Rukouksesta

miten.islamissa

Rukoilevatko muslimit vain arabiaksi, ja niitä ilmeisesti valmiita rukouksia, joita kuulee vaikkapa internetissä? Voiko suomalainen muslimi rukoilla suomeksi? Voiko muslimi rukoilla Allahia vapaamuotoisesti, omin sanoin, vaikkapa johdatuksen tai avun pyyntönä johonkin käsillä olevaan ongelmaan?

9

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Määrätyt rukoukset - joissa on tietyt liikkeet ja sananparret - rukoillaan arabiaksi. Näiden rukousten ulkopuolella saa rukoilla niin paljon kuin sielu sietää vapaamuotoisia rukouksia suomeksi - ja on aiheellistakin rukoilla ja turvautua Jumalaan niin elämän ongelmissa kuin iloissakin. Niitä rukoillaan tosiaan omin sanoin oman mielen mukaan, missä vain ja milloin vain.

      • jatkokysymys

        Miten / missä voi oppia nuo arabian kieliset rukoukset?


      • jatkokysymys kirjoitti:

        Miten / missä voi oppia nuo arabian kieliset rukoukset?

        Täältä:
        https://www.islamopas.com/hurbon.html

        Ohjeet saattavat tuntua aluksi monimutkaisilta, mutta kyllä ne siitä alkavat sujua, ja rukouksessa saa vapaasti käyttää muistilappua.

        Rukoukset muodostuvat osista. Kahdessa ensimmäisessä osassa lausutaan Avauksen suura sekä jokin toinen, vapaavalintainen katkelma Koraanista.
        Avauksen suuraa voi opetella tästä:
        https://www.youtube.com/watch?v=MKxJ5pfN2X0

        Vapaavalintaiseksi katkelmaksi voi opetella vaikka kolmijakeista Ajan suuraa:
        https://www.youtube.com/watch?v=2iozqK_xFrc

        Ja kolme ensimmäistä jaetta Viikunan suurasta:
        https://www.youtube.com/watch?v=V5-DTV48-T8

        Rukoukset ovat:
        1) aamunkoiton rukous - siinä on 2 osaa
        2) keskipäivän rukous - 4 osaa
        3) iltapäivän rukous - 4 osaa
        4) auringonlaskun rukous - 3 osaa
        5) iltarukous - 4 osaa


    • qzwdr

      Mikä on syy sille että määrätyt rukoukset pitää lausua arabiaksi? Eikö Allah ymmärrä/kuule muuta kuin arabiaa?

      • Syy on se, että
        - lausuessamme Koraania, se on Allahin sanaa kirjaimellisesti (vain) sellaisena kuin Allahin sen paljasti eli arabiaksi, sekä
        - me muslimit haluamme olla yhtä.

        Jos lukee käännöstä jonkun ihmisenkin romaanista tai runosta, se ei ole puhtaasti ja kirjaimellisesti hänen tekstiään, vaan siinä näkyy kääntäjänkin kädenjälki.

        Pyrimme säilyttämään uskonnon yhtenäisenä ja muuttumattomana - uskomaan Jumalaan samoin, ja rukoilemaan, paastoamaan ja pyhiinvaeltamaan samoin, elimmepä millä aikakaudella tai mantereella hyvänsä. Minusta on hyvin arvokasta, että jos matkustan Kiinaan tai Somaliaan, voin rukoilla paikallisten muslimien kanssa lausuen tismalleen samoja sanoja kuin he, ja siinä hetkessä ymmärrämme toisiamme ja olemme yhtä, vaikkei meillä muuten olisi sanaakaan yhteistä kieltä. Sekin on minulle arvokasta, että saan lausua omalla suullani samoja sanoja, joita Profeetta Muhammad (rauha hänelle) lausui 1400 vuotta ennen minua ja saan siten tuntea olevani lähempänä Jumalaa.


    • Profeetta Muhammed (rh) ei ollut historiallinen henkilö. Hän on arabien Väinämöinen.

    • miätäs

      Taidan kokea yhdeksi ongelmalliseksi piirteeksi islamissa sinänsä juuri sen että jos Koraania haluaa oppia lukemaan ja tulkitsemaan oikeaoppisesti niin uuden kielen opiskelu on välttämätöntä.
      Siksi koenkin toisaalta että sanoman oikean Hengen ja ajatuksen välittyminen on tärkeämpää kuin kirjamen välittymisen, mutta lienee asia joka pysyy näkemyseroavaisuutena.

    • Crus-

      Toisin kuin Allah, tosi Jumala ymmärtää myös muita kieliä sekä hänelle kelpaavat kaikki nimet kaikilla kielillä; Allahhan osaa kutsua paratiisiin vain islamilaisilla nimillä. Samoin Jumala näkee pimeässä toisin kuin Allah, joka ei näe mustan ja valkoisen langan eroa paastotessa.
      Muutenkin kristinusko on paljon armollisempi ja rennompi kuin islam.

      • Valehtelu-ei-ole-hyväksi

        Älkää uskoko tän ihmisen valheita pimeässä näkemisestä.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      58
      3713
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      72
      3085
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      54
      2285
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1510
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      65
      1299
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      86
      1156
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      23
      991
    8. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      981
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      955
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      942
    Aihe