Tänään on vuoden lyhin päivä ja aurinko nousi Helsingissä klo 9.24 ja laski klo15.13.
Päivän pituus on vajaat kuusi tuntia Helsingissä ja Oulussa vajaat kolme ja puoli.
Tästä päivät pitenevät pikku hiljaa, ensin hitaasti ja sitten nopeammin.
Meille käy ihan päin vastoin, vanheneminen ja luustokato lyhentävät ainakin minua.
Vuoden lyhin päivä
10
68
Vastaukset
Voi Ruuneperi, et Sinä yksin ole. Kaikenlaiset asiat meitä muitakin ikätovereita kohtaa. Jos ei selkää jomota joku päivä, niin ihomuutokset saavat menemään lekurille:D Se on osamme tällä hetkellä, -- mutta niin kauan kuin mieli nousee nuorena, ja voimme naurahtaakin elämämme realiteeteille, pärjäämme kyllä yli tämänkin kynnyksen.
Jo tammikuun lopussa aistii valon saapumisen, ja lumen peittäessä niin puhtaana pihapiirini, on sydänkin ihan täynnä valoa ja lämpöä :D heippaOdottelehan kunnes aurinko tekee näyttävämmän ja pitemmän kurkintakierroksen, saattaapi kehokin venähtää ja ryhdin kautta pitemmäksi kurkottautua. Tottahan talvikeleissä lyhemmäksi lyyhistyy, kun pakkanen ja tuulen viima iskee ja pitäähän usein saappaansakin paikkaa tarkkailla, ettei nurin kupsahtele.
- Ramoona*
Auringon näyttävämpi kurkintakierros, se onkin seuraava odotettava,kun joulu saadaan vietettyä.
Valo on niin kaunis sana, ihan omaa perua, en tiedä sopivampaa äänneasua . Valolle on sukua ilo. Lapsilla on valoisat kasvot, heijastavatko ne taivasta ?
Tänään saatin valoa lisäävä lumipeite etelään, juuri sopivasti, kun vuoden pimein päivä ohitettiin. Valossa kasvaa .
On niin kaunista ulkona, kun joka oksa ja aidan piena on lumen koristama, valot tuikkivat, ei malta mennä nukkumaan .
- Merilii
Talvipäivän seisaus oli viime yönä yhden aikaan, joten valoa kohti käännyimme, iloitkaamme siitä. Hyvää joulua teille kaikille!
- Jep!
"Don't let others pull you into their storm, pull them into your light."
Älä anna muiden vetää sinua myrskyynsä, vedä sinä heidät valoosi!
Let's try!
- --,,
Kun siis synnyin, alkoi valo valloittaa.
- Kaupunkilainen
Mikä kumma se vetää ihmisiä alakuloon pelkän alkutalven pimeyden vuoksi?
Sytytän lisää valoja sitä mukaa kun ulkona pimenee ja on tarpeen jotain tarkkaa työtä tehdä, muuten viihdyn hämärässä.
Tavallisia kynttilöitä en polttele useinkaan, koska niistä syntyy nokikaasuja, eli savuttavat toisin kuin kynttilät ennen. Syy piilee varmasti kynttilöiden sydänlangassa johon lisätään ilmeisesti synteettisiä kuituja. Aiemmin, jos kynttilä savutti, voi leikata sydänlankaa lyhyemmäksi, nyt palavassa kynttilässä on sydänlankaa tuskin nimeksikään, savuttaa silti, ja usein sammuukin itsekseen liian ohuen sydänlangan riittämättömyyteen poltaa sulanutta steariinia. Taitavat olla pelkkää rasvaa enimmäkseen, tuskin kokonaan steariinista kynttilää enää saa mistään, ellei itse valmista.
Pimeys ole minua koskaan häirinnyt, maalla syntynyt ja kasvanut, öljylampun valossa tehnyt läksyt ja karbiidilamppu oli saunassa. Kidekoneella kuunneltiin radiota, sähköttömästä kodista läksin maailmalle ja sammuttelin valoja joka paikassa sittemmin kun sähköistetyissä olosuhteissa olin ja elin, kuten nykyisin.
Jos ei valo ole tarpeellinen, sen voi sammuttaa.
Auringon valo on kaikelle luomakunnalle tarpeellinen, mutta vaikkei se paista, se on olemassa ja näkyy toisaalla, mikäli sää sallii.
Kun se lakkaa taivaalla kiertämästä saa maapallo ikuisen yön ja talvenkin saman tien.
Nautitaan siitä kukon askeleen mitan jatkuneesta päivästä tänään, huomenna se jatkuu lisää kun kukko hyppää korkeammalta orrelta.
Luminen maisema valaisee ja pakkaset tuovat tähdet taivaalle näkyviin, revontuliakin voi onnekkaasti nähdä säätyypin vaihtuessa.
Valoisa mieli, vaikka pimeä taivas. - Uuno Eemeli
Tänäpänä pitäisi päivän jo olla hiukka valoisampi, mutta pilvistä ja lumisateista on ollut. Huomenna pakstaa täällä etelässäkin.
- lumivalkaisee
Lumi valaisee,ei päivä vielä pidentynyt jotta huomaisi. Loppiaisena on päivä 11 minnuuttia pitempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.244505Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma993098Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2062954Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.542560- 791315
Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk651076Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie26980- 105919
Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril115810Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA47808
