Posti jakaa töitä

PieniPiruVasempaan

Luin YLEn sivuilta, että Posti aloittaa kokeilun, jossa perjantaina ei tarvitse tehdä töitä koska monet eivät millään viiitsisi. Aloite lähti työntekijäpuolelta, kuinkas muuten.

Kun postia ei jaeta tiistaisin, perjantaisin, lauantaisin eikä sunnuntaisin, syntyy markkinalla tarve sellaiselle toimijalle, joka toimittaa kirjeet perille alle viikossa. Postin jakajat voivat ottaa toisen työn jakamalla niiden kirjeitä, mutta luultavasti uudet toimijat palkkaavat uudet jakajat.

Koska Posti on julkinen laitos, kolmen päivän viikonloppu ei pienennä palkkoja eli uudet jakajat ovat aidosti uusia työntekijöitä. Näin hienosti hallitus hoitaa työllistämisen. Jos ihan hakemalla pitää hakea huonoja puolia, niin tavalliset töissäkäyvät maksavat tämänkin huvin - kuten yleensä kaiken muunkin.

3

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LisääKarensseja

      Eli jos te-toimisto lähettää kirjeen keskiviikkona, on kirje aikaisintaan perillä viikon päästä keskiviikkona!

      Työttömyys alenee. Karenssien määrä räjähtää!

    • Postin työntekijät sahaavat tällä vain omaa oksaansa yhä lyhyemmäksi.
      Nyt jo postimaksut ovat sitä luokkaa, olleet jo pitkään), että posti on niillä saanut asiakkaat ulos vähän samaan tapaan kuin Nordea ja näillä pitkillä viikonlopuilla vaikutusta vain tehostetaan.
      Mitäpä jos pitäisivät samantien koko viikon vapaana ja jos se rasittaa liikaa, voisivat mennä yksityisfirmoihin ruohonleikkuuseen ja kauppakasseja kanniskelemaan se ei koidu ainakaan veronmaksajien eikä palvelujen käyttäjien tappioksi.
      Ei ole röyhkeydellä rajoja.

    • fdgfdgjhg

      Postia ajetaan alas, jotta kilpailijoilla olisi paremmat mahdollisuudet. Se on sitä suomalaista korruptiota.

      Parempi olisi parantaa palveluja. Postinjakelijan reitin varrella voisi hyvinkin olla enemmän postilaatikoita, kuten ennenkin oli. Tai sitten postintuoja voisi ottaa viedäkseen postia. Se olisi suuri apu niille, joilta lähin posti on viety kymmenien kilometrien päähän. Tosin he eivät taida enää laittaa laatikoita muualle kuin valvontakameroiden läheisyyteen...

      Kauppakassien kantelu ja lehtien haravoiminen eivät kuulu postille. Ja on naurettavaa, että tiistaisin postiauto ajaa tavallisen reittinsä, pysähtelee joka laatikolla ja jopa nostaa laatikon kantta, jättämättä mitään postia. Mitähän he seuraavaksi keksivät postipalvelujen raunioittamiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      23
      5853
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      60
      1997
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      27
      1449
    4. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      235
      1238
    5. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      74
      1125
    6. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      53
      1097
    7. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      68
      1084
    8. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      51
      1052
    9. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      143
      1046
    10. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      58
      995
    Aihe