Excel + ja- tunnit työajanseurantaan

Anonyymi

Olen tehnyt lähes valmiiksi työajanseurantalistan, mutta miten saan sen laskemaan ja - tunnit automaattisesti, kun ei tiedä onko tulossa vai - tunteja, joten en voi laittaa valmiiksi esim.
=G9-D9 esim. Tehnyt 10t ja oli suunniteltu vain 8t jolloin näkyis 2t
kun se voi olla myös =D9-G9 suunniteltu 8 tehnyt 6 jolloin pitäis näkyä -2t

Taulukossa on nyt näin:
Suunnitellut aloitus ja lopetus aika, jotka lasketaan yhteen D9 sarakkeelle
Toteutuneet aloitus ja lopetus aika, joka lasketaan yhteen G9 sarakkeelle
Eli H9 sarakkeella pitäisi olla G9 ja D9 tulokset ja näkyä joko plus tai miinustunteina

Eli mitä kirjoitan H9 sarakkeelle jotta laskee oikein plus ja miinustunnit?

11

1651

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      KAAVA
      =B2-A2

      MUOTOILU
      0;-0

    • Anonyymi

      Mitä on ja mitä - tunnit?

      • Anonyymi

        Liittyy liukuvaan työaikaan jos jokus menet töihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Liittyy liukuvaan työaikaan jos jokus menet töihin.

        Kuinka se miinusmerkkinen työ toteutetaan? Tehdään töitä takaperin ja työaika vähenee?

        Käytän minäkin Exceliä työajan seurantaan, mutta pelkästään ylitöiden kirjaamiseen. Joka päivä ollaan joka tapauksessa 8 tuntia työmaalla, ellei pidetä puolipekkasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuinka se miinusmerkkinen työ toteutetaan? Tehdään töitä takaperin ja työaika vähenee?

        Käytän minäkin Exceliä työajan seurantaan, mutta pelkästään ylitöiden kirjaamiseen. Joka päivä ollaan joka tapauksessa 8 tuntia työmaalla, ellei pidetä puolipekkasta.

        Tuossa alempana joku kiittelee itseään avaajan puolesta, vaikkei edes vastannut kysymykseen, vaan häpisi vuosiluvuista.


    • Anonyymi

      Excelillä ei voi laskea miinustunteja (vieläkään) kellonajoista jos on käytössä normaalit asetukset. Voit muuttaa ajat desimaaleiksi jolloin lasku onnistuu tai sitten voit muuttaa asetuksia.
      Asetukset > Lisäasetukset > selaa alaspäin kohtaan "Laskettaessa tätä työkirjaa" ruksaa kohta "Käytä 1904-päivämääräjärjestelmää". HUOM! Jos käytät samassa työkirjassa kaavaa joka laskee päivämäärien erotuksia, niin ne ei silloin laske oikein, muuta haittaa asetuksesta ei ole ja se koskee vain ko. työkirjaa.
      Työajan voi muuttaa desimaaliksi kertomalla vastauksen 24. Esim =(B2-A2)*24 ja solun muotoilu "Yleinen".

    • Anonyymi

      =(G9-D9)*24
      Muotoilu "Luku"

      (Toinen mahdollisuus on vaihtaa Excelin aikamuoto 1904 muotoon, mutta se voi aiheuttaa paljon muita ongelmia.

      Excelin oletuksena käyttämä aikamuoto 1900 ei pysty näyttämään aikaa negatiivisena.)

      Toteutuneet-suunniteltu=erotus
      Jos toteutuneet suurempi niin tunteja
      Jos toteutuneet pienempi niin -tunteja


      Excelissä 1 päivä = 1
      jolloin 1/24 on tunti.
      Lasket tunteja, joten tulokseksi tulee desimaaliluku joka kuvaa tuloksena olevien tuntien osuutta vuorokaudesta.
      Kertomalla sen 24 saat sen muunnettua "tunneiksi".
      Käytännössä kyseessä on siis desimaaliluku jossa näkyy tunnit oikein, mutta minuutit näkyy desimaaleina.
      10h-2:15=7.75 eli 7h ja 3/4 h eli 7h ja 45min

    • Anonyymi

      Kiitos vastauksista, sain toimimaan! Ja olin vaihtanut käyttöön juurikin tuon 1904. Mut nyt toimii niinkuin pitää, kiitti avusta!

