Tuodun luvun käyttö ei onnistu

Eskeli

Moi. Ongelma olis seuraavanlainen: Olen tuonut taulukkoon (TAUL2) netistä päivittyvän luvun toisesta taulukosta (TAUL1). Nyt pitäis tehdä taulukossa 2 jakolasku joka käyttää tota tuotua lukua mutta se ei onnistu millään. Herjaa vaan ARVO-virhettä tai tollasta: =JAKOJ(D30;[@Column2]). (SoluD30 on normaali luku.) Eli ei hyväksy mitään laskukaavaa. Mitenköhän tuon saisi käyttämään tota tuotua lukua? Olen muotoillut tuodun luvun luvuksi jne mutta ei auta.

11

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eskelinen

      Onko desimaalierottimena käytössä pilkku? Täsmääkö se tuotu luku myös? Jos se on väärä, niin Excel ei osaa tulkita sitä luvuksi. Sen pystyy tarvittaessa kyllä korjaamaan VAIHDA-funktiolla.

    • Eskeli

      Luku täsmää kyllä. Desimaalierottimena on piste mutta ei auttanut vaikka vahtoi sen pilkuksi.

    • Eskelinen

      Anteeksi, en ole ihan ekspertti. Mitä [@Column2] merkkaa?

      Jos siellä on määritetty jonkun solun nimeksi Column2, niin eikö siihen viitata ilman mitään erikoismerkkejä. Kaava näyttäisi tältä: =JAKOJ(D30;Column2)

    • ORCL

      Näyttäisi, että TAUL1 välilehdellä on tietoalueesta muodostettu ns. Table (Taulukko), mutta kaavan viittauksesta puuttuu sen nimi (Esim. Taulukko1)
      Jos TAUL1 solu B2 sisältää netistä päivittyvän luvun ja TAUL2 kaavasoluna on B2 (huom. kaava tulee olla samalla rivillä kuin millä haettava arvo välilehdessä TAUL1 on, tässä 2) ja myös D30 on TAUL2 välilehdellä niin TAUL2 soluun B2 kaava: =JAKOJ(D30;Taulukko1[@Column2])
      Toinen tapa olisi poistaa koko Table ja tehdä suora viittaus TAUL1:een (=JAKOJ(D30;TAUL1!B2) tai nimetä päivittyvä solu ja viittaus siihen kuten edellisessä vastauksessa todettiin.

    • Eskeli

      Ei onnistunut. Ei pysty tuoduilla luvuilla tekemään mitään, mikään kaava ei toimi. Laitoin hakemaan luvun toisesta taulukosta, ei siis netistä suoraan mutta ei mitään vaikutusta..

    • Mitkä luvut sinulla on nimetyssä solussa (Column2) ja suorasaanti solussa (D30) ?

      Testasin Column2 = 3
      ja D30 = 200
      jolloin jakojäännös on 2 ja sehän on oikein.

      mitä se sinulla antaa jakojäännökseksi ?

    • Eskeli

      Tein uuden esimerkkitaulukon jossa kokeilin samanlaista luvun tuontia mutta tulos on taas tuo arvo-virhe. Tuossa toi luku 37.97 on tuotu toisesta taulukosta mikä taas on hakenut luvun kauppalehdestä. Ei tuossa toimi mikään kaava jostain syystä. Kokeilin tota laske kaava-systeemiäkin mutta ei paljoo auttanut. Joku pieni virhe siellä kai jossain on.
      Kuva:
      http://aijaa.com/fg5bec

      • piste-pilkuksi

        Luku on nähtävästi edelleen tekstimuodossa, ellet ole vaihtanut Excelin desimaalierottimeksi pistettä.

        NUMBERVALUE-funktiolla (suomeksi sen pitäisi olla NROARVO) voi muuttaa eri desimaalierottimilla olevia tekstimuotoisia lukuarvoja varsinaiseen lukumuotoon.

        Esimerkiksi =NUMBERVALUE("37.97";".") pitäisi palauttaa soluun luvun 37,97.

        Kokeile siis tuossa kuvankaappauksesi taulukossa jossain solussa:

        =NROARVO(G18;".")

        ja sen jälkeen pitäisi laskeminenkin luultavasti onnistua.

