Vaikuttaa aika mielenkiintoiselta tuo Oceanvoltin uusi keksintö:
https://oceanvolt.com/solutions/systems/servoprop-sail-drive/
5 solmun nopeudella tuottaisi 400W - 500W teholla sähköä ja reilussa kuudessa solmussa jo lähes 1kW. Tuolaisella tuotolla alkaisi oikeastikin pärjäillä, jopa ilman maasähköä. Minkähän verran sitten menoa jarruttaa tuo sähköntuotanto?
Hintakin on kyllä noissa oceanvoltin tuotteissa melkoinen.
https://oceanvolt.com/solutions/systems/servoprop-sail-drive/
5 solmun nopeudella tuottaisi 400W - 500W teholla sähköä ja reilussa kuudessa solmussa jo lähes 1kW. Tuolaisella tuotolla alkaisi oikeastikin pärjäillä, jopa ilman maasähköä. Minkähän verran sitten menoa jarruttaa tuo sähköntuotanto?
Hintakin on kyllä noissa oceanvoltin tuotteissa melkoinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Tavallisissa veneissä tuollaiset tehot noissa nopeuksissa jarruttavat tolkuttomasti. 1000 W 6 solmussa kaksinkertaistaa 30-35 jalkaisen vastuksen.
Kaikille se nopeus ei ole merkitsevä tekijä. Jotkut veneilijät voivat mielellään mennä hieman hitaammin, mutta turvata sähkön riittävyys
Melko reipas saa kulutus olla jos tarvitsee matka-ajalta yli 40 ampeerin sähköntuottoa ja toisaalta akkupankkikin saa olla kohtuullinen jotta ottaisivat moista virtaa vastaa pidemmän aikaa. 24/7 matkanteossakin on aika kova lukema. Yöksi satamaan matkanteossa alkaa se nopeuskin vaikuttaa jos päivämatkat kovin lyhenee latauksen takia.
Mutta varmaan tuon Oceanvoltin vastus putoaa akkujen vastaanoton/kulutuksen pudotessa.
Hmm, nythän mä vasta honasin mihin sitä virtaa tarvitaan.
Ei taida ratkaista blue water tyynien vyöhykkeiden tehontarvetta ja yöksi satamaan matkaajalla haaste edelleen päivämatkojen lyhentyminen. Mutta noiden 60 ... 100 jalkaisten matka”pursien” sähköntuottoon kiinnostava ratkaisu
Litiumakut. Ladataan samoihin akkuihin kuin millä kuljetaan. Virranvastaanottokyky ei riipu lataustilasta vaan ottaa vastaan lähes täyteen asti maksimivirralla kuten kaikissa litiumakuissa.
Ei ole totta ainakaan sähköautokokemuksen perusteella. Lataus hidastuu ratkaisevasti noin 80 prosentissa. Eikä ole myöskään autokohtaista, vaan kaikissa sähkäreissä on sama juttu.
Siksi esimerkiksi julkista lataamista puuhataan minuuttiperustaiseksi, etteivät ihmiset valuta viimeisiä kilowattitunteja loputtomiin, koska ne menevät niin hitaasti sisään.
Kyllä+meidön+VW+E-up+latautuu+Konalan+pikalatausasemalla+ihan+100%+asti+25+minuutissa+eikä+se+hidastu+yhtään+80+%+kohdalla.
Aivan. Kun laitat reilun 6 solmun vauhdissa latauksen päälle ja vauhti tippuu neljään solmuun, niin sähkön riittävyys ei todellakaan ole turvattu, vaikka se reilun kuuden solmun latauskäyriä lukemalla siltä sinulle näyttäisikin. Sikis asiasta jotain ymmärtäville sillä nopeuden laskulla on aivan olennainen merkitys silloinkin, kun ollaan merellä jo perillä eikä ole minnekään kiire.
Tuossa on melkoisen iso ajatusvirhe. Neljän solmun nopeudessa kun vastus onkin paljon pienempi kuin se kuudessa solmussa oli.
Homma+on+tietysti+kovin+monimutkainen,+sillä+lisävastus+muuttaa+nopeutta,+jolloin+muuttuvat+se+lisävastus,+normaali+kulkuvastus,+purjeiden+tuottama+voima+ja+sorto.+Ihan+helppoa+ei+ole+käsin+tuota+laskea.+Jos+olettaa+lisävastuksen+riippuvan+nopeuden+toisesta+potenssista,+homman+saa+laskettua+VPP-ohjelmalla.+Sitten+vielä+on+monta+eri+venettä+ja+purjehdustilannetta,+jossa+nopeus+voi+olla+6+solmua+ilman+lisävastusta.
Yhdellä+veneellä+700+N+lisävastuksella+6+solmun+nopeudessa+laskettuna+nopeus+tippui+1-2+solmua,+kun+tosituulen+nopeus+ja+kulma+pysyi+samana,+jolla+ilman+lisävastusta+vene+kulki+n.+6+solmua.+VPP:n+antaman+yleistasoitusluvun+mukaan+vene+hidastui+n.+30%+ko.+lisävastuksesta.
Ei+ole+siis+kovinkaan+väärin+sanoa,+että+vauhti+tippuu+6->4+solmuun.+Tuotto+kasvaa+nopeuden+kolmannessa+potenssissa,+joten+6+solmussa+1+kW+tuottava+tuottaa+vain+300+W+4+solmussa.+Paljonhan+sekin+jo+on,+mutta+eiköhän+se+30%+hidastus+tunnu+matkapurjehtijallakin.
Paljonkos+lisävastusta+se+300+W+sitten+tekeekään.+Jos+700+N+hidastaa+1-2+solmua,+eikös+se+ole+15-30+%?+Ja+300+W+taas+tuottaa+alle+700+N+lisävastusta.
