Rukouksesta

miten.islamissa

Rukoilevatko muslimit vain arabiaksi, ja niitä ilmeisesti valmiita rukouksia, joita kuulee vaikkapa internetissä? Voiko suomalainen muslimi rukoilla suomeksi? Voiko muslimi rukoilla Allahia vapaamuotoisesti, omin sanoin, vaikkapa johdatuksen tai avun pyyntönä johonkin käsillä olevaan ongelmaan?

9

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Määrätyt rukoukset - joissa on tietyt liikkeet ja sananparret - rukoillaan arabiaksi. Näiden rukousten ulkopuolella saa rukoilla niin paljon kuin sielu sietää vapaamuotoisia rukouksia suomeksi - ja on aiheellistakin rukoilla ja turvautua Jumalaan niin elämän ongelmissa kuin iloissakin. Niitä rukoillaan tosiaan omin sanoin oman mielen mukaan, missä vain ja milloin vain.

      • jatkokysymys

        Miten / missä voi oppia nuo arabian kieliset rukoukset?


      • jatkokysymys kirjoitti:

        Miten / missä voi oppia nuo arabian kieliset rukoukset?

        Täältä:
        https://www.islamopas.com/hurbon.html

        Ohjeet saattavat tuntua aluksi monimutkaisilta, mutta kyllä ne siitä alkavat sujua, ja rukouksessa saa vapaasti käyttää muistilappua.

        Rukoukset muodostuvat osista. Kahdessa ensimmäisessä osassa lausutaan Avauksen suura sekä jokin toinen, vapaavalintainen katkelma Koraanista.
        Avauksen suuraa voi opetella tästä:
        https://www.youtube.com/watch?v=MKxJ5pfN2X0

        Vapaavalintaiseksi katkelmaksi voi opetella vaikka kolmijakeista Ajan suuraa:
        https://www.youtube.com/watch?v=2iozqK_xFrc

        Ja kolme ensimmäistä jaetta Viikunan suurasta:
        https://www.youtube.com/watch?v=V5-DTV48-T8

        Rukoukset ovat:
        1) aamunkoiton rukous - siinä on 2 osaa
        2) keskipäivän rukous - 4 osaa
        3) iltapäivän rukous - 4 osaa
        4) auringonlaskun rukous - 3 osaa
        5) iltarukous - 4 osaa


    • qzwdr

      Mikä on syy sille että määrätyt rukoukset pitää lausua arabiaksi? Eikö Allah ymmärrä/kuule muuta kuin arabiaa?

      • Syy on se, että
        - lausuessamme Koraania, se on Allahin sanaa kirjaimellisesti (vain) sellaisena kuin Allahin sen paljasti eli arabiaksi, sekä
        - me muslimit haluamme olla yhtä.

        Jos lukee käännöstä jonkun ihmisenkin romaanista tai runosta, se ei ole puhtaasti ja kirjaimellisesti hänen tekstiään, vaan siinä näkyy kääntäjänkin kädenjälki.

        Pyrimme säilyttämään uskonnon yhtenäisenä ja muuttumattomana - uskomaan Jumalaan samoin, ja rukoilemaan, paastoamaan ja pyhiinvaeltamaan samoin, elimmepä millä aikakaudella tai mantereella hyvänsä. Minusta on hyvin arvokasta, että jos matkustan Kiinaan tai Somaliaan, voin rukoilla paikallisten muslimien kanssa lausuen tismalleen samoja sanoja kuin he, ja siinä hetkessä ymmärrämme toisiamme ja olemme yhtä, vaikkei meillä muuten olisi sanaakaan yhteistä kieltä. Sekin on minulle arvokasta, että saan lausua omalla suullani samoja sanoja, joita Profeetta Muhammad (rauha hänelle) lausui 1400 vuotta ennen minua ja saan siten tuntea olevani lähempänä Jumalaa.


    • Profeetta Muhammed (rh) ei ollut historiallinen henkilö. Hän on arabien Väinämöinen.

    • miätäs

      Taidan kokea yhdeksi ongelmalliseksi piirteeksi islamissa sinänsä juuri sen että jos Koraania haluaa oppia lukemaan ja tulkitsemaan oikeaoppisesti niin uuden kielen opiskelu on välttämätöntä.
      Siksi koenkin toisaalta että sanoman oikean Hengen ja ajatuksen välittyminen on tärkeämpää kuin kirjamen välittymisen, mutta lienee asia joka pysyy näkemyseroavaisuutena.

    • Crus-

      Toisin kuin Allah, tosi Jumala ymmärtää myös muita kieliä sekä hänelle kelpaavat kaikki nimet kaikilla kielillä; Allahhan osaa kutsua paratiisiin vain islamilaisilla nimillä. Samoin Jumala näkee pimeässä toisin kuin Allah, joka ei näe mustan ja valkoisen langan eroa paastotessa.
      Muutenkin kristinusko on paljon armollisempi ja rennompi kuin islam.

      • Valehtelu-ei-ole-hyväksi

        Älkää uskoko tän ihmisen valheita pimeässä näkemisestä.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      58
      7445
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2886
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      140
      1704
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1629
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1438
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1374
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      119
      1033
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      817
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      46
      789
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      697
    Aihe