Joku kaipasi yhteiskunnallista keskustelua muutama päivä sitten.
Itseäni kiinnostaa politiikka. Joidenkin aloitusten osalta olisi pitänyt syventyä aiheeseen - oikein kunnolla.
Paloma on haastanut erilaisilla aiheillaan.
Teemoja täällä on toki ollut useita, päivänpolttavia.
Nyt siis, miten järjestäisit: terveydenhoidon, opetuksen, puolustuksen, kulttuurin, liikenteen, nuorisotyö, vanhustyön, kansanedustuslaitoksen jne.
Jos Sinulla olisi lempeä keisarillinen valta, olisitko diktaattori, oligarkki vai demokraatti. Miten saisit parannukset ja kehitysideasi toteutumaan tai toimimaan.
Tämä on laaja aloitus, joten katsotaan, miten meille kävisi?
Ihannevaltio, miten asioita Sinä johdattelisit?
81
742
Vastaukset
Kuten näytät ymmärtäneenkin.
Yhteisten asioiden hoito tarkoittaa Suomeksi Politiikka.
Ja politiikalle taitaa olla ihan oma palsta.
Tarkoitan että niillä palstoilla asiaa harrastetaan laajasti.
Täällä, toivottavasti satunnaisesti, ja vain muutamin virkkein.
-
Joten ei.
Ei, ei, ei.
H.- O-Orvokki
Eihän täällä tietenkään voi käsitellä oikeita asioita, kun osa joukosta ei osaa edes kirjoittaa.
Täällä pitäisi kai hunkszin mielestä tyytyä höpöttämään vain hänen ja muutamien naisihmisten höpö-juttuja. Vai olenko väärässä?
Jospa hunkszikin oppii vielä jonain päivänä, että suuri osa suomalaisista keskustelee mielellään suomalaisten kanssa suomen kielellä myös yhteiskunnallisista asioista. Osa voi hyvinkin pysähtyä pohtimaan, miten asioihin voi vaikuttaa. Kannattaisiko ehkä aktivoitua ja vaikka lähteä mukaan aktiiviseen polittiseen toimintaan?
Ymmärrän keskustelupalstojen jaon niin, että eri ikäluokkaryhmissä, voidaan keskustella kaikista ryhmään kuuluvia ihmisiä kiinnostavista aiheista - myös politiikasta. On paljon muutoksia, joita tapahtuu elämässä eläkkeelle siirtymisen aikaan. Elämä ei ole samanlaista kuin aktiivisina työvuosina. Miten sopeutua muutoksiin, miten voi ottaa kantaa ja miten voisi yrittää vaikuttaa asioihin?
Mikä edustaa hyviä asioita meidän ikäluokallemme ja mitä pitäisi muuttaa? Tai ainakin yrittää.
Jään kuulolle, jos vaikka hunkszukallakin olisi jotain viisasta sanottavaa ja hän kertoisi meille, miten suomalaista yhteiskuntaa ja sen palveluita voisi parantaa ikääntyvien ihmisten näkökulmasta tarkastellen.
Voisiko aloituksen jakaa osiin aiheittain ja käsitellä alue kerrallaan?
Miten järjestäisin asiat? Miten saisin parannukset ja kehitysideat toteutumaan?
Tähän ei mielestäni voi vastata muuta kuin, en voi onnistua mitenkään.
Varsinkin, kun ihmiset eivät käy edes äänestämässä ja "tavallisten" kansalaisten äänestysprosentti jää todella alhaiseksi. Monet perustelevat kansalaisvelvollisuutensa laiminlyöntiä tyytymättömyydellä asioiden tilaan, eivätkä usko voivansa vaikuttaa paljonkaan.
Pelkäänpä, että jos linja jatkuu, verojen pienentämistä ajava vaurain osa kansalaisia saa aina vaan enemmän valtaa ja yhteiskunnan palvelut muuttuvat ajan myötä enemmän ja enemmän maksullisiksi. Hinnat muuttuvat myös kalliimmiksi, kun verovaroin kustannetut palvelut vähenevät ja lopetetaan, kun ei yhteiskunnalla ole varoja niiden rahoittamiseen. Ne, joilla ei ole varaa ostaa palveluita, jäävät ilman.
Meidän kannattaisi pysähtyä pohtimaan, kuka päättää, miten ja millä perusteilla. Halutaanko säilyttää tasa-arvoinen yhteiskunta ja sen palvelut?
Kuka rahoittaa palvelut ja miten?
Ketkä pääsevät valtaan, jos pieni- ja normaalituloiset jättävät käyttämättä äänioikeutensa ja antavat toisten valita ja päättää kaikesta.
Jos äänestäjätkin kuuntelevat ja lukevat puolueiden ja poliitikkojen kannanottoja vain vaalien alla, eivätkä vaivaudu seuraamaan päättäjien toimenpiteitä vaalivuosien välillä, moni uskoo mainoksiin ja erittäin hyvin laadittuihin "markkinointiteksteihin". Ei voi kuin ihailla poliitikkojen "sanaleikkejä", joiden avulla saadaan esimerkiksi varaton ja toimeentulotukien varassa kärvistelevien joukko äänestämään kokoomusta.
Pääomatuloja ei juuriaan veroteta. Periaatteessa suuria osinkotuloja nauttivat voisivat hakea avustuksiakin, kun osinkotuloja ei lueta ansioiksi. Verojen alentamista kannattaa pienituloinen alempi keskiluokkakin. Heille ei riitä, että pienituloisten verotusrajoja nostettaisiin inflaation vaikutuksen mukaisesti. Moni innostuu ja huutelee vaatimuksia verojen vähentämisestä ja pienentämisestä poliitikkojen mukana, vaikkei edes tiedä, mitä ne käytännössä merkitsevät.
Jostain yhteiskunnan varat on hankittava. Kuka maksaa ja miten?Ja sinun piti sitten vastata omaan aloitukseesi?
Olisit vielä malttanut mielesi ja odottanut.
Sanotaan, kuukauden tai pari.
H.- O-Orvokki
Voisin hyvinkin keskustella oman aloitustekstin käynnistämässä ketjussa ja kirjoittaa sellaiseen useitakin kommentteja. - En arvannut, että sinä voit olla niin typerä kuin parin kommenttisi perusteella syntyvä mielikuva kertoo. Haluat ilmeisesti, että keskustelisimme täällä mieluummin sinusta kuin politiikasta. Voihan virsu!!!!!!
P.S. New-age on meitä molempia fiksumpi, joten emme ilmeisesti kumpikaan voisi kirjoittaa hänen nimissään. - New-age
Pääomatuloista vero on 30 %. Minusta se on paljon piensijoittajalta.
Mielestäni siinä voisi olla portaat, kuten nyt perintöverossa. - KatselenLisää
Tässä on jotain tietoa netistä kopioituna:
Listattujen yritysten osinkojen verotus Muokkaa
Pörssiyhtiöstä vuonna 2013 saadusta osingosta on 70 % veronalaista pääomatuloa ja 30 % verovapaata.[8]
Vuodesta 2014 alkaen pörssiyhtön jakamasta osingosta 85 prosenttia on veronalaista pääomatuloa ja 15 prosenttia verovapaata tuloa, kun saajana on luonnollinen henkilö tai kotimainen kuolinpesä (tuloverolaki 33 a § 1 momentti).