Niin+tai+näin,+hidastus+on+tietenkin+merkittävä,+mutta+toisaalta+jos+ei+ole+akkuja+tyhjäksi+ajanut,+ei+latauskaan+tunteja+vie+ja+vastus+pienenee+oleellisesti+lopuksi+päivää.+Sähkömoottorilla+on+ansionsa,+mutta+kyllä+sillä+on+veronsa.
Riippuu+tuulen+nopeudesta+ja+suunnasta+sekä+tietysti+veneestä+kuinka+paljon+hidastuu.+Luovilla+vauhdin+tippumisen+lisäksi+nousukulma+huononee,+joten+ko.+veneellä+luovilla+vauhti+tuulta+kohti+tippuu+30%+kovallakin+tuulella.+Ympyräradalla+keskituulessa+vauhti+tippuu+30%,+kovassa+reilut+15%,++mutta+silloin+mennään+jo+selvästi+yli+6+solmua+"jarru+päälläkin".
Pienimmillään+hidastus+on+lenssillä,+koska+hidastuminen+kasvattaa+suhteellista+tuulta+ja+siten+purjeiden+tuottamaa+voimaa.
Tuo+keskituulen+ympyräradan+hidastuminen+on+19%+450+N+6+solmun+lisävastuksella,+7%+180+N+ja+3%+75+N.+Lisävastus+vaikuttaa+siis+varsin+lineaarisesti+n.+4%/100+N+ko.+tapauksessa+(35+jalkainen+C/R-vene,+jonka+keskinopeus+keskituulella+ympyräradalla+5,8+solmua).
6+solmun+nopeudessa+jokainen+tuotettu+100+W+aiheuttaa+hyvällä+hyötysuhteella+n.+70+N+lisävastusta.+Tuosta+laskemalla+siis+nopeus+keskituulessa+ympyräradalla+hidastuu+n.+3%/100+W.
Vertailun+vuoksi+vastaava+3%+hidastuminen+vaatisi+yli+2000+kg+painonlisäyksen+ko.+veneeseen+(5700+kg).
Jos ei meinaa akut riittää satamaan ajoon, voi sitten jäädä pyörimään sataman edustalle siksi aikaa, että moottori lataa akut.
On meitä niitäkin, jotka purjehtivat päivät ja ovat yönsä luonnonsatamissa/retkisatamissa. Tosin ei meitä monia enää ole :) Silloin lataus matkan aikana on tarpeen. Aina ei paista aurinko ja aurinkopaneelit silloin auttamatta pois pelistä.
Aikoinaan+Avomeripurjehtijoiden+sivuilta+löytyneen+Joakimin+esitelmän+mukaan+100+N+vastuksen+lisäys+hidastaa+35'+venettä+6+solmun+nopeudessa+luovilla+n.+10+%.++6+solmua+=+3+m/s,+joten+1+kW+merkitsee+reilun+300+N+vastuksen+lisäystä+olettaen+täydellisen+hyötysuhteen+(jos+koulufysiikan+oikein+muistin).++Vauhti+hidastuu+siis+vähintään+2+solmua,+joka+tuntuu+lähinnä+siltä+kun+olisi+jäänyt+käsijarru+päälle.+Toisaalta+1+kW+latausteho+on+aikamoinen+(83+A+@+12+V),+ehkäpä+vähemmälläkin+tulisi+toimeen.+Saakohan+tuota+tehoa+säädettyä+jotenkin+?
Eikös+lataustehoa+ja+samalla+kulkuvastusta+saa+säädettyä+portaattomasti+0-100%++väliltä+säätämällä+lapakulmia+mihin+tahansa+kulmaan+purjehdusasennon+ja+latausasennon+välillä?
Koska olen hölmö, saan tehdä hölmöjä kysymyksiä. Miksi purjeveneellä on hyvä ajaa satama-altaassa sähkömoottorilla? Itse ajan dieselillä, joka on minusta kaikkein ympäristöystävällisin tapa. Sähkömoottori litiumakut mutkikas elektroniikka tuottavat melkoisesti saastetta. Litium pitää louhia jostain. Siitä tulee saasteita. Sähkömoottori käyttää esim. niobiummagneetteja, joiden valmistus on saastuttavaa kaivosteollisuutta.
Otetaan tarkasteluun 50 vuoden jakso. Kumpi aiheuttaa enemmän saasteita purjeveneessä, vähän käytetty dieselmoottori vai saman verran käytetty sähkömoottori? Kertokaa tuo maailmanpelastajat tälle hölmölle.
Eiköhän sen dieselin öljynkin tuotanto saastuta.
Häviötön tehon (työntöteho) tarve (W) on nopeus (m/s) kertaa vastus (N). Yhtälöstä saadun vastuksen kun jakaa Ocean voltin ropelin ja generaattorin hyötysuhteella niin saadaan todellisen vastuksen joka 1 kW sähköntuotolla aiheutuu. Voisiko olettaa hyötysuhteeksi jotain 0,4 ehkä liikesalaisuus?
1 kW on kovasti yläkanttiin meille tavallisille purjehtijoille. Kulussa oleva purjevene saavuttaa sähköntaloudessa autonomian 10-20A / 12V tehoilla. Silloin vastuskin on lähes merkityksetön 6s nopeusalueella. Atlantin ylittävien kruisereiden keskinopeudet viime vuosina ovat Cornelin mukaan olleet 5s, pasaatissakin vain 5.5s. eli niukka hydrogeneraattoreille. Reissuvene tarvitsee monia virtalähteitä. Toivottavasti 1kW potkurista tulisi pienempitehoinen versio.
Koska potkurissa on säädettävä lapakulma, luulisin, että lataustehoa voi säätää haluamakseen.