Hyötyykö alijäämähyvityksestä ainoastaan asuntolainojen koroissa vai jossain muussakin?
Koskeeko kohta 9.2 täyttö vain jos on muutoksia parisuhteessa vuonna 2014 vai ilmoitetaanko se aina? Myös silloin kun erottu on jo aiemmin...?
Täytänkö kohdan 8.1 ja 9.2
2
144
Vastaukset
- fgggfddffgh
Koskee lainojen korkovähennystä.
Jos tiedot ovat ajantasalla, niin ei tarvitse enää ilmoittaa parisuhdemuutoksia. Hei nimimerkki ”mk67”
Alijäämähyvitys on vähennys, joka myönnetään ansiotulon verosta silloin, kun pääomatulot eivät riitä vähennysten tekemiseen pääomatuloista. Alijäämähyvityksen voi saada tulonhankkimis- ja korkomenojen sekä eräiden tappioiden perusteella.
Lisätietoa löydät täältä: http://www.vero.fi/fiFI/Henkiloasiakkaat/Velat_ja_korot/Alijaamahyvitys(9237)
Esimerkiksi avioeroissa muuttunut tilanne päivittyy Väestörekisterin kautta Verohallintoon, kun virallinen ero tulee voimaan.
Avoerotilanteissa muutokset tulee tehdä esitäytetylle veroilmoitukselle.
Terveisin Saija Verotiimistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi3152888Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä562655- 1201712
- 1181440
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461390Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://301283PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1491238- 691090
- 741079
- 701030