Listaamattomien yritysten osinkojen verotus Muokkaa
Luonnollisen henkilön tai kotimaisen kuolinpesän muulta kuin julkisesti noteeratulta yhtiöltä saamasta osingosta 25 prosenttia on veronalaista pääomatuloa ja 75 prosenttia verovapaata tuloa siltä osin kuin osingon määrä vastaa enintään osakkeiden matemaattiselle arvolle laskettua 8 prosentin vuotuista tuottoa. Jos osingonsaajan verovuonna saamien tällaisten osinkojen yhteismäärä ylittää 150 000 euroa, ylimenevästä osasta on veronalaista pääomatuloa 85 prosenttia ja verovapaata tuloa 15 prosenttia (tuloverolaki 33 b § 1 momentti).
Jos osinko on yli 8 prosenttia osakkeen matemaattisesta arvosta, ylimenevästä osasta 75 prosenttia on veronalaista ansiotuloa ja 25 prosenttia verovapaata tuloa (tuloverolaki 33 b § 2 momentti).[9] - New-age
Kiitos tiedoista. O-O: mietin tätä.
Palkan verotus on rankempaa.
Toisaalta eikö tuo ole kuitenkin yrityksen tuloksesta kiinni, hyvästä johtamisesta ja suotuisista ajoista, kysynnästä. Bonukset.
Laiska raha?
Mutta 10 ja 5 prosentin erot ovat isoista osingoista paljon.
Miten paljon voidaan tänä päivänä tuloksesta jakaa ulos? Onko mitään varovaisuuspykälää, jolla turvataan yrityksen tulevat vuodet, ettei mene seuraavana vuonna kuralle ja keikahda. Epäkurantti osake? - O-Orvokki
Pienistä pääomatuloista ei mielestäni peritty veroa ollenkaan. Pitänee tarkistaa jossain vaiheessa, mutta isoista pääomatuloista ei valitettavasti olekaan kokemusta. - Yritysverotus on tietysti eri juttu.
- Ihannevaltio
Perustulomallin joka poistaa tulo- ja tukiloukut täydellisesti:
Mieluiten kaikki samalle viivalle 1000€/kk verottomalla perustulolla joka maksetaan kaikille täysi-ikäisille Ihannevaltiossa asuville Ihannevaltion kansalaisille. Lapsilisät, yksinhuoltajalisä sekä vammaiskorotus päälle. Siinä kaikki sosiaaliturva ja asumistuki yhdeltä instanssilta.
Korvaisi samalla myös työttömyysturvan lisäksi sairausajan palkan, kansaneläkkeen, yrittäjän starttirahan, aikuisopinto-koulutustuet ym. ym.
Kaikille henkilökohtaisille tuloille(työansio, pääoma, optio, bonus) 50% tasavero ilman alemmin verotettuja etuoikeutettuja tuloja.
Lisäksi 10€/tunti kaikkien alojen minimipalkka, jotta työnantajat eivät käytä perustuloa keppihevosena alipalkkaukseen.
Muut hyvinvointivaltion palvelut sekä TES-sopimisjärjestelmä voitaisiin pitää suunnilleen sellaisena kuin Suomessa, tämä muuttaisi vain byrokraattisen sosiaaliturvajärjestelmän, työttömyysturvan, henkilötuloverotuksen ja toisi minimipalkkalain.
Tämän jälkeen kaikki kansalaiset ovat samalla viivalla. Jokainen saa saman 1000€/kk verottoman perustulon ja jokainen maksaa puolet tuloistaan veroa.
Käteen jää siis 1000€/kk puolet muista bruttotuloista, eli korkein kokonaisveroprosenttikin on aina alle 50% kun perustulo otetaan mukaan tuloihin.
Jokaisesta eurosta jää aina ja kaikissa tapauksissa puolet 50 senttiä käteen 1000€/kk perustulon lisäksi. Ei ikinä tulo- tai tukiloukkuja vaan työ kannattaa aina ja tuo lisää tuloja, siis vaikka tunti työtä kuussa.
Jokainen voi laskea mitä käteen jää kun ensin saa 1000€/kk verottoman perustulon tilille joka kuukausi 100-varmasti ja puolet tämän hetken bruttotuloista perustulon päälle.
Melko kustannusneutraali perustulomalli, koska veroprogressio syö sen tuloja saavilta mutta niin että työn teko ja muu tulojen hankkiminen kannattaa aina.
Jos nyt rakennettaisiin uusi uljas hyvinvointiyhteiskunta tämä olisi sen oikeudenmukaisin ja demokraattisin perusturva- ja verotusmalli. - VerotusKunniavelkaa
New-age kirjoitti:
Pääomatuloista vero on 30 %. Minusta se on paljon piensijoittajalta.
Mielestäni siinä voisi olla portaat, kuten nyt perintöverossa.Oikeastaan kukaan ei maksa 30% pääomaveroja eikä varsinkaan korotettua 34%:a.
Osakesäästäjien keskusliitto on laskenut että kaikilta perittävä 3%:n pääomavero tuottaisi enemmän kuin nykyinen 30% ja 34%:n vero. Tästä löytyy juttua myös suomi24:stä. - New-age
Siis nyt vai jonkin oman ihannemallisi mukaan.
Jos nyt, niin sori vaan maksoin tänä vuonna tuota suuruusluokkaa 30 % osakkeiden myynnistä.
Myynihinta miinus nimellisarvo hankintahetkellä x 30 % ja dadaa.
- reppuriika
Aihe on liian laaja vastata muutamalla rivillä keskustelupalstalla ja liina pitkiä sepustuksia ei jaksa lukea. Tienkin aihetta voi käsitellä pala palalta yhdessä rakentaen.
Kannatan demokratiaa ja sitä että yhteiskunnan asioista päättää useita vastuullisia erialojen asiantuntijoiden joukko. Yhteiskunta on niin laaja ja monitahoinen kokonaisuus ettei yhden vastuullisenkaan ihmisen lahjat, älykkyys ja resurssit siihen riitä.
Asioita on hoidettava jatkuvasti tarkkailen. Missä homma tökkii, niin siihen on puututtava ja muutettava kurssia. On otettava huomioon myös mitä maailmalla tapahtuu ja vaatii paljon talous- ja kaupankäynnin ammattilaisilta. Emme voi rakentaa pysyvää pientä paikallaan pysyvää saareketta, jossa eletään kuin lintukodossa. Haastava juttu.- Eikö.niin
Koitas ny keskustella Orvokin kanssa järkevästi väliin juttelet vaikkei tarviskaan.
- New-age
Kiitos vastauksista, mitkä oli hyvin kirjoitettuja.
Aloittajan oletetaan tekevän jonkin oman "suunnitelmansa".
Lähtisin eduskunnan supistamisesta. Pudottaisin lukumäärän ensin 160 edustajaan. Se jouduttaneen kuitenkin tekemään jos maakuntaorganisaatio toteutuu.
Vapautuvat varat käyttäisin muutamaan kohteeseen ensin.
1) Oikeuslaitoksen tehostamiseen, koska asiat eivät saa vanheta niin, että mahdolliset rikokset ehtivät vanheta ja hulttiot pääsevät kuin koirat veräjästä.
Maakuntaorganisaatio edellyttää muutoksia.
2) Sisäisiin tarkastajiin (numeeriset asiat/toiminnalliset asiat) panostaisin. Tämä siksi, että esimerkiksi varojen väärinkäytöksiin päästäisiin käsiksi. On ollut tapauksia, joista on uutisoitu ja sitten vaiettu. Kysyn: kenen edun mukaista on nykyinen veltolta tuntuva käytäntö.
3) Perustaisin kotimaahan EU-tarkkailuyksikön, jotta kansa saisi tietoa. Nythän se on olematonta.
