Jatkuva puheenaihe vieläkin.

Peksin sisko likka

Mikä se kyykäärme postilaatikossa juttu olikaan? Tapahtui kuulemma Kannuksessa kanssa muistaakseni joskus 2000 luvun alussa. Tietoa tästä kiitos.

29

1488

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelkkää satua vain

      Ei mikään! Sellaista ei ole tapahtunut koskaan, hullujen juoppojen satuja vain ei muuta.

      • Poliisi kertoo totta

        Empä sua usko! Poliisi kertoi muuta kylillä hiljattain...


      • kaikki-sitä-vihaa
        Poliisi kertoo totta kirjoitti:

        Empä sua usko! Poliisi kertoi muuta kylillä hiljattain...

        tiedän että asia on totta


    • Kannuksessa puhutaan

      Kyllä aloittajan jutussa ihan perää on, hirviporukassa tosta on usein kerrottu kun on ollut jutunpuutetta hirvikämpällä. Että ei ole tuon kyyjutun päätekijä ainakaan terveimmästä päästä. Nuori virkaintoinen konstaapeli taisi mennä sekaisin tuon kyytapauksen johdosta kun tekijä pääsi kuin koira veräjästä.
      Taisi syyttäjä sääliä häntä sairautensa takia ja jätti syytteen nostamatta.
      Nuori poliisi menetti malttinsa ja alkoi juomaan ja sekosi sitten myöhemmin.
      Nyt on hyvä mies työkyvytön ja lääkinnän alaisena.

    • Faktat kehiin.

      Näin se juttu meni. Se joka ne käärmeet omisti oli salakuljettanut ne espaniasta laittomasti. (vanhemilla on asunto espanjassa)
      Käärmeiden omistaja pyydysti minkinloukulla kissoja ja fasaaneja käärmeille ravinnoksi. Tappoi kissat kirveellä ja fasaanit samaten vanhassa autiotalossa joka oli hänen kodin läheisyydessä.
      Syötti lihat käärmeilleen ja isoille liskoille joita oli tuonnut myös espaniasta laittomasti suomeen.
      Jäi kiinni mutta sai vapauttavan syytteen varmaan sillä perusteella kun on jokin erikois-sairas. Poliisi joka otti käärmemiehen kiinni ei kestänyt sitä että matelijoiden pitäjä jäi ilman tuomioita ja alkoi juomaan ja sekosi lopulta.
      Sen jälkeen kun poliisi sekosi hän alkoi puhumaan tapauksesta kylillä, mikä on laitonta ja lisäsi tapahtumiin itse vaikka mitä paska juttuja päälle.
      Nyt tämä poliisi on lääkinnän alaisena.

    • Luinko oikein.

      Eihän tuossa puhuttu mitään kyykäärmeestä postilaatikossa.

    • Tex Willer fani 54v

      Se mitä kuulin tästä oli kuulemma näin.
      Eräs entinen pikkurikollinen ja vahingontekijä (nykyään parannuksen tehnyt)
      Sai syyn tästä kyyjytusta tapahtuman aikoihin.
      Käärmeiden salakuljettaja syytti häntä kyyn postilaatikkoon laittamisesta.
      Ei ollut sitä tehnyt tämä henkilö jota poliisikin aluksi epäili.
      Kiitos kieron käärmemiehen joka valehteli poliiseille koska halusi kostaa entiselle rikolliselle, koska oli jonkinlaista vääryyttä hänen taholtaan kokenut?
      Käärmemies viilteli jotkut sohvatkin rikki puukolla ja syytti myös niistä edellämainittua syytöntä pikkurikollista.
      Myös kyykäärmeen olisi tämä sama syytön laittanut hänen vanhempainsa postilaatikkoon käärmemies selitteli näin asiaansa.
      Kaikki paljastui valheeksi ja käärmeiden salakuljettaja jätettiin kumminkin tuomiotta kaikista tekemisistään. Poliisi joka tässä oli eniten mukana ei kestänyt tätä juttua vaan alkoi juomaan ja lopulta sekosi itse koko pollari.
      Tähän liittyy vielä joitain erikoisia yksityiskohtia mutta antaa niiden nyt olla.

      • Rajaseudun Rambo

        Totuus kyyjutusta on,pohjanmaalla majaili siihenaikaan venäläinen fakiiri,hällä oli kyitä viholaissäkissä,yksi oli päässyt karkuun ja löytyi myöhemmin postilaatikosta,venäläinen oli saanut heti lempinimen kyyryssä,ymmärrätkö tämän Ivan.


      • Pippi Blomma.

        Tähän liittyy vielä joitain erikoisia yksityiskohtia mutta antaa niiden nyt olla.
        Tex Willer fani kirjoitti.

        Kerro mitä ne olivat jos tiedät? Ettei tarvitse uskoa muiden epäuskottavia kertomuksia kylillä.


    • Ei sentään MacGyver.