    • Anonyymi

      Kommentoin kommentointia, jota ihmiset tänne laittaa

      En ymmärrä sitä irvailua mitä täällä harrastetaan. Palsta muuttuisi varmaan paljon asiallisemmmaksi jos tänne pitäisi kirjoittaa omalla nimellään.

      Voi hyvät ihmiset, irvailu ja haukkuminen on hyvin helppoa, siihen ei älykkyyttä tarvita.

      • Anonyymi

        No eipä hätäillä niiden päätelmien kanssa, kuvittele nyt kun kaverin pitää pystyä hallitsemaan selvästi toisistaan erottuvia profiileja jopa neljää erilaista.
        1. - Pyritään asialliseen ja ytimekkäästi opastavaan lopputulokseen.
        2. - Ensimmäistä tukeva; itsensä paukuttaja, kiitosten jako itselleen, kirjoitukset jolla tuetaan ensimmäistä profiilia kolmannen osapuolen nimissä.
        3. - Mollataan kilpailevaa ohjetta, piikittelevin huomautuksin, nimitellään rajoja hipoen, vääristellään, ja käsitetään tahallisesti asia väärin, jotta ensimmäinen minä saisi arvostusta. Tämä onkin se vaativin profiili, jonka kirjoituksissa ei saa olla yhtäläisyyksiä profiiliin 1. Tämän profiilin alla eniten kirjoituksia.
        4. - Sellainen hällä väliä meininki, pyritään täyttämään sivusto roskalla, ja näin viedä huomio asiaketjuista pois joissa osaavat loistaa. Ei välttämättä mitään tekemistä ensimmäisen profiilin kanssa.

        Ja sinä, menet sanomaan ettei älykkyyttä tarvita, kyllä se on erittäin vaativaa touhua, ja siksi meitä perusporukkaan tämänkin kategorian alla on vähän, joista muutamat erottuu näissä kaikissa muodoissaan.


    • Anonyymi

      No tällaisen hyöty vähän riippuu siitä että onko työntekijät kuukausipalkalla vai tuntipalkalla, että raportointiajan pituudesta.

      Oletan lisäksi että tässä on kyse vain työajan seurannasta eikä palkanlasennasta.

      Helpointa ehkä olisi tehdä viikko- tai kuukausipohjainen raportointi siten että esim. johonkin sarkkeeseen laitetaan että kuinka monta tuntia ko. kuukautena voi tehdä töitä, kun joissain kuukausissa on juhlapyhiä joista joka tapauksessa joutuu palkan maksamaan, niin tällöin ko. päivälle tulee aina 8h.

      Ongelma palkanlaskennassa tulee siinä että jos joku tekee töitä pyhäpäivänä, niin siitä pitää maksaa lisät, mutta koska tässä on kyse vain työajan seurannasta, niin ei sorvata palkanlaskentaa sen enempää.

      Eli laita johonkin sarakkeeseen vaikka kaikki viikon tunnit, 37.5.

      Sitten keräät jokaisen kaverin päiväkohtaiset tunnit viikon ajalta, ja lasket ne yhteen, ja sitten vähennät tuon 37.5 tehdyistä tunneista.

      Jos tulee plussaa, niin on tehty ylitöitä, ja jos tulee miinusta, niin sitten on vajaata.

      Ja sitten tarvitaan oma seuranta jokaista kuukautta varten erikseen että nähdään tasoittuuko liukuma vuoden aikana nollaan, vai tuleeko plussaa vai miinusta.

      Saat kyllä koodata oikein kunnolla jos tällaisen haluat tehdä. Oletko varma että jokin erillinen palkanlaskentaohjelma tai tilitoimisto ei tulisi halvemmaksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1060
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      936
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe