Hei, yritän jotenkin selkokielellä nyt selittää, en ymmärrä hölkäsen pöläystä veroasioista.
Ensimmäinen asia, veroprosenttini on 6 prosenttia(onko millään mahdollista ja pitäisikö nostaa?) ja toimin freelance verokortilla, eli minulla on 2 työnantajaa ja matkakulut on laskettu 5031 euroa vuodessa, minulla tulee ajoa päivässä työmatkoihin prikulleen yhteenlaskettuna 64 km. Töitä on noin 5-6 kertaa viikossa. Arvio koko vuoden bruttotulosta on 19 800, 00 euroa, tuokin on arvioituna yläkanttiin. Lähinnä mietin tuota 6 prosentin veroprosentti, että onko liian alhainen? Matkakuluja tulee kyllä aika reilusti (että saako siitä sitten riittävästi vähennystä, lapsikin, eli perhettä on), jos olen oikein laskenut. Ja tuohan on arvio tälle vuodelle tuo 5031 euroa, jotka laitoin muutosverokorttiin etukäteen, matkat toteutuvat kilometrien osalta kyllä. Ja työmatkat menen omalla autolla, koska työt alkavat 02:00 ja loppuvat 05:00-06:00 ja selvitykset on tehty kyllä verohallintoon, että sen puolesta pitäisi olla kunnossa, eli julkiset eivät kulje siihen aikaan ja töiden ajankohdan takia pakko mennä omalla autolla. Toisessa työssä työt alkavat 18:00 yleensä ja loppuvat siinä 01:00 aikaan, jolloin alkavat sitten nuo 02:00 työt, eli on melkein mahdotonta kulkea julkisilla tuohon aikaan, pelkästään jo välimatkojen takia. Mutta voiko olla mahdollista että tulot ovat suht pienet molemmista töistä yhteenlaskettuna 1100-1400 euroa kuukaudessa (vaihtelevat todella paljon) ja matkakulut ovat aika suuret, että veroprosentti on todellakin noin pieni? Haluan vain tietää ettei tule mätkyjä sen takia. Että näkeekö tässä nyt tarpeelliseksi nostaa veroprosenttia? Ja paljon sitä olisi järkevä nostaa jos nyt tarvitsee edes nostaa?
Ja sitten minulle tuli 200 euroa jäännösveroa eli mätkyjä, ja laskin nuo matkakulut vuodelta 2014 esitäytettyyn veroilmoitukseen ja niitä tuli aika rutkasti, eli kun nuo matkakulut menevät läpi kun uusi veroilmoitus vuodelta 2014 tulee syksyllä, niin korjaantuuko nuo jäännösverot jos matkakuluja on tarpeeksi. Eli ei tarvitsisi jäännösveroa maksaa jos matkakuluja on tarpeeksi.
Olen vain niin ulalla näistä veroasioista että kiitos jo etukäteen.
Terveisin Tietämätön
Kysymys veroprosentista ja matkakuluista?
2
80
Vastaukset
- Ällipulli
Käytä veroprosenttilaskuria (löytyy vero.fi sivustolta , asioi verkossa). Käytössä on sekä vuoden 2014 ja 2015 laskurit. Mitä tulee tuohon freelance-korttiin, vaihda se päätoimen ja sivutuloverokortiksi. Jos teet vain kahta työtä, ei freelance kortti ole tarkoitettu sinule.
Hei ja kiitos kysymyksestä!
Ilmoittamasi matkakulut vaikuttavat verotuksen lopputulokseen ja saat syksyllä uuden verotuspäätöksen jossa ne on huomioitu.
Tällä palstalla vastailemme veroilmoitusta koskeviin kysymyksiin. Veroprosenttilaskurilla voit tarkistaa riittävää veroprosenttia, laskuri löytyy täältä: www.vero.fi/verolaskuri
Verokortteihin liittyvissä kysymyksissä voit ottaa yhteyttä myös verokorttipalveluun 020 697 000 (arkisin klo 9.00–16.15 ppm/mpm)
Ystävällisin terveisin
Sanni Verotiimistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1117151- 954721
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista594697Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee493859- 513788
- 2153748
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san263333- 512711
- 372594
- 382289