Kiinteistöveron omistusosuudet

Omistusoikeus

Meille tulee jostain syystä kiinteistövero pelkästään minun nimissä ja lisäksi verotuspäätöksessä lukee, että sekä maapohjan että talon omistusosuus on 1/1. Eli tuonhan mukaan omistaisin yksin kaiken, vaikka todellisuudessa olemme mieheni kanssa ostaneet talon tontteineen yhdessä. Eikös tässä tapauksessa omistusoikeuksien tulisi olla 1/2 molemmille puolisoille? Mitenkäs tuon omistusosuuden korjaaminen onnistuu?

2

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mökkitilallinen

      Onko kauppakirjassa molempien nimi ostajana?
      Onko varainsiirtovero maksettu molempien nimissä?
      Onko lainhuuto haettu ja saatu molemmille?

      Kaikissa näissä voi sattua virhe, vaikka harvinaista se kiinteistökaupoissa on. Syyllinen voi olla ostaja itse, lainhuutoviranomainen tai kiinteistövälittäjä. Ihan ensimmäiseksi katselisin kyllä kauppakirjaa.

    • Hei, kiitos kysymyksestäsi!

      Korjatkaa kohtaa 2 OMISTUS- JA HALLINTATIEDOT, johon viimeiseen lokeroon Osuus kiinteistöstä merkitsette omistusosuutenne lainhuudon mukaan.
      Kohdassa 10 LISÄTIEDOT voitte kertoa, että on yhdessä ostettu ja miten lainhuuto on myönnetty.

      Terveisin Martti Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      73
      5379
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      2845
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      115
      2286
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1935
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1869
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1800
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      278
      1337
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      62
      1267
    9. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1264
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      85
      1130
    Aihe