Varapuheenjohtaja sihteerinä?

kentiennee

Voiko varapuheenjohtaja toimia samanaikaisesti sihteerinä yhdistyksessä?

Ken tiennee?

15

4169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pressa

      Itse olin pj ja sihteeri samaan aikaan eikä mistään suunnalta tullut valituksia.

    • kentiennee

      Ei se silti ole välttämättä laillista yhdistyslain mukaan.

      Voiko joku antaa oikean juridisen vastauksen?

    • vastaustaootellen

      Eikö kukaan tiedä tosiaan?

    • Anonyymi

      Voi. Vaikka puheenjohtaja voi olla sihteeri. Toki jos on nimenkirjoitusoikeus, niin voi kirjoittaa vain kerran. Kokouksen minimi on 3 henkilöä. PJ vastaa pöytäkirjan tekemisestä ja kaksi muuta tarkastaa.
      Tämä on pätevä vastaus.

      • Anonyymi

        No ei kovin pätevä vastaus. Hallituksen pöytäkirjan tekemisestä voi vastata ihan kuka tahansa, eikä pöytäkirja saati sen tarkastajat edes ole mikään lakisääteinen välttämättömyys. Hallituksen kokouksen päätösvaltaisuuden minimi sanellaan tavanomaisesti yhdistyksen säännöissä, eikä se välttämättä ole kolme, eikä yleensä olekaan niin vähän, kuin ihan pienimmissä yhdistyksissä pikkuhallituksilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No ei kovin pätevä vastaus. Hallituksen pöytäkirjan tekemisestä voi vastata ihan kuka tahansa, eikä pöytäkirja saati sen tarkastajat edes ole mikään lakisääteinen välttämättömyys. Hallituksen kokouksen päätösvaltaisuuden minimi sanellaan tavanomaisesti yhdistyksen säännöissä, eikä se välttämättä ole kolme, eikä yleensä olekaan niin vähän, kuin ihan pienimmissä yhdistyksissä pikkuhallituksilla.

        Kyse oli yhdistyksen kokouksesta. Hallituksessakin minimi on 3, mutta säännöt voivat vaatia enemmän. Puheenjohtaja VASTAA pöytäkirjan tekemisestä, siis siitä että se tulee tehtyä. Yhdistyksen kokouksen pöytäkirja on pakko tehdä, jotta löytyy dokumentti mm vastuuvapauden myöntämisestä. Hallituksen kokouksen pöytäkirjoista voidaan säätää säännöissä tai toimiohjeissa. Tämäkin on pätevä vastaus. Hallituksen pöytäkirja on pakko tehdä, jos esim. päätetään avata tili pankissa tms.


    • Anonyymi

      Sihteeri on hallituksen puheenjohtajan teknillinen avustaja.

      • Anonyymi

        Kyllä,. paitsi ei teknillinen vaan tekninen.


    • Anonyymi

      Tässä tuli jo päteviä vastauksia. Itse olen 7 yhdistyksen hallituksessa, kahdessa puheenjohtaja. Kannattaa käydä joku yhdistystoiminnan kurssi jos ei viitsi nettisivuilta opiskella.

      Hallituksen puheenjohtaja on käytännössä se, joka hoitaa juoksevia asioita. Hänen avukseen voi hallitus palkata toiminnanjohtajan, sihteerin jne, jos hommia on paljon. Hallituksen puheenjohtajan valitsee yhdistyksen kokous, samoin hänelle varapuheenjohtajan. Lisäksi yhdistyksen kokous valitsee hallituksen jäsenet ja heidän varansa, joko jokaiselle oman tai 3 yleis-varajäsentä, miten itse kunkin yhdistyksen säännöissä on päätetty.

