Kelluuko sielusi irrallaan ajassa?

linnunradanliftari

Onko henkinen minäsi matkalla kadotukseen, vailla mitään toivoa ja ilman uutta mahdollisuutta.
Ei se mitään!
Ikäihmisen lyhyt, kuivankuikea ja loputon elämänpolku on täynnä puunoksia ja männynkäpyjä, jotka pyörivät jalkapohjien alla tehden taivalluksesta mahdollisimman vaikean.
Päästä vangittu mielesi vapaasti liitämään, ilman kieltoja tai rajoituksia.
Huomaat yhden hauskan asian:
Ihminen on loppujen lopuksi oman itsensä vanki, jonka ajatukset kiertävät loputonta kehää, kuin radaltaan eksynyt ballistinen pitkänmatkan ydinohjus.
Hei hulinaa! Elämä on!

8

<50

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuntematon.t

      Kukaan ei tiedä oman sielun kohtaloa siinä tulevassa joka meitä kaikkia kohtaa ajalla.

      Itselläni ei ole vaikeuksia, vain joskus ajattelen kuinka olisi jos tein toisin kauan sitten.

      Uskon sielujen toisiin ulottuvuksiin, he voivat auttaa eri asioissa.

    • Näytät vakuuttelevan lohtua itsellesi.
      Kirjoittele siis itsesi rauhaan.
      Satu käpy-lehmistä säilyy ikuisuuteen.
      Hulistele kaltereitasi.
      Sinä on!

      H.

    • vanhoja.sieluja

      Ei täällä ole muita kuin vanhoja sieluja liitelyt on muistoissa, aivosolut harmaantuvat lonkkavika kihtikin vain palstaseura ikäloppujen ja jonninjoutavat lörpöttelyt.

    • Tuoksu_sielu_on_seivattu

      Jos sielusi kelluu irrallaan wc-pöntössä, niin ei sen välttämättä tarvitse mennä kadotukseen. Kääräise hiha ja poimi se sieltä kokkareitten ja ripulin seasta ja huuhtaise vähän. Ei se haju kokonaan siitä lähde, mutta meneepähän sitten "sävy-sävyyn" muun habituksesi kanssa.

      • ihmetouhua

        Mikä tuossa aloituksessa sai heti sinut purkamaan katkeruutta?


      • hepsankeikku
        ihmetouhua kirjoitti:

        Mikä tuossa aloituksessa sai heti sinut purkamaan katkeruutta?

        Jollain sinisellä on vähän huonompi päivä.


    • Olen käynyt jo kerran kurkistamassa viimeisen tutkimusmatkani uskomattoman upeita ja kiehtovia maisemia. Kun aika tulee lähden mielelläni. En tiedä, mitä kaikkea on odotettavissa, mutta hyvästelen ilolla nykyiset kuviot ja jatkan matkaani.

      Viihdyn täälläkin ja jatkan mielelläni aktiivista eloa niin pitkään kuin se on mahdollista. Elämä tarjoaa monenlaista mukavaa ja välillä haasteitakin. Hyvää jatkoa meille kaikille!

    • Elämäää---ON----

      Sanoit, aloittaja, "elämä on", minä taas sanon: --- elämää on -----
      ei pelkkää kitumista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      92
      4022
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      413
      1471
    3. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      39
      1157
    4. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      264
      997
    5. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      72
      953
    6. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      295
      863
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      842
    8. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      26
      772
    9. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      44
      755
    10. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      741
    Aihe