4) Opetustoimelle palauttaisin sen arvon ja varat, mitä sille kuuluu.
Viittaan Isohoon kommentteihin lapsista. He tulevat suurin joukoin kohta päättämään maan asioista. Tuskin heillä on huono muisti.
Jos varat eivät riittäisi, vähentäisin 20 edustajaa lisää.
Yläikäraja ehdokkaille eli 60 vuotta. Ehtivät vielä eläkeputkeen nuo rajatapaukset.
Lisäys: Vastustan maakuntamallia; ehdotuksessa niitä on aivan liikaa. Harjoittelisin yhdellä., jolloin saisi tietoa ja kokemusta.
Mielestäni se on esimerkki hajoita ja hallitse -ideasta. Maan yhtenäisyys kärsii. Jjoku on käynyt Sveitsissä ja haluaa kantonit. New-age kirjoitti:
Kiitos vastauksista, mitkä oli hyvin kirjoitettuja.
Aloittajan oletetaan tekevän jonkin oman "suunnitelmansa".
Lähtisin eduskunnan supistamisesta. Pudottaisin lukumäärän ensin 160 edustajaan. Se jouduttaneen kuitenkin tekemään jos maakuntaorganisaatio toteutuu.
Vapautuvat varat käyttäisin muutamaan kohteeseen ensin.
1) Oikeuslaitoksen tehostamiseen, koska asiat eivät saa vanheta niin, että mahdolliset rikokset ehtivät vanheta ja hulttiot pääsevät kuin koirat veräjästä.
Maakuntaorganisaatio edellyttää muutoksia.
2) Sisäisiin tarkastajiin (numeeriset asiat/toiminnalliset asiat) panostaisin. Tämä siksi, että esimerkiksi varojen väärinkäytöksiin päästäisiin käsiksi. On ollut tapauksia, joista on uutisoitu ja sitten vaiettu. Kysyn: kenen edun mukaista on nykyinen veltolta tuntuva käytäntö.
3) Perustaisin kotimaahan EU-tarkkailuyksikön, jotta kansa saisi tietoa. Nythän se on olematonta.
4) Opetustoimelle palauttaisin sen arvon ja varat, mitä sille kuuluu.
Viittaan Isohoon kommentteihin lapsista. He tulevat suurin joukoin kohta päättämään maan asioista. Tuskin heillä on huono muisti.
Jos varat eivät riittäisi, vähentäisin 20 edustajaa lisää.
Yläikäraja ehdokkaille eli 60 vuotta. Ehtivät vielä eläkeputkeen nuo rajatapaukset.
Lisäys: Vastustan maakuntamallia; ehdotuksessa niitä on aivan liikaa. Harjoittelisin yhdellä., jolloin saisi tietoa ja kokemusta.
Mielestäni se on esimerkki hajoita ja hallitse -ideasta. Maan yhtenäisyys kärsii. Jjoku on käynyt Sveitsissä ja haluaa kantonit."New-age"
Noniin höpöti.
Kirjoitahan seuraavan kerran kun sinulla on puolueen jäsen-kirja ja sinut on nimetty puolueen ehdokkaaksi edus-kunta-vaaleihin.
-
Lapset päättävät jo nyt asioista.
Siksihän tässä näin mennään.
H.- New-age
No ei sua ainakaan selvänäkijäksi voi kehua. On ja paikallisesti, koska asiat ovat lähempänä.
Nythän vihdoinkin käydään keskustelua edustajien sopeutuseläkkeistä, koska täytyyhän tämän olla linjassa muun väestön etujen ja oikeuksien kanssa.
Saa nähdä, mikä puolue ottaa vaalivoiton tällä. - O-Orvokki
Tuskin ainakaan demarit, kun Päivi Lipponen nostelee sopeutuseläkettä, vaikka työtuloakin virtaa melkoisesti.
Ketkä pystyvät säätelemään lakipykälöitä omien etujensa mukaan? - Kunnostautuneet
O-Orvokki kirjoitti:
Tuskin ainakaan demarit, kun Päivi Lipponen nostelee sopeutuseläkettä, vaikka työtuloakin virtaa melkoisesti.
Ketkä pystyvät säätelemään lakipykälöitä omien etujensa mukaan?Kokoomuksessa ja Kepussa on monta sopeutumiseläkettä vuosia nostanutta mm. Korhonen jopa sanoi että oli ansainnut 4000e/kk sopeutumiseläkkeensä vaikka loppuelämäksi. Kepun Tarja Karpela taas on ollut jo vuosia ministeripalkan sopeutumiseläkkeellä ja siinä samalla tehnyt kennelbisnestä. Yrittäjän pääomaverotushan ei vähennä tätä maailman avokätisintä työttömyysturvaa jota saa vaikka tekisi miljoonabisnestä.
- Kansanedustajille
Kunnostautuneet kirjoitti:
Kokoomuksessa ja Kepussa on monta sopeutumiseläkettä vuosia nostanutta mm. Korhonen jopa sanoi että oli ansainnut 4000e/kk sopeutumiseläkkeensä vaikka loppuelämäksi. Kepun Tarja Karpela taas on ollut jo vuosia ministeripalkan sopeutumiseläkkeellä ja siinä samalla tehnyt kennelbisnestä. Yrittäjän pääomaverotushan ei vähennä tätä maailman avokätisintä työttömyysturvaa jota saa vaikka tekisi miljoonabisnestä.
Kansanedustajille palkka tai palkkio joka lasketaan keskitulojen mukaan, siten että varakkain 10% otetaan laskelmista pois, koska heidän jättitulonsa vääristävät tulojakaumaa. Palkka/palkkio voisi olla 2×keskitulo. Tämä kannustaisi poliitikkoja nostamaan Euroopan neuvoston aivan liian alhaiseksi moittimaa perusturvaa(sosiaali-työttömyysturva) ja matalapalkkoja.
Kansanedustajille sama työttömyysturva kuin muullakin kansalla, eli peruspäiväraha ja pitkittyneenä työmarkkinatuki. Keskimäärin 697 e/kk (21,5 x 32,40 e). Maksat veroa työttömyysetuudesta. Tulosi vaikuttavat työttömyysetuuden määrään, toisin kuin kansanedustajien nykyään saamaan maailman parhaimpaan työttömyysturvaan sopeutumiseläkkeeseen, sitä saava voi tienata vaikka kuinka paljon pääomatuloja ilman että vaikuttaa sopeutumiseläkkeen suuruuteen.
Tietenkin kansanedustaja voisi maksaa työttömyyskassaan ja saada ansiosidonnaista työttömyysturvaa maksimissaan 400 päivää kuten muukin kansa.
Kansanedustajan matka- ym. kulut hän laittaisi veroilmoitukseen kuten normaali tallaaja, ja saisi normaalit vähennykset. Ei myöskään mitään Alkon lahjajuomia ym. kuten nykyään.
Näin saisimme politiikkaan ihmisiä jotka ovat siellä asian ja ideologisten syiden, eikä rahan ja omien etujen takia. - New-age
Tuossa ainakin on mielestäni ethosta.
- ulkona.olen
Kunnostautuneet kirjoitti:
Kokoomuksessa ja Kepussa on monta sopeutumiseläkettä vuosia nostanutta mm. Korhonen jopa sanoi että oli ansainnut 4000e/kk sopeutumiseläkkeensä vaikka loppuelämäksi. Kepun Tarja Karpela taas on ollut jo vuosia ministeripalkan sopeutumiseläkkeellä ja siinä samalla tehnyt kennelbisnestä. Yrittäjän pääomaverotushan ei vähennä tätä maailman avokätisintä työttömyysturvaa jota saa vaikka tekisi miljoonabisnestä.
Suvi Linden on myös sopeuttamiseläkkeellä. Jäi mieleeni golfbisness-kähminnästä. Merikukka Forssius on sopeutumiseläkkeellä. Jäi mieleen ainoastaan Hjallis Harkimon sussuna, nyttemmin lesbona.
Nuo sopeuttamiseläkkeet riipii minua, sillä se epäarvoistaa kansalaisia. Samoin valtion- ja kunnan kultaiset kädenpuristukset. Palkkiot tehokkuudesta joita maksetaan mm. erikoissairaanhoidossa parhaan tuloksen tehneille osastoille joissa osa työntekijöistä jätetään ulkopuolelle. Se on kakspiippuinen asia, epätasa-arvoista eri yksiköt huomioiden ja muutenkin.
Seuraan politiikkaa, mutta en ole aivan sisällä kaikissa käänteissä, joten en ole pätevä suunnittelemaan ihannevaltiota. Liian pitkä aika on yhteiskuntaopintunneilta ja siitä, kun luin Platonin ihanneyhteiskuntaa. - maissiii
ulkona.olen kirjoitti:
Suvi Linden on myös sopeuttamiseläkkeellä. Jäi mieleeni golfbisness-kähminnästä. Merikukka Forssius on sopeutumiseläkkeellä. Jäi mieleen ainoastaan Hjallis Harkimon sussuna, nyttemmin lesbona.
Nuo sopeuttamiseläkkeet riipii minua, sillä se epäarvoistaa kansalaisia. Samoin valtion- ja kunnan kultaiset kädenpuristukset. Palkkiot tehokkuudesta joita maksetaan mm. erikoissairaanhoidossa parhaan tuloksen tehneille osastoille joissa osa työntekijöistä jätetään ulkopuolelle. Se on kakspiippuinen asia, epätasa-arvoista eri yksiköt huomioiden ja muutenkin.
Seuraan politiikkaa, mutta en ole aivan sisällä kaikissa käänteissä, joten en ole pätevä suunnittelemaan ihannevaltiota. Liian pitkä aika on yhteiskuntaopintunneilta ja siitä, kun luin Platonin ihanneyhteiskuntaa.Riipii noi sopeutumiseläkkeet, koska tuntuu oudolta, että eläkettä maksetaan tavallaan luottamuksesta.
Jos ei ole ollut vaaleissa luottamusta jatkaa työtä, niin miksi ihmeessä silti pitää maksaa korvausta, sitä ei tavallinen talliainen täällä ainakaan ymmärrä. - New-age
Presidentti Niinistö on avannut sopeutusraha/-eläke taustaa ja historiaa Iltalehdessä. Nimiluettelo sopeutusjonkin rahan saamisesta. Olisinpa kaivannut euroja. Ihme kun toimittajat jättävät a i n a jonkin oleellisen asian kertomatta eli vaade eurot/momentti/per 31.12.2016. Kumulatiivinen luku vaikka 2008 - 2017, kun muilta on puristettu samaan aikaan 3 minuuttia ja lomarahaa. Saatikka yritysjohtajien aika pullistelevat lompakot!
- ö-Öö
Diktatuuri
Mieluiten sotilasjunttapohjainen. Sotilaat syystä, ei valistunut diktatuuri voi toimia, silloin hallinto heikko ja paljon vastavoimia. Demokratia ei toimi, ei oikein mikään muukaan systeemi. Liikaa kilpailijoita ja sen takia joutavaa härdelliä. Voimakkaassa diktatuurissa vastavoimat eliminoidaan ja elämä kivaa, siis diktaattorina..
Mun mielestä P-Korea- tahi Neuvostoliittomallinen diktatuuri on toimiva systeemi.
Kysehän siis mun ihannevaltiosta, ei mitä muut ois mieltä.
=DW=- New-age
Aika tummaa. Mutta millaisia asioita Suomessa diktaattorina pistäisit uusiksi.
Aseiden kalistelu puistattaa mua aina. Jotenkin tulee mieleen pieni ihminen ja iso koira tai iso maasturi = tankki.
Mikä on nyt nenäherneen kokoinen tavoite?
Kuvittele nyt suomalaisia diktatuurissa. Ei onnistu. - Yks.sama
Kohjos-koreassa et voisi arvostella olosuhteita, ainakaan netissä.
- ö-Öö
New-age kirjoitti:
Aika tummaa. Mutta millaisia asioita Suomessa diktaattorina pistäisit uusiksi.
Aseiden kalistelu puistattaa mua aina. Jotenkin tulee mieleen pieni ihminen ja iso koira tai iso maasturi = tankki.
Mikä on nyt nenäherneen kokoinen tavoite?
Kuvittele nyt suomalaisia diktatuurissa. Ei onnistu.Mnaah
Loispummieläkkeet lakkauttettava, lapsilisät lakkautettava jne. työttömät marjasoille ja risusavottaan jne. Pääasia, mulla riittää fyrkaa ja lakkahilloa pöytään, se ja sama rupusakille, Kun aloitus oli, miten mun mielestä ois kiva.
Siinä muuten tulee ilmi, mitä näennäisdemokratia tarkoittaa. Monipuoluejärjestelmä, kaikki taistelee keskenään vallasta. Pyh, jos meitsi ois diktaattori, eipä ois joutavia puoluesysteemeitäkään. Aurinko paistais, kedonkukkaset kukkisivat, linnut laulaisivat ja ihmisrotu, sekä maapallo pelastuisivat.
=DW= "teevee"
"Kummatko ovat jaloimmat otsat.
Kenellä sinisimmät silmät.
Hänelläkö ne joka vanhaa tuhoten uutta luo
uskoo vanhojen häpäisy luo nuorten uutta tuo."
-
Demokratia on nyky-ajan Diktatuuria.
Demokratian lonkerot kiemurtelevat jo kaukana lähteistään.
Ruotsissa on Demokratia jo kauan vaatinut yksi-silmäisyyttä.
Yksi-silmäisyyttä, joka ei enää ole Demokratiaa.
-
Ikävää on, että Demokratia vaatii tuhoamaan vanhat arvot.
Ivaamaan aikaa, jolloin myös oltiin jaloja ja tasa-arvoisia.
Parhaan tiedon mukaisesti.
-
Huomannet että en kirjoita politiikkaa.
H.- New-age
No pitäisikö se Sinusta kieltää? Onko tämä epäkohta v 2017?
Miten epäkohtiin voi puuttua, jos ihmisillä ei ole mielipiteitä, kokemuksia saatikka kerättyä dokumentaatiota, jotta enemmistöllä päätetään, mitä asialle tehdään.
Kyllä aika paljon tänä päivänä tehdään gallupeja, viitteellistä tietoa.
Onko se ihan faktaa, onkin toinen juttu. - New-age
hunksz kirjoitti:
"teevee"
"Kummatko ovat jaloimmat otsat.
Kenellä sinisimmät silmät.
Hänelläkö ne joka vanhaa tuhoten uutta luo
uskoo vanhojen häpäisy luo nuorten uutta tuo."
-
Demokratia on nyky-ajan Diktatuuria.
Demokratian lonkerot kiemurtelevat jo kaukana lähteistään.
Ruotsissa on Demokratia jo kauan vaatinut yksi-silmäisyyttä.
Yksi-silmäisyyttä, joka ei enää ole Demokratiaa.
-
Ikävää on, että Demokratia vaatii tuhoamaan vanhat arvot.
Ivaamaan aikaa, jolloin myös oltiin jaloja ja tasa-arvoisia.
Parhaan tiedon mukaisesti.
-
Huomannet että en kirjoita politiikkaa.
H.Sivullisena
No en huomannut viimeistä virkettä. Oot näämmä varsin virkeänä palannut rallystä.
Mitä siitä aidosta demokratiasta pitäisi palauttaa. Entä pressan valta? New-age kirjoitti:
Sivullisena
No en huomannut viimeistä virkettä. Oot näämmä varsin virkeänä palannut rallystä.
Mitä siitä aidosta demokratiasta pitäisi palauttaa. Entä pressan valta?EOC
H.- ö-Öö
Yks.sama kirjoitti:
Kohjos-koreassa et voisi arvostella olosuhteita, ainakaan netissä.
Väärin
Mulla ei ois mitään valitettavaa. Sulla ei ois mahdollisuutta valittaa.
=DW= - New-age
New-age kirjoitti:
No pitäisikö se Sinusta kieltää? Onko tämä epäkohta v 2017?
Miten epäkohtiin voi puuttua, jos ihmisillä ei ole mielipiteitä, kokemuksia saatikka kerättyä dokumentaatiota, jotta enemmistöllä päätetään, mitä asialle tehdään.
Kyllä aika paljon tänä päivänä tehdään gallupeja, viitteellistä tietoa.
Onko se ihan faktaa, onkin toinen juttu.Tämä oli siis Yks.samalle.
- Aikaa.kutakin
Ihannevaltioita, vertaamalla muihin valtioihin nykyisiä ja vanhempia valtiomuotoja, valtiot oppivat toisiltaan ja soveltavat itselleen sopivaksi. Diktatuurissa taasen hallitsijat soveltavat itselleen sopivaksi henkilöpalvonnaksi, Itä-saksassa oli kyttäys ja kyttääjällä oli kyttääjä, muka demokraattinen tasavalta.
- New-age
Palauttaisin pressalle valtaa. Arvelen, että tasapainottuisi hallinto.
Mistähän tämä nykyinen malli on haettu. Seitsemäntoista vuotta näin on menty. Mikä olisi tai olisi ollut toisin.
Jonkin lautastaistelun muistan. - Aikaa.kutakin
New-age kirjoitti:
Palauttaisin pressalle valtaa. Arvelen, että tasapainottuisi hallinto.
Mistähän tämä nykyinen malli on haettu. Seitsemäntoista vuotta näin on menty. Mikä olisi tai olisi ollut toisin.
Jonkin lautastaistelun muistan.Kaipaatko Kekkosen aikaa, kuka olisi se uusi kekkonen minusta nyky käytännössä ei ole moitittavaa. Suomi on pieni valtio sen on elettävä sen mukaan.
- New-age
No, sitä aikaa kaipaan, kun hän puuttui työttömyyteen, mikä oli murto-osa nykyisestä. Siinä asiassa ei ole tietenkään mitään edustuksellista.
Pääministerihän teki ikävän säästötrikin; yhdisti työ- ja oikeusministerin salkut. - Aikaa.kutakin
Aikaa kutakin muttei pätisi tänään.
- bessie-
New-age kirjoitti:
Palauttaisin pressalle valtaa. Arvelen, että tasapainottuisi hallinto.
Mistähän tämä nykyinen malli on haettu. Seitsemäntoista vuotta näin on menty. Mikä olisi tai olisi ollut toisin.
Jonkin lautastaistelun muistan.Missä kohdin näet epätasapainoa?
- New-age
Nooo mikäs tämä persut-Sipilä-pressa kuvio oli.
Hirveän kansallista tasoa.
Voin sanoa, että koko kuvio oli tosi omituinen lähtien erään puolueen sisäisistä skismoista ja taitaa jatkua. Varmasti oli ollut tärkeitä yhteisiä asioita, mitä käsitellä.
Pitäisi olla pykälä, että kun hallitus on, sillä koosteella mennään.
Miten hallituksessa on yhtäkkiä uusi puolue, mitä ennen vaaleja ei ollut.
Tosi omintakeista, kansallista touhua.
Kärvistelkööt ryhmän sisällä.
En tiedä millaiset pykälät muissa maissa on.
- bessie-
"Nyt siis, miten järjestäisit: terveydenhoidon, opetuksen, puolustuksen, kulttuurin, liikenteen, nuorisotyö, vanhustyön, kansanedustuslaitoksen jne."
Nehän on jo järjestetty kohtalaisen hyvin. Isovanhempamme, vanhempamme, me ja meidän jälkeläisemme, kaikki me olemme tehneet hyvää työtä. Mielestäni puolueeton demokraattinen oikeusvaltio Suomi on "ihannevaltio", ja yhdessähän me sen olemme rakentaneet.
Korjattavaa, päivittämistä ja purkamistakin tietenkin on tehtävä, mutta kuntoarvioihin on osallistuttava kaikkien jotka rakentamassakin ovat olleet, yhdessä on myös tehtävä perusteelliset ja luotettavat kuntoarviot ja yhdessä päätettävä remonttien tarpeesta ja aikatauluista."bessie-"
Kohtuullisen fiksu kommentti.
Onhan se melkein suoraan otettu aikaisemmasta kommentistani.
Niin kauan kuin muutokset tehdään äänestämällä, on kaikki hyvin.
Todella typerää on alkaa syytellä menneitä mestareita.
Kuten aikaisemmin kirjoitin, silloin oli heillä omat Demokraattiset perusteensa.
H.- bessie-
hunksz kirjoitti:
"bessie-"
Kohtuullisen fiksu kommentti.
Onhan se melkein suoraan otettu aikaisemmasta kommentistani.
Niin kauan kuin muutokset tehdään äänestämällä, on kaikki hyvin.
Todella typerää on alkaa syytellä menneitä mestareita.
Kuten aikaisemmin kirjoitin, silloin oli heillä omat Demokraattiset perusteensa.
H.Näytäpäs nyt se kommenttisi johon viittaat, se mistä suoraan otin jotain?
Sinä se jaksat jankata tuosta äänestämisestä, aina sama rallatus; vastuu on aina äänestäjillä. Nyt yrität ilmeisesti sanoa, että Keskusta ja Kokoomus tukenaan ostetut uuvatit saavat todella isoissa ja vaikeissa asioissa tehdä ihan mitä lystäävät koska meillä on ollut vaaleja joissa on annettu ääniä. Näinhän asia ei suinkaan ole. - New-age
Siis tavallaanhan se on hirveä totta, mitä Isohoo kirjoittaa.
Sitä vaan ei tahdo millään hyväksyä.
Odottavan aika on pitkä. - New-age
Lisäys: siis äänestäminen.
Jaa ihannevaltio, eikö sellainen olisi hyvä, jossa kaikille tasapuolisesti aina kaikkea kaikkialla jaetaan, eikä keneltäkään oteta koskaan mitään pois.
Ikäänkuin taivaassa tarjolla lapsillekin.- New-age
No mutta, jos joutuisit itse järjestelemään , niin mistä aloittaisit ja miten etenisit.
New-age kirjoitti:
No mutta, jos joutuisit itse järjestelemään , niin mistä aloittaisit ja miten etenisit.
Luotan teidän viisaampien kykyihin järjestää meille kaikille ihannevaltio.
- 1eero
Ihanne valtioita on vain saduissa jossa sammakko odottaa prinssiä.
- bessie-
Onhan niitä muuallakin. Ihmisten ihanteissa ja tavoitteissa. Sen ansiosta me nyt elämme tässä hyvinvointivaltiossa ja edelleen tavoitteemme on ihanneyhteiskunta.
