Ymmärsinkö oikein sen mitä sanot. Jos suomessa on pakkoruotsi, niin suomenkieli säilyy, mutta pakkoenglanti tuhoaa suomenkielen?
Sitä on kouluissa ollut jo yli 40 vuotta, mutta jopa Andykin puhuu vielä suomea. Enkä minäkään pakkoenglantia lukeneena ole unohtanut tavuakaan suomesta.
Pakkoenglannista marisevalle kysymys
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Pakkoenglannista jäpittävä on närpiön sisäsiittoisia joille englanti on ihan liian ylivoimainen opeteltava.
- Anonyymi
Et ymmärtänyt.
- Anonyymi
Eli englanninkieli ei tuhoa suomenkieltä?
- Anonyymi
Yksinkertaistettuna Suomi on kaksikielinen maa, eli voidaan asioida kaupoissa ja virastoissa saaden palvelua halutessaan kummalla kielellä haluaa, tämä on rikkaus. Englanninkieli hyvä lisä, mutta virallisesti sen osaamista ei vaadita kuin harvoissa töissä. Aivan liian ylikorostettu kieli, koska tämä on Suomi ja ollaan ylpeitä siitä.
- Anonyymi
Eli et osaa englantia.
HAHHAHAHAHAHHAHAHAA - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli et osaa englantia.
HAHHAHAHAHAHHAHAHAATietyn asian osaaminen/osaamattomuus ei tässä asiassa ole olennaista, vaan periaate, jossa maamme kaksi virallista kieltä saa aikaan kuumenevat tunteet. Ymmärrettävää paikkakunnilla joissa ei kuule puhuttavan kuin yhtä kieltä tai joskus englantia, ehkä ja sekin kesäisin ohimennen sattumalta turistibussin eksyttyä reitiltään, mutta Ruotsinkieltä kuulee sentään koko Suomen pituudelta. Hyvä jos kielitaitosi on kunnossa, käytös vielä samaa luokkaa niin Suomi nousuun.
Jos väitetään jotain, on väitteeseen lisättävä myös selitys. Eli tämän henkilön, joka väittää englannin tuhoavan suomenkieltä, on myös selitettävä miten tämä tapahtuu. Esimerkkitapauksia, jotka ovat helppo tarkistaa. Eli ei vaikka että "tiedän tapauksen" tai "kuulemma". Aloittaja mainitsee, että hänen suomenkieleensä englanti ei ole vaikuttanut. Emme voi tarkistaa tätä, mutta se on uskottava, koska vieraan kielen opiskelu ei vaikuta äidinkieleen.
Kuka vaan voi väittä mitä vaan. Voisin vaikka väittää että kissa osaisi ratkoa sudokuja, jos sillä pysyisi kynä kädessä. Mutta kissalla ei pysy kynä kädessä, emmekä osaa lukea sen ajatuksia.- Anonyymi
Olennaista ei ole englanninkielen taito tai taidottomuus vaan periaatteesta pitäisi keskustella. Ruotsinkieli ollut Suomessa jo ennen Suomenkieltä ja linjaa hyvä jatkaa. Englanninkieli hyvä lisä, mutta sellaisen vaatimus koskee vain harvoja aloja. Ruotsinkielellä pitää pystyä asioimaan virastoissa koko Suomessa lain mukaan, englanninkielellä ei samaa vaatimusta, kyseinen taito on vain kohteliaisuutta englanninkielen osalta niissä ammateissa joissa taito ei ole pakollista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek184671Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5052466Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1422011Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.181949- 811596
- 1461505
- 121306
- 1031003
- 124852
Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik40849