Autoilu Mallorcalla

Autoilusta pitävä

Lokakuun lopulla 2 vk Mallorcalla ja otin vuokra-auton kun ovat tähän aikaa vuodesta pirun halpoja. Autolla Mallorcaa kiertäneet, kertokaahan millaista siellä on autolla liikkua, mitä paikkoja suosittelette ja onnistuuko Palmaankin meno autolla? Tarkoitus on hissukseen ja maisemista nauttien tutustua saareen ja sen nähtävyyksiin. Majoitus pikkukylässä pohjois-puolella ja toinen viikko santa ponsa.

6

1126

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3 kert käynyt

      santa on aika käpynen kylä alä mee magasluffiin ainakaan
      alcudia on aivan makee paekka

    • autoilu

      Saaren itärannikkoa kulkevat reitit ovat todella upeat,keskellä saarta löytyy kauniita vanhoja kyliä ,ja länsirannikolla taas paljon pieniä lahdenpoukamia.Viikonloppusin saattaa olla enempi autoja liikenteessä näillä reiteillä.

      Autoilu onnistuu myös Palmassa,vaatii hyviä hermoja,ja parkkipaikat ovat vähissä.Suosittelen auton jättämistä parkkiin keskustan ulkopuolelle ja Palman kaupunkiin tutustumista jalkaisin.

    • Autolla saa hyvän kuvan Mallorcan monipuolisuudesta.Paikkoja joissa voi käväistä ovat Sa Calobra, Valdemosa.Formentor,Porto Christo,jossa on tippukiviluolat.Palmassa ajan auton aina Plaza Majorin lähellä olevaan parkkikellariin,josta sitten kävellen voi kulkea keskustan paikkoja. Alcudian ja Pollensan lahdet ovat käymisen arvoisia.Etelässä Es Trenc:in ranta on myös hieno esimerkki upeasta rannasta.Vuoristoteillä matka etenee hitaasti joten aikaa on varattava,päivässä ei ehdi, eikä ole järkevää, yrittää joka paikkaan.

    • Decamerone2

      Juuri tulleena: erittäin hyvät tiet ja selkeät opasteet, liikenne ihan ok. Kiertelimme saarta autolla, 2 naista, ja menimme myös Palmaan. Siellä kannattaa jättää auto parkkiin heti ekaan parkkihalliin - keskusta alkaa heti. Suosittelen autoilua Mallorcalla, sillä tavoin löytää parhaat rannat ja maisemat. Halpakin tuo auto oli lokakuussa.

    • bv,ki

      Hei, paljonko auton vuokraus esim 4ksi pvksi maksaa? käykö siellä tavallinen suomen ajokortti vai pitääkö olla jokin kansainvälinen kortti? ja miten siellä vuokrauksen kanssa toimitaan, viko maksaa käteisellä vai pitääkö olla luottokortti?

      • käteis helpoin.

        Vuokraus kuten suomessakin, ajokortit ym. paitsi...

        Jos et halua yllätyksiä luottokortiltasi jälkikäteen niin, vuokraa jostain kadunvarsivuokraamosta käteisellä etukäteen maksaen pääset helpommalla ja huokeammalla !
        Esim. hotellisi vierestä jolloin voit esittää olevasi "saavutettavissa" ?

        4pv noin 80€ - 160€ pikkuauto !

        Näin parit kerrat tehnyt mm. Mallorcalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      149
      1634
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      143
      1413
    3. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      145
      969
    4. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      95
      893
    5. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      124
      879
    6. 65
      823
    7. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      334
      681
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      160
      624
    9. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      39
      606
    10. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      7
      567
    Aihe