Miten kiehtovaa on ajatella Kallio ja Rannikkovuorten kanjonien elinolosuhteita. Huikeita kauneusnäkymiä edes lukuunottmatta, on tuo Pohjois amerikan, Kolumbian mannerilmasto,kuumine kesineen, intiaaneille ihanteellinen asuipaikka.
Niinkin myöhään kuin 1800 luvulle siellä elettiin luonnon antimista, metsästyksestä, jossa vuorilammas, peura, hirvi, jopa majava ja saukko oli riistana.
Colombiajokeen nousi Tyynen meren lohi, joki johon rakennettiin kuin lava, josta luupäisellä puuvartisella keihäällä harppuunoitiin kalta. Kun soihtujakin käytettiin, oli meidän kutsumaa tuulastusta.
Lähetyssaarnaajat toivat 1800 luvulla sittemmin idylliin tartuntatauteja, sekä aikaansaivat hajaannusta väestön jakaantuessa valkoisia kieltäviin ja suosiviin.
Tautiepidemiat mullistivat silloista elämänmenoa yhä, mutta yllättävää oli lukea, että intiaanien väestömäärä on niistä ajoista kasvanut 1900-2000 luvulle, asuttaen yhä seutuja.
'Toivottavasti sivilisaatio ei ole tuhonnut alkuperäisväestön pyyntikulttuureita ja perinteitä täysin.
Ehkä intiaanit ovatkin parhaiten sopeutuneet vallitsevaan ilmastoon kuumine kesineen ja kylmine talvineen.
Tuo Grand Canjon joka veden uurtama läpi sedimentin (hiekkakiven) tarjosi seinämillään mahdollisuuden kaivaa asumuksensakin muinoin,...mikä sen luonnollisempaa kuin sukupolvien muovaamat portaat , joilla tähdätä keihäs teroitettuna vuorikaurista.
Niin syvällä on Grand Kanjonin pohja, että kaikki ilmaston eri vaiheet on matkalla alas edustettuna,
ps.
Että asumus sitten syvällä alhaalla pohjalla, seinien varjostaessa ja joen viileine vesineen ja kaloineen ,.... pakkanenkin olisi useimmille käymätieltään vain -kaukainen muisto.
Kalliovuorten intiaanit
5
85
Vastaukset
Tuo Grand Canyon ei luonnollisesti kuulu Kalliovuoriin, eikä Colombiajokeen.
Maapallon historiaakin voi lukea Kanjonin kilometrien syvien seinämien kerroksista, Coloradojoen uurrettua mahtavana virtana pehmeää maaperää, joka kivettyi ajan saatossa hiekkakiveksi.Hienosti osaat kuvailla nuo näkymät. Minulla oli johtajana "eräs", joka oli käynyt siellä Kalliovuorilla "kultaahuuhtomassa" ja hänen juttujaan oli mielenkiintoista kuunnella.
Samoin tyttäreni jutut, joka oli Boliviassa vuoden, sanojensa mukaan, opettamassa heille porkkanan kasvatusta, siis joku hyväntekeväisyys juttu, ja sitä ennen opastus, kuinka kerjäläisiin tuli suhtautua eri maissa. Ilmeisesti oli joku opastus, mihin kukin sitten meni.
Paljon hän oli reissannut siellä "ympäriämpäri" ja esim. sinne Perun, Machu Picchuun mennessään oli hänkin ottanut kokalehtiä pureskeltavaksi sen korkean nousun vuoksi. Ja, voi niitä huvittavia juttuja häneltä, kun on niin tempperamenttinen ja siellä ei kiirettä tunnettu.
Nyt lähinnä odotan sinulta sini-sirkku, koska et ole taas jossain kävelemässä, niin kommentteja tuohon valitukseen, kun olemme liittyneet EU:hun.Pakko tunnusta, että jo vastasin siihen inkognito 😀 Sen tyhjentävämmin en voi sanoa, sekin ylitti jo hieman kielenkäyttörajaani!
Tietenkin voisi liittää vielä,ettei kannata itkeä kaatunutta maitoastiaa,...moi taasHienosti vastasi ja minä kuvailin minun lapsuuskotini mahdollisuuksia elättää pesuetta pientilalla. On meitä moneksi täällä ja usein tunnen, että elän aivan toisessa maailmassa, mitä täällä kirjoittajat kuvailevat peloistaan, koska minä en pelkää, vaan luotan Suomalaisen poliisin voimaan.
Ei minun lapsenikaan pelkää Tanskassa, vaan on kutsunut kylään nuo "pikkuiset" sinne, nyt menevät porukalla, mutta jo aikaisemmin tämä tyttö kävi yksin tätinsä luona. Annoin evästystä, että ottavat nyt ruotsin- tai englannin kielen tehokuurin siellä, koska siihen olisi nyt mahdollisuus, mutta Tanskan kieli ei tule kuuloonkaan, jos ei pistä "kuumaa perunaa" poskeensa.DDDNiinpä, ehkä se on tyyppikysymys nuo pelot. Toisaalta onhan paljon syrjäkylissäkin ihmisiä, joiden elämää ei haittaa niin pakolaiset, kuin menneisyydenkään haavat/peikot.
Omissa lapsissaankin huomaa eron, vanhomman tyttäreni inisevä arkuus lapsena pieniin asioihin ihmetytti Nuorimmainen taas ratsasti yli esteiden Tanskassa ja voitti suvereenisesti pohjoismaat. Sisukas likka on yhä, kouluttaa isoja Bernin paimenkoiria.
Lastenlapseni koluaa myös tätä maailmaa Amerikkaa, Afrikkaa, Thaimaata ja Filippiiniä myöten, ja hyvähän se. Minna kätilö menetti sydämensä Afrikan maisemille, ihmisille, ja soul musiikille.
Poikapuoliset ei niinkään kerro mummilleen, missä kaikkialla pyörivät,..jaa FB:ssä olen huomioinnut työn puolesta tyttärenpojan Europan reitit ,...minulla sekoittuu jo heidän työ ja loma-matkansa kun on kovin( lastenlasten lapsiakin) monta 😊
San Franciskon Berckleyn yliopistosta odotan tulijoita näinä päivinä kylään, hekin rakkaita mieheni puolelta, on sekä aikuisia että lapsia.
Varmaan kaipaavat kotimaan uusia perunoita ja graavikalaa,..Yrjö jo FB:ssä oli vesi kielellä, eihän italialaista pasta menu'ta sentään aina halua suomalainen syödä,--- voi että 😘 jokin lintunen visertelee nätisti parvekkeen ovi kun on kalan paiston jälkeen auki, tiainen kuuluu olevan, moi, nyt kaffelle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o4064890Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit4903072Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1292621Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2402575Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1932562"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –821698Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6151581Huumeliika mellastaa Suomussalmella
Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki161404Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4791375Ihana sinä (m)
Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v461131
