Autoilu Mallorcalla

Autoilusta pitävä

Lokakuun lopulla 2 vk Mallorcalla ja otin vuokra-auton kun ovat tähän aikaa vuodesta pirun halpoja. Autolla Mallorcaa kiertäneet, kertokaahan millaista siellä on autolla liikkua, mitä paikkoja suosittelette ja onnistuuko Palmaankin meno autolla? Tarkoitus on hissukseen ja maisemista nauttien tutustua saareen ja sen nähtävyyksiin. Majoitus pikkukylässä pohjois-puolella ja toinen viikko santa ponsa.

6

1023

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3 kert käynyt

      santa on aika käpynen kylä alä mee magasluffiin ainakaan
      alcudia on aivan makee paekka

    • autoilu

      Saaren itärannikkoa kulkevat reitit ovat todella upeat,keskellä saarta löytyy kauniita vanhoja kyliä ,ja länsirannikolla taas paljon pieniä lahdenpoukamia.Viikonloppusin saattaa olla enempi autoja liikenteessä näillä reiteillä.

      Autoilu onnistuu myös Palmassa,vaatii hyviä hermoja,ja parkkipaikat ovat vähissä.Suosittelen auton jättämistä parkkiin keskustan ulkopuolelle ja Palman kaupunkiin tutustumista jalkaisin.

    • Autolla saa hyvän kuvan Mallorcan monipuolisuudesta.Paikkoja joissa voi käväistä ovat Sa Calobra, Valdemosa.Formentor,Porto Christo,jossa on tippukiviluolat.Palmassa ajan auton aina Plaza Majorin lähellä olevaan parkkikellariin,josta sitten kävellen voi kulkea keskustan paikkoja. Alcudian ja Pollensan lahdet ovat käymisen arvoisia.Etelässä Es Trenc:in ranta on myös hieno esimerkki upeasta rannasta.Vuoristoteillä matka etenee hitaasti joten aikaa on varattava,päivässä ei ehdi, eikä ole järkevää, yrittää joka paikkaan.

    • Decamerone2

      Juuri tulleena: erittäin hyvät tiet ja selkeät opasteet, liikenne ihan ok. Kiertelimme saarta autolla, 2 naista, ja menimme myös Palmaan. Siellä kannattaa jättää auto parkkiin heti ekaan parkkihalliin - keskusta alkaa heti. Suosittelen autoilua Mallorcalla, sillä tavoin löytää parhaat rannat ja maisemat. Halpakin tuo auto oli lokakuussa.

    • bv,ki

      Hei, paljonko auton vuokraus esim 4ksi pvksi maksaa? käykö siellä tavallinen suomen ajokortti vai pitääkö olla jokin kansainvälinen kortti? ja miten siellä vuokrauksen kanssa toimitaan, viko maksaa käteisellä vai pitääkö olla luottokortti?

      • käteis helpoin.

        Vuokraus kuten suomessakin, ajokortit ym. paitsi...

        Jos et halua yllätyksiä luottokortiltasi jälkikäteen niin, vuokraa jostain kadunvarsivuokraamosta käteisellä etukäteen maksaen pääset helpommalla ja huokeammalla !
        Esim. hotellisi vierestä jolloin voit esittää olevasi "saavutettavissa" ?

        4pv noin 80€ - 160€ pikkuauto !

        Näin parit kerrat tehnyt mm. Mallorcalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      30
      2786
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1817
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1800
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1414
    5. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      72
      1290
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      24
      1235
    7. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1168
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      76
      1131
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1008
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      97
      997
    Aihe