      Lain mukaan pöytäkirja pitää tehdä vain yhdistyksen kokouksesta. Käytännössä juuri valtuutusten, rahoittajien, avustusten antajien ym takia on pidettävä kirjaa myös hallituksen kokousten päätöksistä. Pöytäkirjasta vastaa kaikissa kokouksissa, olipa se hallituksen kokous tai yhdistyksen kokous, puheenjohtaja. Puheenjohtaja voi kutsua avukseen sihteerin.

      Nykyään usein hallitus valitsee kokouksessa sihteerin, mutta jos tiukka paikka tulee, puheenjohtaja kävellä muun hallituksen yli ja ilmoittaa tekevänsä pöytäkirjan itse koska siitä itse vastaa. Puheenjohtajan ei siis ole pakko hyväksyä hallituksen esittämää sihteeriä.

      Sen sijaan hallitus valitsee kokouksessa kaksi pöytäkirjantarkastajaa ja nämä valvovat, että pöytäkirja on kokouksen kulun mukainen. Sama juttu myös yhdistyksen kokouksessa. Pöytäkirjan tarkastajaksi valittavan on siis hyvä tehdä myös omia muistiinpanoja. Olette ehkä huomanneet että puheenjohtajatkin tekevät muistiinpanoja, vaikka sihteeri olisi valittu. On minutkin pelastaneet omat muistiinpanot pari kertaa, kun sihteeri kirjoitteli mitä sattui.

      Yhdistyksen hallinto-kursseilla on onneksi yleensä aina puheenjohtajan velvollisuudet ja oikeudet - osiot, joissa kerrotaan mitä puheenjohtajan kuuluu tehdä. Siihen ei kannata tittelin takia suostua, ellei hommaa todellakin tiedä hallitsevansa. Kaikesta huolimatta mukavaa hommaa, kunhan valmistelu-selvittely-hommat jakaa hallituksen jäsenille tasan, ei itse tarvitse kaikkea raataa.

      • Anonyymi

        "Nykyään usein hallitus valitsee kokouksessa sihteerin, mutta jos tiukka paikka tulee, puheenjohtaja kävellä muun hallituksen yli ja ilmoittaa tekevänsä pöytäkirjan itse koska siitä itse vastaa. Puheenjohtajan ei siis ole pakko hyväksyä hallituksen esittämää sihteeriä. "

        Periaatteessa puheenjohtajan on hyväksyttävä valittu sihteeri. Mutta pöytäkirjaan puheenjohtaja voi vaatia sitten merkinnät. Sihteerin ei tarvi allekirjoittaa pöytäkirjaa. Jos tarkastajat eivät hyväksy tehtyä pöytäkirjaa, se menee takaisin hallitukseen, joka päättää asiasta äänestämällä, mutta kokouksen kulun mukaisena. Jälkeenpäin tulleita tietoja ei siihen enää saa kirjata kuin erikseen selvästi erottuen merkitsemällä.


    • Anonyymi

      Puheenjohtaja ei voi kutsua sihteeriä, jos sen valinta on säännöissä.

    • Anonyymi

      Pöytäkirjantarkastajia ei tarvita, jos pöytäkirja tarkastetaan heti tai seuraavassa kokouksessa.

      • Anonyymi

        Höh. Tarvitaan silloinkin. Silloin vaan kaikki osallistujat ovat tarkastajia.


    • Anonyymi

      Uusi tieto oli, että kokouksen pöytäkirjan voi tarkistaa ja allekirjoittaa yhteisesti kokouksen lopussa.
      Se edellyttää läppäriä, jolla sihteeri kirjoittaa kokouksen kulun suoraan lopulliseen asuun. Sitten tarvitaan tulostin.
      Onko näin?

    • Anonyymi

      Kyllä, mutta... Ei välttämättä läppäriä, pöytäkonekin käy. Mutta tulostin myös, ellei ole sovittu ja käytössä luotettava sähköinen hyväksyntä.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      189
      2704
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1132
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      94
      989
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      241
      826
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      820
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      288
      791
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      90
      785
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      718
    Aihe