traumasta johtuva ahdistus

koviakokenut1

Hei.

Lapsuudessa oli pitkäkestoinen tapahtuma, jonka itse luokittelen traumaksi. Tästä olen selvinnyt mutta nyt tapahtumat jotka ovat ikäänkuin samantapaisia vaikka niissä ei ole mitään uhkaa, ahdistavat minua.

En oikein tiedä mitä tälle pitäisi tehdä?
Osaisiko joku sanoa hyviä neuvoja.

-Kiitos
-Hyvää yötä

5

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varmaan kannattaisi puhua ja käsitellä ahdistavia asioita puhumalla ymmärtävien ja kuuntelevien kanssa. Nyt aikuisena sinulla on tietoa ja voi käyttää järkeä, ettei nuo tunne-elämää järkyttävät asiat voi enää sinua konkreettisesti vahingoittaa. Pikkuhiljaa järki ja totuus voittaa ja se tunne-elämys tapahtumista heikkenee. Tavallaan totut ymmärrykseen, että nyt elämä on hallinnassa ja et olet sen ikävän asian armoilla. Sinä hallitset sitä ja voi olla turvassa.
      Onko asia sinulle niin arkaluonteinen, ettei sitä voi palstalla anonyymisti käsitellä.
      [email protected]

      • koviakokenut1

        Kiitos

        Tunnut olevan asioista hyvin perillä.
        Osaatko suositella Kirjaa tästä aiheesta, lukemalla olen saanut hyviä vinkkejä.


    • En nyt tule mieleen erikoisesti jotain yksittäistä teosta. On silläkin merkitystä mihin tai mitä elämänaluetta trauma koskettaa. Olen kyllä lukenut itsehoitokirjallisuutta: Seppo Jokinen, Tommy Hallsten. Mene paikkakunnan kirjastoon ja etsi sieltä traumoihin perustuvaa kirjallisuutta. Voihan asiaan perehtyminen auttaa sitten miten käsitellä ikäviä muistoja.

    • En.siis.ole.alalla

      Traumaterapiakeskuksen sivuilla on muutama hyvä artikkeli aiheesta ja kirjallisuutta (myös myytävänä). P.S. en ol esiellä töissä eli mainos tämä ei ole. Artikkelit vaan on ihan hyvä alku saada otetta asiaan.

      • koviakokenut1

        Kiitoksia vastauksista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      74
      10254
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7028
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7003
    4. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      101
      6255
    5. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      101
      6102
    6. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5354
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5178
    8. Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa

      Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh
      Maailman menoa
      83
      5101
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      55
      5071
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      39
      4879
    Aihe