Yhtiölaina ja sen lyhennys

Lainapalautus

Minun tapauksessani kyseessä on myös pörssinoteeraamaton osakeyhtiö niin kuin eräällä toisella kysyjällä. Meitä mukanaolijoita on paljon, jotka olemme lainanneet yhtiölle erisuuruisia määriä rahaa toivossa saada sieltä joskus paljon enemmän takaisin. (Nykyisinhän korot ovat plus miinus nolla, joten aina kannattaa yrittää saada edes tällä tavoin jonkinmoista tuottoa.)Takaisinsaamistuloksen määrä eli selkokielellä voitto perustuu yhtiön menestykseen, eikä lainasta siis makseta meille vielä tässä vaiheessa korkoa (jonka suuruus siis olisikin yhtä tyhjän kanssa).
Yhtiö on kuitenkin alkanut maksaa lainarahaa meille takaisin, mihin sillä on tietysti oikeus, jo samana vuonna kuin olemme sitä sille lainanneet eli v. 2014. Viime vuoden lopussa tililleni nimittäin ilmaantui isohko rahamäärä, ja viiteosassa sen kerrottiin olevan "Lainapalautus". Maksajana oli tuo osakeyhtiö.
Onko tämä verotettavaa tuloa?
Osinkoa se ei ole, eikä korkoakaan, vaan ainakin tämän ilmoituksen mukaan sanasanaisesti "Lainapalautus". Itse ja yliopistossa talousalaa opiskellut tuttavani käyttäisimme siitä nimitystä lainan lyhennys.
Miten asia on ilmoitettava veroilmoituksessa? En löytänyt sanahaulla mistään verottajan sivuilta sanaa "Lainapalautus". Korottomista lainoista ja lyhennyksistä sen sijaan tekstiä oli vaikka kuinka.
Mikä on veroneuvo?
Aion kuitenkin ilmoittaa verottajalle sijoittamani rahamäärän kyseiseen osakeyhtiöön, mutta "Lainapalautuksesta" en kernaasti maksaisi veroa. Miten verottaja sen tulkitsee? Jos sen sijaan yhtiöltä saan joskus tulevaisuudessa enemmän rahaa kuin sinne olen lainannut, sitten minusta on oikein periä veroa, mutta ainoastaan siltä osin kuin saan euroja lainamäärää enemmän tililleni.

2

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AsOy

      Onkohan kyseessä pääomalaina (oman pääoman ehtoinen) vaiko tavallinen laina? Asunto-osakeyhtiön yhtiölaina on eri asia. No, oli kumpi tahansa, lainapääoman takaisinmaksusta ei mene veroa, ellei suoritus sisällä korkoa tai muuta tuottoa. Myöskään osakeyhtiön mahdollisesti maksama pääomanpautus ei yleensä ole osakkeiden hankintahintaa suurempi, joten siitäkään ei mene veroa, mutta se kuitenkin vähentää hankinta-hintaa.

    • Hei nimimerkki "Lainapalautus"!

      Lainapääoman lyhennys ei ole veronalaista, mutta lainalle maksettu korko tai muu tuotto on veronalaista tuloa.

      Yhtiölle annetun velan saldo tulee ilmoittaa veroilmoituksella varallisuudessa. Esitäytetyllä veroilmoituksella ilmoitusosalla tieto ilmoitetaan kohdassa 14 Varat ja velat (lainan saldo kyseessä olevan vuoden viimeisenä päivänä).

      Ystävällisin terveisin Tarja Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6329
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      380
      6142
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5970
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2365
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1241
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      186
      1085
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe