Monen vuoden tauon jälkeen tuli Sariola mieleen. Ja se, että hänellä monista arvosteijoiden haukuista huolimatta oli useita mukaansa tempaavia ja mielestäni oman aikansa ulkomaalaisillekin kirjoittajille pärjänneitä kirjoja.
Susikoski-romaanit omasta mielestäni harvoin olivat loistavia. Ehkä kirjailija väsyi niihin aikaisin. Kaksi tosi hyvää saattaisivat olla varhaisen tuotannon Leivätön pöytä on katettu ja 60-luvun lopun Susikosken vaikein juttu.
Muusta tuotannosta löytyy ainakin kaksi todella loistavaa jännäriä: Lavean tien laki ja Sumusta nousee risti. Jälkimmäinen aivan turhaan joidenkin arvostelijoiden Kyllikki Saaren tapauksen toisinnoksi haukkuma.
Esko Laukon nimellä kirjoitetuissa oli useita hyviä, en vain osaa yhdistää enää nimiä ja tapahtumia.
Mauri Sariolan parhaat kirjat?
14
1486
Vastaukset
- toimittajaKuusama
Mauri Sariola toi esille suomalaisuuden ja suomalaisen sisimmän olemuksen taitavasti ja herkällä tavalla. Ei ihme, että hänellä oli myös kansainvälistä menestystä.
- yjtvui
Mauri Sariolalla on monta hyvää kirjaa. Itse pidiän eniten romaanista Ei loitsu eikä rukous.
Sattuu olemaan niin, että se on plagiaatti Bill Ballingerin kirjasta "Kynsi ja hammas". Sariola joutui luovuttamaan Ballingerille kirjan koko tuoton.
- Volo
Sologdin kirjoitti:
Sattuu olemaan niin, että se on plagiaatti Bill Ballingerin kirjasta "Kynsi ja hammas". Sariola joutui luovuttamaan Ballingerille kirjan koko tuoton.
Paitsi ettei Ei loitsu eikä rukous ollut Ballingerin plagiaatti vaan eräs Esko Laukon nimellä kirjoitettu ..
- lääkärikirja
Minäkin pidän Ei loitsu eikä rukous -kirjasta. Luin sen monta kertaa lapsena. Olen kuullut, että siinä olisi jotain plagiointia, mutta olisi hauska tietää kuinka paljon. Tuskin kuitenkaan koko kirja on suoraan kopioitu mistään.
Sologdin kirjoitti:
Sattuu olemaan niin, että se on plagiaatti Bill Ballingerin kirjasta "Kynsi ja hammas". Sariola joutui luovuttamaan Ballingerille kirjan koko tuoton.
Muistin väärin, "Ei loitsu eikä rukous" olikin plagiaatti André Soubiranin teoksesta "Valkeat miehet ".
Bill Ballingerin teoksen "Kynsi ja hammas" Sariola kopsasi kirjaansa "Sen ylitse käy vain tuuli viheltäin". Sen tuoton Sariola joutui maksamaan Ballingerille.
- Suskoski
Sumusta nousee risti, Ne viulut vasta maksoi, ym...
- Anonyymi
Stalinistiset kulttuuriörveltäjät vihasivat Sariolaa ja hänen nauttimaansa suurta suosiota lukijoiden keskuudessa.
- Anonyymi
Aika surkea tapaus.
- Anonyymi
Miksi plagioida? Kun pää on saatu auki, voi kirjoittaa paskaa omasta päästään
Miksi ei plagioisi? Sariolalla sanottiin olleen ruhtinaan tulot ja suuriruhtinaan menot. Ikuinen vekselikierre, ja muitakin kierteitä, ja death line-stressi. Kopsailihan Pentti Haanpääkin jopa Joycen tekstejä.
- Anonyymi
Mauri oli hieno persoona,niitä nykykirjailijoissa ei juuri ole.
- Anonyymi
Ukkotuomarin viimeinen juttu.
Mauri Sariola oli psykologisesti oivaltava kirjoittaja. - Anonyymi
Sumusta nousee risti, Armfelt kirjat, Isänmaan parturit, Ei loitsu eikä rukous, Viiden tien risteys. Sariolan kirjoitus oli ihan mukavaa luettavaa. Vasemmisto vain ei hänestä tainnut pitää, koska kovin ei pokkuroinut veli Neuvostoliittoa- eikä pahemmin sen ajan tunkkaista ilmapiiriä mikä taiteiden piirissä vallitsi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle443022Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362641Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532594Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1042277Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle482104Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3421893- 1501556
- 731408
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231228Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281185