Tiedot väärin

tiedonkatkos

Kela ilmoittanut että minulle on maksettu sairaspäivärahaa 2500e vuonna 2014 mutta itse en rahoja kuitenkaan ole ikinä saanut, vaan Kela tilittänyt ne suoraan eläkeyhtiöltä(koska takautuvasti maksettiin kuntoutustuki),nyt Kela sanoo ilmoittaneensa tiedot verottajalle,mutta verottaja ei niitä näe,itse olen korjauksen tehnyt,enkä enempää voi tehdä.Mistä asian nyt saisi tarkastettua varmuudella että on oikein hoidettu,ennen uuden päätöksen tuloa syksyllä?

1

203

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei ”tiedonkatkos” ja kiitos viestistäsi!

      Tällä hetkellä viime vuoden verotus on siinä vaiheessa, että ilmoituksia otetaan vastaan ja tietoja tallennetaan käsittelyä varten, eikä keskeneräisestä verotuksesta pystytä vielä näkemään tietoja.

      Tässä vaiheessa ei auta kuin odottaa syksyä. Silloin saat uuden verotuspäätöksen, jonka voit tarkistaa ja katsoa, että tiedot siinä ovat oikein.

      Keväisin terveisin
      Kaisa Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      42
      5128
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      101
      2088
    3. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2016
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      115
      1853
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1819
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1730
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      49
      1097
    8. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      237
      1033
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      45
      944
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      931
    Aihe