EU uusiksi

Nyt olisi syytä panna EU uusiksi. Sehän onkin perustettu poliitikkojen lisätyöpaikkoja varten ja suuret maat mm. Englanti, tuo mitätön suurvalta, kähmijänä, jäsenmaksuitta on osoitus eriarvoisuuden toteutumisesta.

En minä EUta kaada kun ei voimat riitä. Se voisi samannimisenä jatkaa mutta erilaisten maiden erilaiset tarpeet pitäisi huomioida.

EU:ssa hoidetaan asioita kuin hoivattaisiin tajutontan ihmistä. "EU:n jalat" palavat kun tuli on niin lähellä ja pää taas jäätyy.

Omien Parlamenttien, meillä Eduskunnan, määräysvalta suremmaksi omanmaan osalta ja mepit hoitamaan vastuullisesti ja tasapuolisesti yhteistä EUta.

6

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä EU uudistamista tarvitsisi ja oppia myös entisistä virheistä. Eihän siellä ole pysytty edes niissä omissa peruskirjan päätöksissä. Pienen äänenpainoin on lipsuttu.

      Kyllä äänestin EU:hun liittymistä vastaan. Se on nyt taakse jäänyttä. EU virkojen metsästämien ei voine olla vaikuttamatta myös asioiden käsittelyyn. Kaipa "kelpoisuus" täytyy osoittaa, vaikka asiat toisin vaatisivatkin. Näinhän byrokratiaa sisältävässä järjestelmässä menee. Ihmeen vähän tulee tietoa siitä, miten mepitkin asioitaan hoitavat. Lobbareista ei kyllä ole puutetta.

      • Niin äänestin minäkin aikanaan.

        Kun EU-äänestys oli, ei kellään ollut tietoa tulevasta, eduista tai haitoista. Vallanpitäjät huomasivat oman hyötynsä ja panivat median avulla aika ranttalin Eu:n puolesta.

        Kun tietoa hyvästä ei ollut, päätin toimia kluin pimeässä, valoitta ajava autoilija. Painoin ikäänkuin jarrua EI-äänellä. Kun EU sitten avusti runsaasti alussa, oltiin tyytyväisiä kun oltiin mettosaajia. Kuin "susi kukassa" oli meikäpojan oltava pitkään.

        Nyt ei voi vastaan sanonut sanoa, minähän sanoin. Vasta ajan myötä saadut kokemukset ovat avaneet kissanpojan silmät.


    • pahimmat tehdyt -

      harkitsemattomat virheet pitää korjata, suomen velvotteita pitää vähentää,



      EU pitää jakaa jotensakki niin että pohjoismaat on samaa kastia, hunsvotti etelä erikastiin,
      suomelle oma valuutta takasi,
      jotensakki näin suunittelen

    • ystävä
      • siitäs sait-

        sinä se vasta uuno olet, varmaan suomen yksi suomen tuholaisista,


    • Suuria asioita Ruuneberi miettii,kyllä voidaan ajatella ja mielen
      sopukoissa pyöritellä.
      Mutta pieniä olemme isojen asioiden joukossa,siksiköhän,
      Ministerimme hamuaa sieltä työpaikkoja.
      Moni on sinne päässytkin, vahvemmat jädäkseen. Ruoho on vihreämpää aidan tuolla puolen. Täällä laidalla ollessamme on
      tyytyminen, heidän järjestelykykyihin. Onneksi olemme jo eletyn
      elämän illassa,joten eiköhän näillä eläkkeillä pärjätä.
      Pää-asia, kun saataisiin elää sodattomassa maassa ja olisimme onnellisia täällä puhtaassa ilmastossa.
      Sanon Sinulle Ruuneperi sinulla on hyvä muisti,ole kiitollinen siitä. Minunkin tuttava perheissä kolmella on se muistisairaus vakavana,eikä niillä ole ikää niin paljon,kun minulla sinulla. Aurinkoista sunnuntaita Höytiäisen läheisyydestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6125
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5900
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2355
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      118
      1395
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      183
      1064
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe