Lainan lyhennys

VirtanenAB

Olen antanut ei-pörssiyhtiölle lainaksi liiketoimintaa varten rahaa, mistä on selvät paperit näytettäväksi ja velan olemassaolon todisteeksi. Kyseessä on laina, jota sen saaja eli tuo pienehkö yhtiö käyttää liiketoimintaan ja maksaa 6 vuoden päästä liiketulokseen perustuvan korvauksen minulle. Luvassa on 30 %:n tuotto vähintään.
Kun lainansaaja on lyhentänyt verovuonna 2014 sopimuksen mukaisesti velkaansa 10 %, niin eihän tämmöisestä lyhennyksestä mene veroja. Korkoa ei ole maksettu, vaan ainoastaan tuo lyhennys.
Pankinjohtajatuttavani sanoi, ettei veroa menisi kuin tuotosta eli korosta 30%. sitten aikoinaan kun saan tuon tuoton toivottavasti.
Tuleeko tämmöinen laina merkitä veroilmoitukseen?
Mihin kohtaan se täytyy merkitä, jos täytyy merkitä?
Mitä kaikkia asioita lainan suhteen täytyy ilmoittaa, jos täytyy ilmoittaa?
Tulipa nyt kiirus. Olin jo painamassa nappia veroilmoituksen lähettämiseksi, kun rupesin miettimään asiaa. Soitin pankinjohtatuttavalleni ja hän sanoi, että minuna hän ilmoittaisi antamani lainan määrän ja ehdot verottajalle, niin asia on sillä siisti.

3

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VirtanenAB

      Täydennän vielä kysymystäni.
      Kyseessä on rakennus- ja korjausalan firma, joka ostaa ja kunnostaa vanhoja taloja/asuntoja huippukuntoon myyntiä varten. Ja ottaa omansa eli hyvän korvauksen tuosta työstä. Pääomaa se tarvitsee liiketoiminnan pyörittämiseen,sillä aina ei voi odottaa, että saa rahat korjatun asunnon myynnistä heti. Ilman lisärahaa eli lainaa toiminta keskeytyisi aina siksi ajaksi, kun asunto saataisiin myydyksi. Eikä se lyö leiville.
      Tein tämän lisäyksen, että kävisi selville, millaisesta yrityksestä on kysymys.
      Tuo lainan lyhennys tapahtui juuri onnistuneen remontin jälkeen. Laina lyheni vastaavalla määrällä, mutta säilyi muilta osin entisin ehdoin.

    • Hei ja kiitos kysymyksestäsi.

      Veroilmoituksella tulee ilmoittaa kenelle laina on myönnetty, lainan ehdot sekä vuosittain saadut lyhennykset.
      Verollista on lainan tuotto ja tulee maksuun sinä vuonna kun tuotto maksetaan.
      Ilmoita laina lisätiedot kohdassa.

      Ystävällisin terveisin

      Satu E verotiimistä

      • VirtanenAB

        Kiitos vastauksesta.
        Sijoitin lainaa koskevat tiedot mainitsemaasi kohtaan, ilmoitin lainansaajan ja lainan määrän sekä tietysti tuon lyhennyksen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      178
      8531
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      456
      7745
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3910
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      164
      3794
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      122
      3105
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      74
      2993
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2091
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2086
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1913
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1911
    Aihe