Mitä mieltä olette, kun EU on

Anonyymi

on julistanut ilmastohätätilan? Itse ajattelen tämän olevan jokin byrokratiaan liittyvä asia. Mahtaa tulla liuta uusia pakkodirektiivejä maahamme. Eli siis valtaa lisää sinne jonnekkin vaiko?

35

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se voi olla kuten näetkin. Mahdollisesti komissio voi tehdä määräyksiä, joita ei tarvitse hyväksyttää parlamentissa.

    • Ilmastohätätila julistettiin jo kymmeniä vuosia sitten.
      Oli jotain ennen vuotta -94, koska olin silloin vielä edellisessä työssäni.

      Ilmastokokouksessa tultiin siihen johtopäätökseen, että ympäri maapallon pitäisi soittaa kirkonkelloja niinkuin ennenvanhaan vakavan vaaran uhatessa.
      Seuraavana talvena tuli sellaiset pakkaset, joita harvoin nähty tällä seudulla.
      Aftonbladetkin kirjoitti suurin kirjaimin uuden jääkauden alkaneen.

      Mutta ei hätää.
      Greta on matkalla Madridiin ja sitten kaikki hoituu. Enää reilut 2000km jäljellä matkasta.

      https://sailing-lavagabonde.com/?fbclid=IwAR1cvGH50J5ll4z0LmxNNv_QISmRN_adjh5VL4E2EtMEw11UfjIc-Ux4org

    • Tervehdittävä ilolla, julistettua ilmastohätätilaa. Tällaisissa isoissa asioissa yhteistyö on paikallaan, välttämätön suorastaan.
      Ei niitä direktiivejä meidän kiusaksi aseteta vaan isomman tavoitteen saavuttamiseksi.
      Direktiivien noudattaminen taas on toinen juttu, miten niitä valvotaan ? Lisää virkamiehiä ja sanktioita niille, jotka eivät niitä noudata, vai ?

    • Anonyymi

      Liiallista vouhotusta mitä pieni suomi voi isojen valtioden hiilipäästöille puolan yksi iso kivihiilivoimala tuottaa saasteita saman verran kuin suomi

      • Anonyymi

        Onko meppi Teuvo Hakkaraiselta kysytty, mitä hän on asiasta mieltä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko meppi Teuvo Hakkaraiselta kysytty, mitä hän on asiasta mieltä?

        Eikös Teuvon mielipiteen mukaan muodostu myös Suomen ns virallinen linja!?


      • Anonyymi

        Oletko huomannut, Suomi pienenä maana pröyhistelee rintalihaksiaan ja lahjoo Eurooppaa, jotta meidät ( maamme ) huomattaisiin. Isojen valtioiden ei tarvitse pönkittää itseään. Tätä asiaa voi verrata suurikokoisiin koiriin, jotka tavatessaan pienikokoisen koiran alkaa pikkukoira räksyttämällä tuoda itseään esille. Isokokoinen koira sen sijaan on hiljaa, sen ei tarvitse äänellään tuoda itseään esille, kun on kokoa muutenkin.


    • Anonyymi

      Sebastian Tynkkynen on tuleva PS- meppi
      Tynkkynen murskaa Orpon puheet 27.11.

      ""Onko muuten Petteri Orpo koskaan sanonut julkisuudessa, että hän pahoittelee "Pakolaisten motiivien arvostelu on rasismia" -lausuntoaan?
      Ruotsin Kokoomus pyysi vasta anteeksi, että oli leimannut aitoja maahanmuuton ongelmia esiin nostaneita. Melkein jo näen Orpon tekevän saman." Tynkkynen

      • Orpo ja moni muukin puoluen johtajat ilmaisseet kun persujen arvomaailma on kaukana että voisi toimia yhdessä, eduskunnassa on pakko sietää mutta eduskunnassa huomaa kuinka eristyneeksi persut on joutunut ihan omasta syystä.


      • Pertikki kirjoitti:

        Orpo ja moni muukin puoluen johtajat ilmaisseet kun persujen arvomaailma on kaukana että voisi toimia yhdessä, eduskunnassa on pakko sietää mutta eduskunnassa huomaa kuinka eristyneeksi persut on joutunut ihan omasta syystä.

        Onko sinusta muutenkin syrjiminen niitten syrjittyjen omaa syytään?
        Silloinhan syrjiminen pitäisi olla aivan luvallista. Miksi se ei ole?


      • Tellukka kirjoitti:

        Onko sinusta muutenkin syrjiminen niitten syrjittyjen omaa syytään?
        Silloinhan syrjiminen pitäisi olla aivan luvallista. Miksi se ei ole?

        On kyllä, muut puolueet tuli Soinin persujen kanssa toimeen, jos ei Halla-ahon persujen kanssa on arvomaailmassa vika, syrjiminen ei se ole tahallista kyse on keskustelun tasosta.


      • Pertikki kirjoitti:

        On kyllä, muut puolueet tuli Soinin persujen kanssa toimeen, jos ei Halla-ahon persujen kanssa on arvomaailmassa vika, syrjiminen ei se ole tahallista kyse on keskustelun tasosta.

        Jaha.
        Sittenhän kaikkien muittenkin vähemmistöjen syrjiminen on ihan heidän oma vikansa, eikö niin. "Mitäs ovat sellaisia kuin ovat".


      • Tellukka kirjoitti:

        Jaha.
        Sittenhän kaikkien muittenkin vähemmistöjen syrjiminen on ihan heidän oma vikansa, eikö niin. "Mitäs ovat sellaisia kuin ovat".

        Suomi suhtautuu vähemmistöihin neuraalisesti kansainvälisten sopimusten mukaisesti, ääriöioikeiston suhtautuminen ei ole sitä.
        Persut poikkeaa monissa suhtaumisissa eritavalla kuin muut, itse en pysy ajattelemaan Halla-ahon tavoin,


      • Anonyymi
        Tellukka kirjoitti:

        Jaha.
        Sittenhän kaikkien muittenkin vähemmistöjen syrjiminen on ihan heidän oma vikansa, eikö niin. "Mitäs ovat sellaisia kuin ovat".

        Tuo oli hyvä pointti, Tellukka.

        Taattua Tellukka-laatua. Repikää siitä.


    • Anonyymi

      Tuuli kulkee missä tahtoo, et tiedä mistä se tulee ja minne se menee.

      Valtava kokonaisuus, maan, veden, ilman ja tulen henget tekevät mitä tahtovat. Ihminen on siinä pyörityksessä vain tomuhiukkanen.

      • Anonyymi

        Näinkin voi ajatella asian, mutta kun ihmiset tuijottavat muutaman kymmenen metrin päähän eivätkä ymmärrä suhteuttaa asioita.


    • Anonyymi

      Miten käy poliittisesti sokealle kuten höttö-Orpolle? Käy kuin sokealle ilman opasta, kaatuu kun ei näe

      Kokoomuksen Atte Kaleva""" Tämä lausunto pitäisi
      Kokoomus-
      johdossa lukea todella tarkasti. ’Meillä on unelma’ -höttö unohdettava, herttainen nami-nami -politiikka ei toimi. Kok pitää pystyä luomaan oma uskottava ohjelma, joka huomioi laajamittaisen humanitaarisen maahanmuuton kiistattomat turv. ongelmat"""

      • Anonyymi

        Atelta hyvää tykitystä

        - kokkari -


    • Anonyymi

      Ei eu mitään päätöksiä tee eu on lauma hölmöjä joita ohjaa ihan pieni piiri täysin järkensä menettäneitä ujoja pikkupoikia ja eläköityviä fossiileja , joilta puuttuu viimeinen sulka korvasta , ennen arkkuun laskeutumista.

      Jokainen joka on huolissaan toisen päästöistä voi aloittaa itsestään ja laittaa päästönsä pois ainiaan , lupaan harkita jälkeesi samoin.

    • Anonyymi

      Kamala hätätila. Itseasiassa ei ole tapahtunut yhtään mitään "ilmastomuutoksen" vuoksi. Keksittyä pelkkä ilmastomuutos. Nyt on syyskausi ja tietenkin on syksyn meininki. Missään ei ole vielä ollut mitään ilmastosta johtuvaa ongelmaa. Vaihtelua kyllä, mutta sitä on aina ollut.

    • Ilmaston hätätila ei tarkoita vouhotusta vaan toimia päämäärän saavuttamiseksi jota ei koskaan saavuteta, jos ei mitään tehdä on vastakkainen tapa, hällä väliä tyyli.

      Ilman EU:a ei euroopassa saataisi mitään laajamittaisesti yhdessä paikkassa, ilman EU:a jokainen maa etsi ratkaisuja itsenäisesti, sitä eu kriitikot haluavat, Brittien kohdalla tulemme näkemään kuinka se onnistu.

      • Anonyymi

        Äskettäin luin, kuinka Kiina ottaa aivan uusia hiilivoimaloita käyttöön vanhojen lisäksi.
        Siellä puhutaan tosi isoista määristä, jopa verrattuna koko EU-alueen, saati Suomen.
        Vihreät naiset voivat ajatella isoa kuvaa , mutta mitä tuosta, tiedetään kenen laariin sataa äänimannaa vaaleissa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Äskettäin luin, kuinka Kiina ottaa aivan uusia hiilivoimaloita käyttöön vanhojen lisäksi.
        Siellä puhutaan tosi isoista määristä, jopa verrattuna koko EU-alueen, saati Suomen.
        Vihreät naiset voivat ajatella isoa kuvaa , mutta mitä tuosta, tiedetään kenen laariin sataa äänimannaa vaaleissa.

        Iso vittuset vihreät akat saa kohta pientä keltasta kiinalaista kikkeliä. Sitä saa mitä tilaa.


    • Anonyymi

      suomen sdp:n ilmasto-vouhotus on menny liian pitkälle,
      jopa eu on menny sekasi manipuloinnista,
      ei tule tämän kummempaa ilmaston muutosta kuin on ollu jo viimeset sata-vuotta, muistan lapsena sodan jälkeen kun vanhemmat ihmiset puhi aina tuleekohan nyt musta joulu, siis ilmasto on ollu lämmin välillä jo seittemänkymmentä vuotta sitten, eikä ihmiset silloin olleet kauhissaan tapahtumasta, sen aikaiset ihmiset oli tottunu ilmaston rajuihinkin vaihteluihin,

      sanompa vaan teille vouhottajat,,,

      OOTTAKAA MUTTA ÄLKÄÄ PITKÄSTYKÖ,

      sillä ilmasto ei muutu tämän kummemmaksi vielä seuraavaan sataanvuoteen,

      • Anonyymi

        ''...sillä ilmasto ei muutu tämän kummemmaksi vielä seuraavaan sataanvuoteen,''

        Ilmasto on jomuuttunut monelta osin huonompaan suuntaan. Seuraavan sadan vuoden jälkeenkin on elämää....ehkä.


    • Ilmat muuttuu päivittäin, vuoden aikojen mukaan. Ilmatieteenlaitos kertoo, mäntyharjun sääukko katsoo ahvenen selkäevästä piisaako ilimoja.
      Vuodet eivät ole veljeksiä ilimojen puolesta, muista sateenvarjo.

    • Anonyymi

      Hän sääääät jaa ilmat sää ää täääää ja viiljan vartuttaaaa, hään hyyyisen hallan häää ää täää jaa viiljan vartuttaaaa....

      Kol kot

    • Suomessa on nyt ilmastohätätila. Koska loskapaskakelit. Vettä tulloop ko Esteri persseestä... Nyt on myöhästä pyllistää. Hätä meni ohi.

    • Anonyymi

      Suomalaisten tutkijoiden julkaisu: ei todisteita ihmisen aiheuttamalle ilmaston-muutokselle
      Turun yliopiston tutkijoiden julkaisussa todetaan, että ihmisen aikaansaannos 0.1 C lämmön noususta viimeisen sadan vuoden aikana on vain 0.01 C.

      https://www.oikeamedia.com/o1-114409

    • Anonyymi

      Viimeiksi ilmakehän hiilidioksidi pitoisuus on ollut maapallolla 3-5 miljoona vuotta sitten näin korkealla, se johti silloin ilmaston lämpenemiseen ja merenpinnan nousun 20 metriä korkeammalle mitä nytten.

      Kyllä, ilmastonmuutos johtaa siihen suuntaan kyllä se tiedetään ei persu sitä usko, ei usko Trumppikaan, koekeintaan epäilevät jos sittenkin, kuten Trumppi on todennut, ilmaston suojelu maksaa liikaa pääasia kun rahaa tulee joka lävestä.

      Kun hiilidioksidin määrä saavuttaa tietyn asteen, sen vaikus tulee päinvastainen, ilmasto alkaa viilentyä kohti jääkautta näin on tapahtunut ennenkin.

      Pertikki

    • Onhan ilmaston hyväksi tehty kaikenlaista.
      On polttoaineveroa, muovikassiveroa, lentoveroa ...

      Sitten tulee liha-, voi- ja maitovero ...
      Karjankasvattajille nautaeläinvero.

      Kyllä niitä ilmastoveroja keksitään lisääkin.

    • Anonyymi

      500 tutkijaa, proffaa ym. toteaa YK:n IPCC:n raportin perusteet virheellisiksi.

      • Anonyymi

        Sehän on hyvä, suomenkin ilmasto lämpenee, ilmastomme on tulevaisuudessa kuin välimen maissa.

        Pertikki


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sehän on hyvä, suomenkin ilmasto lämpenee, ilmastomme on tulevaisuudessa kuin välimen maissa.

        Pertikki

        Korj. Välimeren

        Pertikki


    • Anonyymi

      Kuin peiru saharassa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      84
      2109
    2. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      410
      1950
    3. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      110
      1380
    4. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      75
      1347
    5. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      67
      1283
    6. Venäläistä sukellusvenettä jahdataan Norjassa Sukellusvenettä on etsitty sunnuntaista lähtien.

      Venäläistä sukellusvenettä jahdataan Norjassa Sukellusvenettä on etsitty sunnuntaista lähtien. Norjassa on käynnissä ve
      NATO
      107
      1005
    7. Sofia Virta pyyhkii pöytää Keskisarjalla A studiossa

      Hurjaa on meno. Keskisarja ihan kanveesissa.
      Perussuomalaiset
      266
      967
    8. Haluatko tietää totuuden?

      Olen kyllästynyt sinuun. Et herätä enää mielenkiintoa. Samat jutut x 100. Kuten narskuilla aina. Samalla tunnen myötätun
      Ikävä
      81
      962
    9. Teräväkielinen Virta jauhotti totaalisesti sössöttävän Keskisarjan

      Harvoin on noin suvereenia jauhotusta A-studiossa nähty. Ja minä äänestän demareita, joita ei oltu paikalle edes kutsut
      Maailman menoa
      254
      958
    10. Sofia Virta ja Teemu Keskisarja, A-studio

      Nyt.
      Maailman menoa
      131
      878
    Aihe