tietääkö kukaan

utelias

katsoin viime viikolla ensimmäistä kertaa TSH-elokuvan..ja tykkäsin kovasti! mut tietääkö kukaan mistä Tolkien sai idean Taru Sormusten herraan, fanit varmaan tietää..??

8

600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • froodo

      en tiiä onks tää totta,mutta kaippa tosta ekasta tai toisesta maalmansodasta.......en tiiä...

      sindar on ainakin tehty suomenkielestä :) (muistaakseni)

      • Nimetön

        vaan sindar pohjautuu valesin kieleen ja quenya suomen kieleen


    • Isil

      TSH:ssa on ainakin vaikutteita kalevalasta. Niistä 4 DVD:n pakkauksien kahdesta ekstra levystäkin varmaan löytyisi jotain tietoa.

      • Shavra

        Siis Tolkienhan yritti tehdä (tai ainakin näin minä olen kuullut) kotimaalleen Kalevalan kaltaista kansalliseeposta, Silmarillion.


      • population1
        Shavra kirjoitti:

        Siis Tolkienhan yritti tehdä (tai ainakin näin minä olen kuullut) kotimaalleen Kalevalan kaltaista kansalliseeposta, Silmarillion.

        Tolkien on itse sanonut että tarinalla ei ole mitään tekemistä maailmansodan tms kanssa. Voihan sen silti niin miettiä että örkkien rakentamat laitteet (pommi) ja kaikki ihme vekottimet ja puiden kaataminen yms kuvaa teollistumista englannissa, ja että mordor on saksa, kontu on britannia ja sormus on atomipommi, mutta Tolkien itse sanoi inhoavansa tuota ajattelutapaa eikä tarkoituksella viitannut tuollaisiin.


    • oli siitä

      kattokaa ne...Siinä puhuttiin toisista maailman sodasta ja yms...:) Mut en sit tiiä onko ne niinku siihen viitaten et Tolkien ois ottanu niistä..
      Emt.

      • phoebe

        .. niin siis tolkienhan on lukenut kalevalan suomenkielellä ja siitä se on saanut tosi paljon vaikutteita haltiakieleen... .. (oonko oikees) luin tänää jostai mä en muista, mä oon jotain kirjasta joka on kertonut tsh:sta niin lukenut mut emmä muista mist se keksi.. aika fiksu mies :D


    • veera

      Eli, siis, loppujen lopuksi ja pähkinänkuoressa. Yritän tässä nyt muistaa kaiken mahdollisen, mitä olen kuullut; korjatkaa heti ja äkkiä kans, jos on joitakin virheitä. Ihan todella, heh. En ole täydellinen.

      Siis, Tolkienhan kirjoitti ensin Hobitin. Idea ilmeisesti lähti versoamaan jonakin tylsyyden turruttamana hetkenä, kun professori korjasi oppilaidensa kokeita. Tästä sitten versosi idea itse Taru Sormusten Herraa varten, eli Tolkien halusi kertoa mitä tapahtui hahmoille, ja etenkin Bilbolle ja Sormukselle, Hobitin jälkeen. Mutta luulen kyllä, että professori oli palloitellut ideoita päässään jo kauan muihinkin kirjoihin; varmaankin Silmarillioninkin ideat syntyivät jo Tarua kirjoittaessa.

      Taru Sormusten Herran kirjoittamiseen innosti idea oman kansalliseepoksen tekemisestä, sillä Englannillahan ei ole omaa. Innoittajina toimivat mm. Kalevala sekä Beowulf. Suomen kielen kieliopin lukeminen inspiroi Tolkienia kehittämään ensimmäisen haltiakielen, Quenyan. Haltiakieli Sindarin taas sai vaikutteita kelttikieliltä (ja se on sitä, mitä ne haltiat ja muut elokuvissa puhuvat pääosin, uskoakseni. Ainoastaan Galadriel taitaa käyttää quenyaa, mutta en ole varma sitten, että onko näin leffoissa ... en ole perehtynynnä ).

      Tolkien oli perustanut ystäviensä kanssa eräänlaisen kirjoittajakerhon ennen maailmansotia (mm. Narnian kirjoittaja C.S. Lewis kuului kerhoon!), ja kun nuoret miehet joutuivat sotaan, jatkoiva he yhteydenpitoa kirjeitse. Tolkien kertoi ideoistaan Keski-Maata ja sen tarinoita koskien kirjeiden välityksellä juoksuhaudoista, vaikka miehet eivät enää voinetkaan kerääntyä lempipubiinsa asioista keskustelemaan. Monet miehen ystävistä kuolivatkin sodassa.

      Totta, on arveltu, että sota olisi vaikuttanut Tolkienin tapaan muodostaa tarina, mutta professori ei itse myöntänyt koskaan asiaa, sillä halusi antaa lukijoilleen tulkinnan vapauden. Tolkien ei siis inhonnut tulkintaa, mutta ei vain halunnut tuputtaa näkemyksiään muille, näin olen ymmärtänyt.

      Ja olihan siinä muutakin: vanhempien menetys lapsena, harras katolisuus .... on siinä rämpimistä meille nörteille. ;D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      321
      15629
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      161
      10772
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9121
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      82
      8451
    8. 238
      6808
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    10. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      6463
    Aihe