- 1eero
Se on totta, ihannevaltio, hyvinvointivaltio sopii minun mielestäni meidän maallemme kaikine puutteineen. Vaikka kuin miettisin tai vertaisin en vaihtaisi oloani jonnekkin muualle.
- New-age
1eero
Tuo oli kyllä niin romanttinen ilmaus. Mutta eikö se ollut sadussa toisin päin.
Niin minulle on kerrottu ja siihen olen uskonut.
No, eihän tätä ole aloittajakaan vaihtanut, mutta ei voi jäädä tuleen makoilemaan.
Mutta, mutta. Jos Sinulla olisi valta päättää, niin mitä puutteita parantaisit. - 1eero
New-age kirjoitti:
1eero
Tuo oli kyllä niin romanttinen ilmaus. Mutta eikö se ollut sadussa toisin päin.
Niin minulle on kerrottu ja siihen olen uskonut.
No, eihän tätä ole aloittajakaan vaihtanut, mutta ei voi jäädä tuleen makoilemaan.
Mutta, mutta. Jos Sinulla olisi valta päättää, niin mitä puutteita parantaisit.Että luettelemaan !
Eiköhän pysytä realistisina vaikka taloutemme on nousussa noita epäkohtia tulee olemaan jatkossakin. Hallitus voi tehdä sen mitä elinkeinoelämä voi sille tuottaa ja miten se sen jakaa tasapuolisesti, siinä punnitaan sen kyky. - New-age
Onko varmaa, että maata johdetaan vain virallisin muodoin.
Rinnalla on muita vaikuttajatahoja, joilla kaikilla on oma agenda.
Miten asiat menisivät, jos EK:ta ja ay:tä ei olisi?
Tällainen ajatuskupla. - 1eero
Työmarkkinat kokevat murroksen, digilisaatio globalisaatio mitä tuovat väistämättä tullessaan muutosta minkälaista jos näissä ollaan ajantasalla tai on pakko olla pärjätäksemme maailmalla, no se on nuorten ja tulevien sukupolvien ei meidän ikäisten harteilla.
- Verotus
Kaikki henkilötulot oli sitten työ/ansiotuloja, pääomatuloja, optioita tai bonuksia saman yhtäläisen veroprogression piiriin, ilman etuoikeutettuja henkilötuloja(voittoja). Maksimiveroprosentti voisi olla 50%, kun se nyt suurimmissa ansiotullissa voi olla jopa 60%.
Tämä rajoittaisi verokikkailua ja tulojen muuntamisia, sekä olisi oikeudenmukaista. Veronmaksu maksukyvyn mukaan, verotushan on kunniavelan maksua!
Yritysten yhteisövero voitaisiin pitää nykyisenä 20%:na, joka on yksi EU-maiden alhaisimpia. Alemmas sitä ei kannata laittaa tai Viron tapaan poistaa, koska Virossa on huomattu miten yritysten voitot katoavat kokonaan ilman verotuloja, eivätkä siirry osinkoihin joista maksettaisiin veroja. Tämä onnistuu firman piikkiin elämisellä, siis veronmaksajan piikkiin elämisellä ja ulkomaisten tytäryhtiöiden lainakorkokikkailulla. Virossa on EU:n eniten ökyautoilla ajavia yrittäjiä joiden kuukausitulot alle 400 euroa. Viron alin kokoaikatyön palkka on muuten 470 euroa kuukaudessa. Kun ei tarvitse tehdä vuosittain veroilmoitusta ja maksaa yhteisöveroa, on aikaa suunnitella veronkiertoa ja kupata voitot veroja maksamatta pois. Aikamoinen ja samalla erittäin hyvä aihe on "ihannevaltion" idean tuumailu. Ajatuskehittelyn lähtökohtana voisi hyvinkin olla Suomeen soveltuvan asennoitumisen määrittely. Miksi pitäisi pohtia "asennoitumisen määrittelyä"? Mielestäni sen vuoksi, koska Suomi on heterogeeninen maa ja pinta-alaltaankin varsin laaja. Maantiedekin tuo kuvioihin mukaan erityisiä faktoja.
Asenteellinen perusprinsiippi halintoalueitten kohdalla voisi olla erilaisuuden hyväksyminen. Valtakunnan tason alapuolella kaikkien alueitten ei tarvitsisi olla pinta-aloiltaan eikä väestömääriltään samanlaisia jonkin tietyn tasamittaisen kennolokerospluunan mukaisia. Monenlaisuus voitaisiin hyväksyä. Eivät esim. USA:n osavaltiot sen paremmin kuin Saksankaan osavaltiot ole yhden ainoan pinta-alan kaavan eivätkä jonkin tietyn kamariteoreettisen väkiluvun määritelmän mukaan tehtyjä. Sveitsissä kantonit ovat keskenään melko erilaisia (joukossa pieniäkin) sielläkin.
Tosiaankin liittovaltiomuoto olisi varsin hyvä valtiomuoto. USA:n Saksan, Sveitsin ja myös mm. Itävallan esimerkkien valossa liittovaltiomuoto voisi tarjota kestävän järjestelmän myös meillä Suomessa.
Katsotaanpa sitten Suomen jakoa "osavaltioihin" tai "maakuntiin" hiukan lähemmin. Järvi-Suomessa vesistöt ovat olennainen maantieteellinen fakta ja siellä voisi pirstaleisessa maantieteellisessä maisemassa olla hiukan toisenlainen aluejako kuin Salpausselän eteläpuolella ja Länsi-Suomessa. Pohjoisessa Suomessa taas olisi otettava huomioon vähäisen väestötiheyden ja pitkien etäisyyksien vaikutus.
Katsotaanpa, miten sote-hankkeen alueelliset jaot ovat onnistumassa käytännössä. Kymenlaaksossa on vaikea tilanne, kun keskussairaala on ainakin tähän saakka sijainnut maakunnan äärimmäisessä syrjäreunassa Kotkassa ja nyt sille ilmeisesti tuleva jatkostatus olisi tarkoittamassa Suomen kymmenenneksi suurimman kaupungin Kouvolan terveyspalvelujen kohtalokasta heikentämistä, kun Kotkaan keskittäminen on alkamassa toteutua. Muuallakin kuin Kouvolassa on tapahtumassa terveyspalvelujen tason laskua aluesairaaloitten listimisen seurauksena.
Ei ole suinkaan millään tavalla yhdentekevää, olisiko sote-maakuntia 18 vai esim. 12. Voisi niitä olla enemmänkin kuin 18 maakuntaa. Jos maakunta-nimike ei sitten olisi sopiva, niin keksitään jokin muu ja parempi nimike. Jos esim. Kymenlaaksossa Kouvola alkaisi kärsiä Kotkaan keskittämisestä, niin mikäpä estäisi sitä, että Kouvolasta voitaisiin tehdä oma alueensa. Kymenlaakson ohella alueellisia ongelmia on muuallakin. Onko pakko yhdistää Kemi-keskeinen Meri-Lappi Rovaniemi-keskeisen muun Lapin yhteyteen?
Sote-hanke on tänä aikana niin keskeinen hanke, että sitä sopii hyvin tarkastella, kun esillä on jopa ihannevaltion malli. Ihannevaltiossakin terveyspalvelut ovat mitä olennaisinta asioitten hoitoa. Ja soten toinen osahan on sosiaalitoimi, joka ei ole ollut nyt esillä niin paljoa kuin terveyssektori. Ihmisten, suomalaisen kansan yhteisten asioitten hoitamisen systeemistä olisi kyse ihannevaltiossakin.- New-age
Kiitos ajatuksia antavasta vastauksesta.
