Mitä tarkoittaa seuraava esitäytetyssä veroilmoituksessa:
Pääomatulon tappio verovuodelta 2010 xx euroa
Jäljelle jäävä osuus xx euroa
Viimeinen vähennysvuosi 2020
Pääomatulon tappio verovuodelta 2011 xx euroa
Jäljelle jäävä osuus xx euroa
Viimeinen vähennysvuosi 2021
Olenko siis oikeutettu saamaan nuo kyseiset xx summat itselleni ja miten tulee toimia? En edes tiedä mitä ihmeen pääomatuloja minulla on ollut. Ainoat tuloni ovat olleet palkkaa ja opintotukea.
Erittely tappioiden käytöstä
3
67
Vastaukset
- oiskolainankorotsyynä
Pääomatulolajin tappio
Tappion laskeminen
Siltä osin kuin alijäämää ei ole otettu huomioon verosta tehtävänä vähennyksenä, se vahvistetaan pääomatulolajin tappioksi (TVL 60.2 §). Pääomatulolajin tappiota voi syntyä sen vuoksi, että alijäämää ei voida kokonaan alijäämähyvityksen enimmäismäärän takia vähentää ansiotulosta määrätystä verosta. Pääomatulolajin tappiota voi syntyä myös sen vuoksi, että ansiotulosta määrätyt verot eivät riitä alijäämähyvityksen vähentämiseen.
Pääomatulolajin tappio lasketaan seuraavasti:
Pääomatulolajin tappio =
Alijäämä - 100 x verosta vähennetty alijäämähyvitys
30
Jos kyseessä on ensiasunnon koroista johtunut alijäämä, kertoimena käytetään 100:32. Se vastaa 32 %:n verokantaa.
Tappion vähentäminen
Pääomatulolajin tappio vähennetään seuraavan 10 verovuoden aikana pääomatulosta sitä mukaa kuin pääomatuloa syntyy (TVL 118.3 §). Pääomatulolajin tappion perusteella ei voi enää myöhempinä vuosina saada alijäämähyvitystä ansiotulosta määrätyistä veroista.
https://www.google.fi/url?sa=t&source=web&rct=j&ei=cEoxVf3_KcWisAGD-oC4BA&url=http://www.vero.fi/fi-FI/content/25577/9633&ved=0CBwQFjAA&usg=AFQjCNEEH0MEDTFczpZktep-fAHPbcihig&sig2=VvZkiGuvJVdUrsElg5sUrg - pääomatulo
Saisinko saman selkokielellä, kiitos.
Hei nimimerkki "pääomatulo" ja kiitos kysymyksestäsi.
Pääomatulon tappio ei ole palautusta suoraan sinulle vaan voidaan vähentää mahdollisesta pääomatulosta.
Jos sinulle on epäselvää mistä ko. tulo on tullut , ole omaa verotustasi koskevissa kysymyksissä yhteydessä palvelunumerostamme 020 697 002.
Pääomatulolajin tappio:
Siltä osin kuin alijäämää(eli esim. lainankorkoja) ei ole otettu huomioon verosta tehtävänä vähennyksenä, se vahvistetaan pääomatulolajin tappioksi (TVL 60.2 §).
Pääomatulolajin tappiota voi syntyä sen vuoksi, että alijäämää ei voida kokonaan alijäämähyvityksen enimmäismäärän takia vähentää ansiotulosta määrätystä verosta. Pääomatulolajin tappiota voi syntyä myös sen vuoksi, että ansiotulosta määrätyt verot eivät riitä( =vähennyksiä on enemmän kun veroja) alijäämähyvityksen vähentämiseen.
Ystävällisin terveisin
Satu E Verotiimistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1226049- 292130
- 1771962
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101133Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.661114Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241007- 73997
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24902Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42897Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12765