ei edelleenkään parempi

mä oon yrittänyt tehdä kaikkeni, että saisin ikävät asiat unohtumaan. mutta ei tunnu tulevan mitään liikunta poistaa vaan hetkellisesti tuskan ja ahdistuken. en kuitenkaan ole sortunut entisiin virheisiin. tää vuosi on potkinut oikein urakalla päähän meni työt meni kämppä meni rahat meni aivan kaikki. tulin siihen tulokseen että vuodelta 2020 en odota mitään menee vituiksi kuitenkin. onni ei taida olla minua varten ihme että olen edes hengissä. en enää edes luota itseeni . voiko enää elämä parantua ja löytää onnen. onko mitään keinoa saada enää elämä luistamaan parempaan suuntaan vai pitäisikö jo luovuttaa kokonaan...

2

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tilanteestasi tänne! Et ketonut tilanteestasi kovinkaan paljoa, etkä myös sitä oletko saanut tilanteeseen jotakin apua. Keskustelu ulkopuolisen tahon kanssa voisi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia.

      Tässä tiedoksesi pari paikkaa, jos haluat jutella tilanteestasi ulkopuolisen tahon kanssa. Näihin voit olla yhtyedessä matalalla kynnyksellä ja anonyymisti:

      - Sekasin-chat nuorille, https://sekasin247.fi/

      Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.

      - Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilön löydät kohdasta Mieli Tukisuhde. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      Voimia tilanteeseesi ja avun hakemiseen!

      Lämpimin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Anonyymi

      Ei ne taida yrittämällä unohtua.
      Toisaalta se on "luonnon laki" että joutuu kärsimään virheistään. Jos ei niin kävisi, olisi se lopulta vahingollista.
      Itselläni ollut suunnilleen sama tilanne mutta muiden mielivaltaisuuden takia. Kosto on jo pitkään ollut mielessä ja suunnitteilla.

      Vaikeudet ja kärsimys tietysti myös opettaa ja vahvistaa, jos niihin suhtautuu oikein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      83
      2272
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1958
    3. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      132
      1870
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      156
      1422
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1247
    6. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      866
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      187
      839
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      826
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      442
      754
    10. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      602
    Aihe