      Nyt ymmärrän miksi tämä harha-ajatuksinen kyykäärme kimeerityyppi joutui apu-kouluun kun oli erikois-sairas. Kiusattiin normaalikoulusta 1980 luvulla ulos tämä ihmemies.

      • hän-siis-mies

        Helppoahan sitä on nyt olla Kokkolassa.
        Ei tarvitse mitään tehdä ja valtio maksaa eläkerahaa nuorelle miehelle?


      • Anonyymi

        Se kimeeri kävi koulua Kannuksessa 1990 luvulla. Lopetti koulun 1998 ja kannuskarkoitus joskus 2000 luvun alussa Kokkolaan.


    • hops........

      ylös tämä juttu

    • ILTANAPÄISSÄÄN

      KÄÄRME ON INHOTTA ELUKKA SAMOIN SE JOKA NIITÄ KOTIA HANKKII

    • texwillersekälasso

      hehe, nyt taidan tietää kuka näitä juttuja täällä kirjoittee "tex willer" paljasti.

      tunnen tämän miehen jota täällä parjataan. tiedän myös poliisin joka epäammattimaisesti levitteli vääriä tietoja päissään kylillä. poliisi tosiaan sekosi, menetti talonsa ja perheensä.
      "Kyymies" ei todellakaan ole tappanut mitään kissoja tai fasaaneja :D mielikuvitus taas lähtenyt vähän lapasesta kaikilla teillä. käärmeet syö elukoita, joten elukoita niille syötetään, hiiriä sammakoita jne...se on nääs aika luonnollista vai mitä ? hiton kiusaajat. postilaatikkojuttu oli niin outo homma että tiä vaikka seko poliisi ooli ite katkonu käärmeet ja laittanut laatikkoon. miksi poika joka pitää lemmikki käärmeitä tappaisi niitä ja laittais omaan postilaatikkoon. ?

      tosiaan, taidan tietää kuka tätä asiaa nyt pitää esillä edelleen. kun tulet vastaan niin aijon ottaa asian puheeksi. häpeä perkele.

      • poliisionystävämme

        Kyllä minä tiedän mikä on totuus tässä asiassa!


      • texwillersekälasso

        Näköjään et..idiootti


      • järjenjättiläinen

        Älkää kiusatko Timoa hän on vieläkin meidän Kannuksen kouhojen silmissä hyvä poliisi. Hän uskalsi käydä kyypoikaa vastaan silloin 2000 luvun alussa.

        Vaikka se maksoi hänen mielenterveytensä.

        Esa tuskin osaa edes tietokonetta käyttää leikkii vain käärmeillä ja tappaa kissoja ja kalastaa kaloja.


    • Vieläkö-tapaa

      Näin Regionlinessa ihmeellisen ilmoituksen, jossa haluttiin ostaa kissoja ruuaksi ilmeisesti Boa ja python tms. käärmeelle. Hintatarjous tais olla jotan 0,10€/kissa. Ilmeisesti kissoja on näin syksystä paljon tarjolla ja tämä on saanut Koivuhaan kimeerin siis esanko liikkeelle... Mitä ravintoa te joilla on käärme, syötätte sille? Elävää ravintoa (kissoja??) vai muuta? Saako käärme syötyä koko kissan kerralla?

    • vajaat

      Mistä johtuu ettei teillä oo siellä muita aiheita puhua kun tämä vanha asia??johtuuko siittä että ootte yksinkertaisia ihmisiä?vai henkisesti vajaita!onko sukulaiset keskenään liian tiiviisti ja intiimisti keskenään?en ymmärrä menkää eteenpäin elämässänne!

    • poliisin-ystävä-aina

      Asuuko kyymies vielä kannuksessa?
      Ei ole häntä näkynyt kuin joskus harvoin.
      Onko hän jossain hoidossa suuren osan aikaansa.

      • Port-paye-finlande

        Tiettävästi häntä piilotellaan hänen vanhempain luxus-mökillä, oliko se nyt Himangalla en jaksa muistaa.


    • Unenko_näit

      Juopot on nähneet myöskin pikku-ukkoja ja muita menninkäisiä deliriumeissaan.

    • Anonyymi

      Urbaani satu, jos nyt Kannusta voi urbaaniksi asuinpaikaksi kutsua.

      • Anonyymi

        Satu ? Kyllä tuota ihan totena puhuttiin 2000 luvulla. Silloin oli tuo ; asia ; kaikkien puheissa.
        Siksi tuo ;käärmemieheksi; haukuttu muutti Kokkolaan.
        Jotkut juorut tosin epäilevät onko hän edes ihan oikea mies.


    • Anonyymi

      Mites se kukkapenkkimurhaaja?

      • Anonyymi

        Ei ole jäänyt kiinni tähän päivään mennessä. Jatkaa entistä hurjempaa menoa.


    Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      186
      3525
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      376
      2210
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      56
      2196
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      43
      2062
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1491
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1213
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      449
      1189
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      118
      1045
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      59
      994
    Aihe