Perintö, tavall. palkansaaja

KaksiTytärtä

Hei

Lähiomaiseni kuoli verovuonna 2014, perinnöksi tulivat asunto-osake (myyty v. 2015) ja pieni kesämökki. Teimme (= 2 tytärtä) v. 2014 pesänselvityksen ja toimitimme perukirjan verovirastoon. Jakokirja on tehty v. 2015 ja toimitettu äskettäin veroviranomaisille. Millaisia muutoksia teen omaan esitäytettyyn veroilmoitukseeni? Vai saako verottaja tiedot automaattisesti perunkirjasta ja jakokirjasta? Mitään perinnöstä ei vielä näy esitäytetyssä veroilmoituksessa.

3

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainaverotetaan
      • KaksiTytärtä

        Olen etsinyt ylläolevan linkin kautta mutta en löytänyt tietoa (tai en ymmärtänyt lukemaani), siksi kysynkin täältä. Yritin myös soittaa verottajalle, linjat olivat varatut.


    • Hei KaksiTytärtä ja kiitos viestistäsi!

      Tieto perinnön saamisesta ei tule näkymään henkilökohtaisessa veroilmoituksessa, vaan perintöverotuksesta tulee sinulle ihan oma, erillinen perintöveropäätös.

      Vainajan omaisuuden omistajamuutokset tehdään perukirjan ja jakokirjan perusteella, joten perinnön saamisesta ei tarvitse ilmoittaa mitään omassa veroilmoituksessa.

      Lisätietoa perintöverotuksesta saat palvelunumerossamme
      Perintö- ja lahjaverotus 020 697 018 (arkisin 09:00-16:15 ppm/mpm)

      Keväisin terveisin
      Kaisa Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      265
      4640
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3019
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2827
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1771
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1634
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1511
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1380
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1272
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1149
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1148
    Aihe