        Tuo funktio ei toimi nähtävästi kuin 2013 ja sitä uudemmissa Excel-versioissa, mutta käytössäsi taitaa olla 2016-versio, joten ei pitäisi olla ongelmia.


      • Kuvasta voit havaita millä tavalla solussa oleva luku asemmoituu kun Excel käsittelee tuotua lukua merkkijonona. Näkyvin piirre on se että luku sijoittuu vasempaan reunaan silloin kun Excel ottaa tuodun materiaalin vastaan merkkijonona, ja oikeaan reunaan kun Excel ottaa tuodun materiaalin vastaan lukuna..

        Jos kopiointi toi mukanaan luvun muotoilua, solun kaavarivillä ei välttämättä näy luvun edessä heittomerkkiä vaikka Excel käsittelee tuotua merkkijonona. Silloin kaannattaa painaa CTRL M näppäintä, joka poistaa suoranmuotoilun, ja näin ollen tuo sen heittomerkin näkyviin.

        Poistamalla heittomerkki kaavarivillä luvun edestä luku muuttuu merkkijonosta oikeaksi luvuksi, ja laskeminen solun sisällöllä onnistuu. Kopioiminen ulkoisestä lähteestä tuo lähes aina lähteen omija muotoiluja mukanaan. Joten liittäminen on syytä tehdä Ctrl Shift V näppäin yhdistelmällä.

        https://imgur.com/ae5JxHF


      • muunnos.funktioilla
        piste-pilkuksi kirjoitti:

        Luku on nähtävästi edelleen tekstimuodossa, ellet ole vaihtanut Excelin desimaalierottimeksi pistettä.

        NUMBERVALUE-funktiolla (suomeksi sen pitäisi olla NROARVO) voi muuttaa eri desimaalierottimilla olevia tekstimuotoisia lukuarvoja varsinaiseen lukumuotoon.

        Esimerkiksi =NUMBERVALUE("37.97";".") pitäisi palauttaa soluun luvun 37,97.

        Kokeile siis tuossa kuvankaappauksesi taulukossa jossain solussa:

        =NROARVO(G18;".")

        ja sen jälkeen pitäisi laskeminenkin luultavasti onnistua.

        Tuo funktio ei toimi nähtävästi kuin 2013 ja sitä uudemmissa Excel-versioissa, mutta käytössäsi taitaa olla 2016-versio, joten ei pitäisi olla ongelmia.

        Muunnoksen voi tehdä myös ao. kaavalla, jos käytössä ei ole tuota NUMBERVALUE()-funktiota. Tekaistu Libre Calcilla, mutta pitäisi toimia Excelilläkin. Saattaa tosin olla, että etsittävä piste pitää muuttaa siinä muodosta "\." muotoon ".".

        Tuo erottelee pisteen molemmin puolin olevat arvot, littää desimaaliosaan etuliitteeksi "0,", jonka jälkeen molemmat muutetaan lukuarvoiksi. Jos ensimmäinen merkki on "-", niin desimaaliosa vähennetään kokonaislukuosasta, muussa tapauksessa se lasketaan yhteen.

        Muutettava lukuarvo sijaitsee tässä tapauksessa solussa A1.

        =IF(LEFT(A1;1)="-";VALUE(LEFT(A1;SEARCH("\.";A1;1)-1))-VALUE(CONCATENATE("0,";RIGHT(A1;LEN(A1)-SEARCH("\.";A1;1))));VALUE(LEFT(A1;SEARCH("\.";A1;1)-1)) VALUE(CONCATENATE("0,";RIGHT(A1;LEN(A1)-SEARCH("\.";A1;1)))))


    • Eskeli

      Kiitoksia neuvoista, nyt toimii. Ei oo tullu käytettyä exceliä niin oli vähän pihalla noista jutuista.. Mutta iso kiitos ja kumarrus!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      229
      5131
    2. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      41
      3406
    3. 35
      2928
    4. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      141
      2799
    5. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2448
    6. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      68
      2286
    7. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      2198
    8. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      31
      1820
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      41
      1772
    10. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      83
      1438
    Aihe