Minä pelkään, että maan pilkkominen hajoittaa, ei yhdistä maata. Tulee vahvoja ja heikkoja alueita, joita ehkä laiminlyödään. Käytät sanaa erilainen.
Erilaisia alueet nytkin ovat.
Tuo oli hyvä ilmaisu: aluesairaaloiden listiminen.
Minä pelkään tätä monikerroksisuutta, jolloin "asiat katoavat hierarkian ja byrokratian portaisiin. Eikö tätä pitänyt juuri purkaa. Kansalaisen oikeudet?
Kun noita osa-alueita on noin monta, eikö meillä ollut läänijako, mikä purettiin. Ja nyt on muutama. Eikös se malli kelvannut ja miksi.
Onko maakunta jotenkin semanttinen sana maaseudun kanssa.
Minä pelkään, että selvä filosofia puuttuu, on vain esitetty muodot ja rakenteet. Ei ole kuningasajatusta.
Minä pelkään, että aivan raakiletta maanisesti istutetaan kuntien, läänien ja valtion väliin. Mitä sulatetaan pois. Kalliiksi tulee. Ovatko virat entisten, eläköityvien edustajien laskeutumispaikkoja.
Edelleen olen sitä mieltä, että testaus olisi tehtävä, ennen kuin mitään lopullista ja peruuttamatonta tehdään.
Historian lehdille tullaan kirjoittamaan jotakin.
Mistä olen äärettömän kiitollinen, että asiantuntijat, mitkä tuntevat eri hallintoalueiden kentäät, eivät ole jääneet tuppisuiksi enää. Sekin on ammattitaitoa, että huononnukset halutaan tuoda julki ja käsitellä avoimesti ja rehellisesti. - MitäSiitäTulisi
Ja Suomessa on alle 6 miljoonaa asukasta, kun Euroopassa ja muualla maailmassa suurempi joukko ihmisiä asuu yhdessä kaupungissa tai kylässä. Valtakunnallisten ja kuntien toiminnot voidaan käsitellä Suomessa nopeasti ja jos ryhdytään pilkkomaan alueita ja asukkaita kovin pieniin ryhmiin, ei monessakaan kunnassa ole varaa tarjota asukkailleen yhtään mitään palveluita. Ei löydy maksajia siellä, missä ei ole yrittäjiä eikä työpaikkoja, ei olew tuloja, eikä paljon verojakaan, vaikka tukirahoistakin peritään verot.
- Politiikkaonpöntöille
Miten sinä johdattelisit asioita?
- New-age
Hyvän idean täytyy saada kannatusta. Täytyy saada ihmiset vakuuttuneiksi, että siitä on hyötyä, ei välttämättä suoraan rahallisesti eikä niinkään, että
varat otetaan leikaten, jotta jokin uutta uuden vuoksi toteutuu.
Käyttäisin laajasti asiantuntijoita, joilla on tietoa tutkimuksista, käytännöistä - kansainvälisestikin. Tavoitteiden pitää hyödyttää laajasti, mieluummin kaikkia.
Edelleen testaisin hankkeen.
Intressiryhmiä en suosisi. Asia edellä.
Jos toiminto ei olisi parempi kuin nykyinen, myöntäisin, että epäonnistuin.
Ei kannata.
En väenvängällä puskisi omaa ideaani hinnalla millä hyvänsä lävitse.
Muutosten tulee olla eettisesti kestävää, ei eriarvoisuutta lisäävää.
Enemmistöpäätöksin. Perusteluin.
Nythän perustuslakimuutosta kammetaan pikakäsittelyllä.
Kaikki, mikä herättää hämmennystä, epäilyjä avaisin asiat kansalaisille.
Kun päästään nettivaaleihin, testaisin asioita kansanäänestyksellä.
Nopeaa ja helppoa. - Sielläeimikäänole
Kuulostat niiltä idealistisilta uusilta eduskuntaan pyrkiviltä, jotka ovat uusia ideoita ja kauniita ihanteita pullollaan ja aikovat päästä tekemään kaikkea hyvää ja kaunista kansan ja edustamansa laitoksen puolesta.
Ja jotka sinne päästyään huomaavat melko pikaisesti että millekään asialle ei voi yhtään mitään yksi pieni hyvää tarkoittava immeinen kun pitää olla kaikesta samaa mieltä kuin oma puolue, joka päätää mitä mieltä sinä saat olla. Se on suoraan syvältä suolesta. - New-age
Määrittelit aloittajan aika nappiin. Idealisti olen aina ollut. En todella ole mikään politiikan asiantuntija - kiinnostunut vain ja aika arkiajattelija, tavis. Mielipiteitä on, kuten muilla Mateilla ja Maijoilla, ei sen kummempaa. Joku kategorisoi höpötihöpötiksi. No, tarkoitus oli rapsuttaa kirjoittajien mieliä. Kyllä ajan oloon saa vihjeitä täälläkin puoluekannoista, tosin se ei ollut mitenkään päätarkoitus, vaan miten toteuttaisi jotain yhteista asiaa.
Olen tyytyväinen ja oikeastaan yllättynyt siitä, että kirjoituksia tulikin.
Sielläeimikäänole
Eikö ole aika surullista, kun puoluekoneisto jyrää, mikä tekee muutokset jos ei mahdottomiksi, niin äärettömän hitaiksi. Jotain koheesiota pitäisi sisäisesti olla. Paikallisesti olin aikoinaan jollain lailla mukana, mutta varsin pian huomasin, että vanhemmat polittrukit pitivät kynsin hampain kiinni asenteesta, että älköön mikään muuttuko ja istuivat kuin tatit luottamustoimissaan eivätkä anna tilaa esim. nuoremmille. Sitten käy, että aika ajaa ohi ja ikuisuustyypit jymädyttävät koko "liikkeen".
Ongelma voi olla kaikissa ryhmissä. Keskittymistä. Suolessa.
Iso henkinen pieru tekisi hyvää ja ikkunoiden avaaminen.
Kyllä tietynlainen vanhoillisuus on leimallista puolueissa ja kallis jääräpäisyys. Ei ole arvotonta vetäytyä ja myöntää epäonnistuminen arvioinnissa.
Nyt kun ajattelee, että vaikka hallitusohjelmassa on peräännytty monen asian kanssa eri hallinnon alojen osalta, niin oikeastaan se, että tärkeissä asioissa näin on menetelty, on ollut hyvä. Ehkä se on uutta, että p e r ä ä n n y t ä ä n.
Uskalletaan perääntyä. Ei tämä ole heikkoutta.
Ei se huonoa politiikkaa ole jälkiviisasti ajatellen. Miksi ohjata laivaa karille! - Kakkajuttu
Naulan kantaan; politiikka / politikointi on vanhakantaista ja ummehtunutta tyhjää jorinaa. Ärsyynnyn äärettömästi siitä, että asioita ei hoideta asioina vaan paasataan potaskaa kunkin puolueen ideologian mukaisesti ja tehdään asioista vääriä ja tuomittavia vain sen takia, että toinen puolue ajaa niitä.
