Voiko ilmoittaa verkossa ja paperilla?

Erityistapaus

Minulla taitaa olla sama ongelma kuin toisella kysyjällä eli kaikki tiedot eivät mahdu niille varattuun sähköiseen tilaan.
Kysymys on erittäin monimutkaisista tulonhankkimiskuluista, joita ei voi ymmärtää ilman yksityiskohtaista selvitystä. Määrä on aika iso eli tuhansia euroja.
Ymmärrän, ettei samoja tietoja saa ilmoittaa kahdesti. Voinko siis täyttää veroilmoituksen sähköisesti ja ilmoittaa siinä kohdassa kyseiset kulut numeroina ja ilmoittaa samalla lisätietona, että tulonhankkimisvähennyksistä on lähetetty selventävä ja seikkaperäinen tietopaketti paperilla verottajan postittamassa palautuskuoressa kuoressa olevaan osoitteeseen? Näin verottaja tietäisi sähköistä ilmoitusta lukiessaan, että tarvittavat lisätiedot ovat luettavissa paperiversiossa. Päätyvätkö tiedot sitten samaan osoitteeseen, ettei vaan synny sekaannuksia?

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei!

      Kiitos kysymyksestä. Suosittelen liittämään lisäselvityksen sähköiseen ilmoitukseen, jolloin se siirtyy Verohallinnon tietojärjestelmään yhdessä muiden ilmoittamiesi tietojen kanssa. Liitetiedostojen sallitut tiedostomuodot ovat word, excel, pdf ja rtf. Tarkempaa ohjeistusta asiasta löydät esimerkiksi täältä: http://portal.vero.fi/public/default.aspx?contentid=21962&culture=fi-fi&contentlan=1#Voinkoliittlisselvityksiliitetiedostona

      Voit toki halutessasi lähettää lisäselvityksen erikseenkin. Sähköisesti ja paperilla annetut tiedot kohtaavat kyllä toisensa käsittelyn yhteydessä. Tosin tässä tilanteessa ottaisin kyllä varmuuden vuoksi itselleni kopion..

      Kevätterveisin
      Satu V. Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      2609
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1659
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      134
      1634
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      149
      1368
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      66
      1338
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      13
      1180
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      284
      1174
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      976
    9. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      22
      934
    10. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      889
    Aihe