Aurinkovoima jo hiiltä edullisempaa!

hyvinkään-seutu

Näin Intiassa. Sama kai pätisi koko Päiväntasaajaseudulla. Meillekin nyt laitettiin ok-taloon. Työn osalta tulee kotitalovähennystä.
Kestää kuitenkin vuosia ennen kuin laitekustannukset on kuitattu.

7

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oli.kai.haminassa

      Suomi on jälkijunassa aurinkosähkön hyödyntämisessä. Tanska kai Pohjolan suurin a-sähköntuottaja. Tais mennä meidän aurinkovoimaloiden valmistaja konkurssiin.

    • Ei edullisuutta kuluttajan kannalta nähdä, kun mietitään pallon ilmaston kannalta.

      Toisaalta vertaaminen Intian, puhumattakaan päiväntasaajan hyödyntämahdollisuuksiin, voidaan näillä leveysasteilla aurinkoenergian lisäksi satsata vain hiilidioksiidiä tuottamattomiin Tuuli, Maakaasu ja Atomienergiaan.
      Sähkön osalta on mahdollista päästä täysin päästöttömään energiankulutukseen.

      On se kumma, kun aurinko on pelkästään yhtä fuusioenergiaa, ettei sen hyödyntäminen ole helpompaa?

    • ilmastorikos

      On suoranainen ilmastorikos antaa lämpimien maiden ihmisten tulla tänne kylmään pohjoiseen maahan elätettäväksi.

      • ihmisyysrikos

        'ilmastorikos' nimimerkille

        Noin pelkistettynä näyttäytyy vain ihmisen epäinhimillisyys toista kohtaan!

        Voisi käydä niinkin, että itse tai jälkipolvesi on uuden työvoiman elätettävänä!

        Tai katastrofin seurauksena joutuvat hukkumaan Saksan rannikolle pyriessään pois alueelta!


      • "ilmastorikos"

        Asutko itse edelleen vanhempiesi luona? Mihin muutit? Toki ymmärrän, että tuo "heittosi" oli vitsi, mutta mitä olisit tehnyt, jos olisit syntynyt sinne "mikä mikä maahan", jossa ei edes ruoho kasva. Mitä olisit tehnyt silloin?

        Minusta on rikos, että nämä rikkaat maat, jotka valtaavat nämä köyhät, antavat heille viljaa, joka ei idä, siis ei saa satoa. Vain itse olen "maanmatonen" ratkaisemaan maailman asioita, joita en todellakaan edes yritä.

        Muuta ei tule mieleeni, kuin laulu; "turhaa, aivan turhaa,.....Kuuran kukka.


      • Sellai
        Kristiina23 kirjoitti:

        "ilmastorikos"

        Asutko itse edelleen vanhempiesi luona? Mihin muutit? Toki ymmärrän, että tuo "heittosi" oli vitsi, mutta mitä olisit tehnyt, jos olisit syntynyt sinne "mikä mikä maahan", jossa ei edes ruoho kasva. Mitä olisit tehnyt silloin?

        Minusta on rikos, että nämä rikkaat maat, jotka valtaavat nämä köyhät, antavat heille viljaa, joka ei idä, siis ei saa satoa. Vain itse olen "maanmatonen" ratkaisemaan maailman asioita, joita en todellakaan edes yritä.

        Muuta ei tule mieleeni, kuin laulu; "turhaa, aivan turhaa,.....Kuuran kukka.

        Ilmastorikos asuu peräkammarissa lukkojen takana ettei matu yllätä.


    • alvettula.city

      Meitin leveysasteillamme lämmin ja aurinkoinen päivä on suurinta mahdollista aurinkoenergiaa. Joku filosofi loihe lausumaan:
      Aurinkoinen päivä on oikea lahja useimmille ihmisille ja olioille. Linnut, kalat, matelijat, hyönteiset nauttivat valosta vedenpinnan allakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      406
      4890
    2. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      490
      3072
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      129
      2621
    4. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      240
      2575
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      193
      2562
    6. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      82
      1698
    7. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      615
      1581
    8. Huumeliika mellastaa Suomussalmella

      Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki
      Suomussalmi
      16
      1404
    9. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      479
      1375
    10. Ihana sinä (m)

      Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v
      Ikävä
      46
      1131
    Aihe