Ja sitten ne pitävät itseään ihan viisaina ja fiksuina päättäjinä vaikka sanaileva ja torailevat kuin penskat hiekkalaatikolla. Ja sitten niillä on kuitenkin niiin hirrrveän hauskaa yhdessä, joka puolella nauravia naamoja ja ystävällisiä eleitä. Kaksinaamaista. - kaikaliini
Soteuudistusta on julkisuudessa käsitelty pelkästään lääkärikeskeisesti..On paljon muutakin, mm.kiinteistöhuolto, pesula, siivous ym..Esim pesula:Keskuspesula, joka omistaa kaikki liinavaatteet ja vuokraa niitä on harvinaisuus niin hotelli,kuin sairaalamaailmassa..Kilpailukykyinen..
- New-age
Kuljetukset kaukosairaaloihin taksilla tai ambulanssilla on kallista lystiä.
Kirurginen operaatio: tarkastuskäynti, operaatio ja jälkitarkastus esim. Helsinki -Tammisaari 3 x 2 x 200 km, mitä maksaa.
Kuljtuskulut tulevat kipuamaan kattoon. Ainutkaan kansanedustaja ei ole älynnyt tätä. Momentin eurot kiinnostaisivat kovasti.
En myöskään haluaisi kuulla ihmesynnytyksistä taksissa, jos äiti lähtee satojen kilometrien päästä lmaitokselle. Riskit? Kuka kansanedustaja vastaa? - Kuplassakilluvat
Ei kukaan. Niillä ei ole mitään käsitystä arkisesta, realistisesta, oikeasta elämästä.
Kyllä kai Suomessa olosuhteisiin ja historiaan nähden aika hyvä tilanne on.
Työn kautta se vauraus tulee, ja sille on annettava mahdollisuus.
Jos valtion palvelutaso nostetaan niin korkeaksi, että veroilla ja muillamaksuilla tehdään työntekeminen vähemmän mielekkääksi, niin se on ihannevaltion loppu.
Nyt ollaan jo vähän niillä rajoilla.
Kyllä täysi-ikäisen ihmisen pitäisi vastata itsestään, mielellään loppuun asti.
Valtion tehtävät on turvallisuus, kuuluu maanpuolustus., koulutus.
Terveydenhoidosta en niin tiedä, tarviiko sen kaikille olla ilmaista (päiväsakotkin vaihtelee tulotason mukaan)..
Valtion verotulot , ja tulot yleensä on kai 60 miljardia, niin kyllä kai siihen nähden nyt eletään siinä ihannevaltiossa.
Demokratia on ykkösasia.Eihän terveydenhoito nytkään ole ilmaista, vaikka edullista verrattuna moniin muihin maihin verrattuna onkin.
- New-age
Niin edullisuus = ei ilmaisuus on vähän näköharha. Euroopassa muualla on ihan oikeasti ilmaista esim. Italiassa. Myös suomalainen on siellä edun piirissä. Edellyttää sellaista kansainvälistä Kela-korttia. Espanjan suunnasta olen kuullut ihmisten kokemuksista.
Minusta meillä on hymisystä ja höpinää, että vain meillä.
TV voisi tuoda tällaisia asioita siis todellista vertailua vaikkapa EU:n sisällä
höpö- ja uusintaohjelmien tilalle. Tässä on pikkuhankaluus: pitäisi tehdä töitä ja hankkia faktaa.
Tietämätön itsetyytyväisyys on napanöyhdän pyörittelyä.
Kehittäminen ja toimintojen parantaminen pitää olla itsestään selvää. New-age kirjoitti:
Niin edullisuus = ei ilmaisuus on vähän näköharha. Euroopassa muualla on ihan oikeasti ilmaista esim. Italiassa. Myös suomalainen on siellä edun piirissä. Edellyttää sellaista kansainvälistä Kela-korttia. Espanjan suunnasta olen kuullut ihmisten kokemuksista.
Minusta meillä on hymisystä ja höpinää, että vain meillä.
TV voisi tuoda tällaisia asioita siis todellista vertailua vaikkapa EU:n sisällä
höpö- ja uusintaohjelmien tilalle. Tässä on pikkuhankaluus: pitäisi tehdä töitä ja hankkia faktaa.
Tietämätön itsetyytyväisyys on napanöyhdän pyörittelyä.
Kehittäminen ja toimintojen parantaminen pitää olla itsestään selvää.Vertailu muihin maihin jonkin yksittäisen asian kohdalla on turhaa.
Sillä keinoin saadaan Suomi maailman ankeimmaksi paikaksi.
Autot on jossain halvempia, ruoka melkein ilmaista, verotus liki olematonta jne.
Suomessa vaan on tämä malli, jokaisella on varmasti jotain huomautettavaa, mutta ne valtion tulot on se, joka määrää.
Kyllä sosiaali-ja terveydenhuolto vie niin ison osan valtion budjetista, että voi sitä paremmin toimeentulevien osuutta korottaa.- New-age
Kolme ensimmäistä virkettä: taisit lukea ajatuksiani...
En kestä katteetonta pullistelua, että kaikki on hyvin.
Veljen tytär asuu Bostonissa, oli käymässä luonani ja juteltiin kumpi maa on parempi asua.
Hän sanoi että suomessa on enemmän hyviä puolia, ei osata tarpeeksi arvostaa terveydenhuoltoamme ja sosiaalisia palvelujamme.
Kyllä jenkeissäkin kuulemma on omat hyvät puolensa, en vain saanut kunnolla selvitettyä mitä ne ovat ? :)
Kallista siellä on asuminen ja vakuutusmaksut. Kiinteistöverokin on ihan älytön jos oikein ymmärsin. Pitää olla hyvät tulot jos asuu hyvin, heillä on 3000 taalaa kk. vuokra, asunto on iso ja hyvällä paikalla. Ovat harkinneet oman asunnon ostoa, siitä tuli puheeksi kiinteistöverotus.- 245838
En etsi valtaa loistoa.- Sain jo intissä tarpeeksi alikessuna, paskaa sekä ylhäältä että alhaalta :(
- New-age
Sen loisto liiallinen etsiminen voisi edellyttää itsekkyyttä ja teräviä kyynärpäitä.
Tänään julkaistu uutinen, miten yritysjohtajien palkat ja bonukset vain ovat kasvaneet 5 vuotta. Herätys etujärjestö EK. Valheellisuusko Suomessa tuottaa parhaiten aina vain harvemmille. Sitä taustaa vasten maltilliset palkat - vaade tuntuu nololta. Tuon uutisen rinnalla olisi rinnakkaistietona hyvä valaista, miten ko. yritysten muiden työntekijöiden ansiot ovat kehittyneet. Tätä tietoa toimittajat eivät osaa = viitsi kertoa. Media kun Suomessa haluaa olla "kivoissa väleissä' vaikuttajiin.
Ihanteena pidän tasa-arvostelua, samanarvokyselyä, arvottamisongelmien kaivelua.
Ei tämä tasapäisyyttä tarkoita.
- eikäsekäänoleuutta
Uuden, rahanahneen yhteiskunta-hankkeen perään on aina hulluutta.
- New-age
En oikein ymmärtänyt viestiäsi. Voisitko avata enemmään vaikk apa esimerkein, niin pohditaan lisää.
- Seonlöytynytjo
Nelosen ja mtv:n tähtien joka paikkaan sijoittelua milloin missäkin tee se itse ohjelmien mukaan ei tarvita. Kolmosen ja Jaakon ruokareseptejä on suorastaan ikävä. Suomihan on vain osa idioottimaista.
- New-age
Näistä kannattaisi laittaa palautetta ko. TV-kanaville. Voisi olla arvokastakin tietoa. Pieni maa, vähän naamoja, mitkä "kuluvat".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t907326- 373887
- 453470
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402602- 2302585
- 402403
- 1292329
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292219Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna202015- 451912