sille miksi sinne pitää mennä käymään.
Työttömän asenteita tarkkaillaan jotta toimenpiteillä voidaan vaikuttaa motivaatioon
- Anonyymi00011UUSI
Anonyymi00009 kirjoitti:
Työttömän asenteita tarkkaillaan jotta toimenpiteillä voidaan vaikuttaa motivaatioon
Miksi motivaatiota ei nosteta tarjoamalla TES mukaista palkkatyötä?
- Anonyymi00012UUSI
Anonyymi00009 kirjoitti:
Työttömän asenteita tarkkaillaan jotta toimenpiteillä voidaan vaikuttaa motivaatioon
Motivaatio? Jos ei olisi noita pakkohakuja määrättynä niin laittaisin itse useita hakemuksia kuukaudessa, mutta nyt laitan vain ja ainoastaan sen yhden joka minulle on määrätty. Ei mitään järkeä koko touhussa jos juoksuttavat sinne käymään niin esiinnyn erittäin ystävällisesti ja mietin hiljaa itsekseni, että voi vee teidän idiootto touhuja. Mitä siitä he hyötyvät?
- Anonyymi00002UUSI
Itse käynyt kaksi edellistä kertaa paikanpäällä, seuraava sitten puhelumella. Elokuussa oli nääs aktivointisuunnitelman teko..mut yllätti hieman että seuraavakin oli paikan päällä. Mutta joo, ei ollut noissakaan mitään uutta, hommat ja haut jatkuu kuten ennenkin :D
- Anonyymi00004UUSI
puhelumella
Tämä onkin ihan uutta. Miksi lumella pitää puhua? - Anonyymi00005UUSI
Anonyymi00004 kirjoitti:
puhelumella
Tämä onkin ihan uutta. Miksi lumella pitää puhua?Tyhmä, eikö nyt ole talvi ???
- Anonyymi00007UUSI
Henkilökohtaiset tapaamiset on osa työttömien velvoitteita jossa samalla nähdään työnhakijan yleinen taso...
Henkilökohtaisessa tapaamisessa ei voi väärentää tapaamista ja sitä vaaditaan myös työspaikkaan valitulta haastateltavalta enne työsuhteen sopimista.
Mikä näin yksinkertaisessakin asiassa on niin vaikeaa ymmärtää?- Anonyymi00013UUSI
Montako kertaa se yleinen taso pitää nähdä? Velvoitteet suoritan, mutta tasan sen yhden haun joka on määrätty. Jos ei olisi tällaista pakkoa niin tilanne kohdallani olisi toinen. Mikä siinä on niin vaikea ymmärtää, että turhat käynnit ei johda yhtään parempaan suuntaan?
- Anonyymi00008UUSI
Ei niitä tapaamisia ole useasti, kuten itselläni oli 5v aikana pari kertaa livenä ja kerran puhelimitse.
Aina alussa tosin oli "miten haen työtä" osio joka oli jokatoinen viikko 1 tunti eli 4 kertaa privat kurssina.- Anonyymi00014UUSI
Palstoilla tuntuu olevan henkilöitä jotka antavat itsestään vaikean henkilön kuvan. En yhtään ihmettele sitä jos näille pitää sitten olla jämptimpi ja heidän suhteensa tarkempi.
Tämänkään aloituksen taustoja kun ei tiedä, niin mahdoton sanoa syytä.
Minut on jätetty todella rauhaan, mutta osaankin antaa itsestäni positiivisen kuvan ja osaan kertoa ihan itsenäisesti aktiivisuudestani. Pitkälti se on tekstiviesti, että menetkö hyväksymään suunnitelman.
- Anonyymi00010UUSI
Tarkistat, ettei toimiston pummiporukka ole juonut itseään tajuttomiksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1232604- 2292063
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1841838- 491693
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1191441Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä571345- 1221158
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo285930Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65825Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo64789