Lukeeko kukaan enää eurooppalaisia sarjakuvia?

Epätoivoisestitoiveikas

Välillä tuntuu, että perinteiset eurooppalaiset sarjakuvat ovat jäämässä unholaan, sillä hyvin harva tuttavani lukee tai edes tietää näitä belgialaisia ja ranskalaisia klassikkosarjakuvia, kuten esimerkiksi Tinttiä, Marsupilamia tai Asterixia. Ne ovat omasta mielestäni aivan mahtavia ja itselleni suuri intohimo.

Kysymykseni onkin siis.. lukeeko kukaan enää näitä sarjakuvia? Olisi mukava löytää lisää ihmisiä, jotka pitävät kyseisistä sarjakuvista, sillä tosiaan minulla ei ole mitään yhteyksiä muihin sarjakuvaharrastajiin, enkä tiedä, mistä heitä löytää. Omaa tilannettani vaikeuttaa vielä se, että olen itse hyvin nuori ja monet samalla aaltopituudella olevat ovat tykästyneet lähinnä vain amerikkalaisiin supersankari-sarjakuviin tai japanilaiseen mangaan.

Kiitos jos etukäteen.

6

656

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täälläminäolen

      Minä luen! Tosin en tunne montaakaan joka minun lisäkseni lukisi.

    • ludwigteodorhubert

      No, olen itse viidettäkymmentä käyvä miespuolinen henkilö. Perinteiset eurooppalaiset sarjat on mielestäni aika lailla parasta laatua (mm.laadun "leveys" huomioiden) mitä sarjakuvassa on tehty.
      Ongelma on kaiketi siinä, että se sukupolvi, joka nuo Asterixit, Pikot ja Fantasiot, Tintit sun muut teki on ns."menneisyyttä". Tosin uusia tekijöitä on tullut, ja mielestäni ihan oikean ratkaisun mm.Uderzo teki kun antoi luvan jatkaa Asterixia.
      Amerikkalaisuus on supersankareineen vallannut tosiaan alaa. Supersankareillakin on hetkensä, mutta jossain pisteessä tulee aina mieleen se kysymys, että miten "realistista" se sitten on. Supersankarit on jonkinlaista "amerikkalaisen, kuvitteellisen kaikkivoipaisuuden" hurmiota. Kiva on lukea jotain, jossa on vähän muitakin arvoja kuin ylenmääräinen räiskintä.
      Klassikot voi löytää toki edelleen. En tiedä paljonko esim.alle kaksikymppisissä on näitä "ranskalais-belgialaisen" albumisarjakuvan ystäviä, mutta sitä vanhemmissa on paljonkin. Klassikoiksi niitä voi jo hyvinkin sanoa ...

    • Hei

      Pistän paremmaksi edellisestä, käyn jo lähempänä kuuttakymmentä :) Kyllä Tintit ja Asterixit ovat kunniapaikalla kirjahyllyn sarjakuvat-osiossa ja niitä tulee välillä fiilisteltyä. Niiden kovin suosio oli 70-luvulla ja silloin minäkin noihin tutustuin. Tätänykyä kaikkinainen kirjallisuus kiinnostaa, erityisesti yhteiskuntatieteet ja filosofia. Viime Berliininmatkalta löysin kuitenkin uuden alueen, johon aion tutustua enemmän, nimittäin saksankieliset sarjakuvat. Etenkin Aliens/Predator aiheista ammentavat ovat hienoja, niin kuvituksen kuin etenkin kielen osalta. Saksan kieli nimittäin ON komentokieli ja sopii tuohon kerronnan maailmaan aivan älyttömän hyvin!!

      Onneksi olkoon joka tapauksessa aloittajalle upean harrastuksen aloittamisesta. Toivottavasti löydät muita nuoria hengenheimolaisia! Kokeile muuten joskus samojen opusten lukemista eri kielillä, tuo kummasti uuttanäkökulmaa ja siinä sivussa voi kuin vahingossa oppia kieltä lisää :)

    • Make12344

      Luen eurooppalaisia sarjakuvia. mutta Tinttiä en lue koska en ole kiinnostunut siitä.

    • Seurattava

      Näyttää lukevan. Huuto.netissä joku on jo tarjonnut eurooppalaisesta Aku Ankan Onnellisimmista seikkailuista 140 euroa. Tämä albumihan kuuluu sarjaan, jossa eurooppalaiset taiteilijat tekevät tulkintoja Mikki Hiirestä ja nyt Aku Ankasta.
      Syy tuohon kovaan hintaan on se, että tuon albumin painos tuhoutui varastossa lähes kokonaan ja uutta painosta ei tule. Näin ovat asiasta perillä olevat lähteet vakuuttaneet.

      Aku Onnellisimpia seikkailuja on Suomessa ehkä vain muutama kymmenen kappaletta. Ilmeisesti edes kirjastot eivät ole saaneet sitä yhtään kappaletta itselleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      194
      2675
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      57
      2635
    3. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      184
      2595
    4. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      70
      2252
    5. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      41
      2115
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      71
      2115
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      1995
    8. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      73
      1606
    9. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      146
      1467
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      1
      1360
    Aihe