Osakkeiden luovutustappion vähentäminen

ErikSari1971

Voiko osakkeista (Nokia) syntyneen luovutustappion vähentää arvopapereiden (OP-Kiina, FIM varainhoito 30 K, FIM korko optimaattori K) luovutusvoitoista?

5

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tappiontekijä

      Kyllä, tietenkin, mutta vain luovutusvoitoista.

    • gegeo

      Verottaja osaa luultavasti tehdä vähennykset automaattisesti. Kts veroilmoituksen sijoitukset.

    • Hei ErikSari1971 ja kiitos kysymyksestäsi!

      Omaisuuden luovutuksesta, kuten osakekaupoissa syntyneet luovutustappiot saat vähentää omaisuuden luovutusvuonna saadusta luovutusvoitosta ja sitä seuraavana viitenä vuonna sitä mukaa kuin luovutusvoittoa kertyy. Eri vuosilta vähentämättä jääneitä luovutustappioita vähennetään syntymisjärjestyksessä vanhimman vuoden tappioista alkaen.

      Ennen vuotta 2010 syntyneet luovutustappiot voi vähentää luovutusvuonna ja kolmena seuraavana vuotena, mikäli luovutusvoittoa kertyy.

      Lisätietoa tappioiden vähentämisestä löydät oheisen linkin takaa:
      http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Henkiloasiakkaan_tuloverotus/Omaisuuden_luovutusvoitot_ja_tappiot_luo(35124)#13 Luovutustappiot_

      Luovutustappioita ei voi vähentää muista tuloista kuin luovutusvoitoista. Tarkista esitäytetyltä veroilmoitukseltasi tappioiden näkyminen ja viimeiset vähentämisvuodet, mikäli sinulla on vanhoja luovutustappiota.

      Aurinkoisin terveisin

      Päivi Verotiimistä

      • ErikSari1971

        Kiitos vastauksesta! Ilmeisesti veroehdotuksessani on virhe, koska vuonna 2010 syntynyttä luovutustappiota ei ole vähennetty viime vuoden luovutusvoitosta. Ehdotuksessa näkyy tappio ja että viimeinen vähennysvuosi on tämä vuosi. Vuonna 2014 tullut luovutustappio on kyllä vähennetty vuoden 2014 luovutusvoitosta, mutta siitä voisi vähentää vielä vuoden 2010 tappioita. Millainen huomautus on verottajalle tehtävä, että asia korjataan?


    • Hei ja kiitos kysymyksestäsi!

      Esitäytetyllä veroilmoituksella on ollut virhe tuon vuoden 2010 luovutustappion osalta. Tappiota ei ole vähennetty luovutusvoitosta, vaikka niin olisi kuulunut. Se korjataan automaattisesti verottajan puolesta, joten tulet saamaan syksyllä korjatun verotuspäätöksen.

      Ystävällisesti Aila Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      157
      5990
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      114
      5565
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5247
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      3275
    5. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      55
      2789
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2601
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2290
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      2100
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      13
      1910
    10. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      15
      1831
    Aihe