Lisääntyneet elantokustannukset, Yhtenäistämisohje

herukkaa11

Hei,
Jatkokysymys liittyen kysymykseen koskien lisääntyneitä elantokustannuksia:

Kiitos pikaisesta vastauksesta! Erilaisen käsityksen asiasta saan Yhtenäistämisohjeista vuodelle 2014: siellä 2.4.1 ohjeen mukaan voisi päättää, että voi vaatia vähennystä 14 tai 26 eur/pv? Hieman ristiriitaista tietoa. Ja miten selvitetaan tuon 2.4.1 ohjeen mukainen oikeus: riittääkö ajopäiväkirja, tai tulee olla selvitys jokaisesta työkohteesta erikseen ? Kiitos jos voisitte hieman selittää miten yymärtää asiaa. Ja miten veroilmoituksella se vähennys vaaditaan: selitys lisätietoihin? KIITOS!

1

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei ja kiitos jatkokysymyksestäsi.

      Vähentäminen edellyttää selvitystä elantokustannusten lisääntymisestä.
      Tämä tarkoittaa esim. tositteita aterioinnista.

      Selvityksen voi tehdä lisätietokenttään tai tarvittaessa myös erillisellä liitteellä.

      Jos on osoitettu, että kuluja on todellisuudessa aiheutunut, mutta aiheutuneiden kulujen määrää ei ole kyetty yksilöimään, voidaan vähennys hyväksyä, jos vero-velvollinen antaa luotettavan selvityksen siitä, mistä tai miten vähennysvaatimuk-sen perusteena olevat lisääntyneet elantomenot ovat syntyneet. Eli selvitä mm. työkohteet , työn kesto kohteessa, työpäivän pituudet, kustannusten synty.

      Tällöin arvioituna elantokustannusten lisäyksenä tilapäisellä työmatkalla kotimaassa pidetään muun selvityksen puuttuessa yli 6 tuntia kestäneellä matkalla 14 euroa ja yli 10 tuntia kestäneellä matkalla 26 euroa vuorokaudessa.

      Ystävällisin terveisin

      Satu E verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      50
      5184
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2166
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      109
      2147
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      119
      1877
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1829
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1750
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      51
      1163
    8. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      253
      1116
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      48
      1021
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      951
    Aihe