ARABIAN KIELESTÄ!!

tyllerö-

oon just alkanu opiskeleen omatoimisesti arabiaa, ja ajattelin jos täällä ois joku joka osais sitä edes vähän... .en nimittäin tajuu tätä yhtä juttuu, jos joku edes vähän viittis vilkasta:

http://www.islamopas.com/arabic/lesson2.html

..Sitte mee tohon kohtaan missä lukee "ALOITAMME ESIMERKILLÄ". Sitte kato tota ylimmäisen rivin neljättä sanaa.. .kun en oikeen tajua mitä se tarkottaa??... .ite sain siitä sanan "darasa". onko oikein? ja mitä darasa on suomeks?? oisin niiiin kiitollinen jos joku osais auttaa:)

15

13630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saihah

      Itse osaan hiukan arabiaa, lähinnä omatoimisesti oon oppinut ja opiskelen edelleen... Mulla on ainakin siinä mielessä eri tilanne kuin sulla, et oon alottanut eri suunnasta kielen opiskelemisen; en vielä ymmärrä mitään arabialaisista kirjaimista, mutta muuten kyllä jonkun verran jo;)

      Olis mielenkiintoista kuulla mistä sun innostus arabian kieltä kohtaan sai alkunsa? Miten opiskelet arabiaa, paljonko päivässä?;)

      Aoika jännä huomata, että edes joku täällä Suomen maassa on kiinnostunut arabiasta:)

      -Saihah

      • arabiaa

        Mutta en paassyt siita kurssista lapi.Opiskelin USa:ssa ihan avoimen yliopiston kursilla. haluaisin menna toihin sinne. se on todella vaikea kieli,ja kun jokainen maa puhuu eri tavalla...pitaisi paattaa maa,mihin menisi ja sit opiskella.niin opiskelin klassista arabiaa.


    • agan

      Marhaban!

      Ensinnäkin tarkoitat varmaan ylimmäisen rivin neljättä sanaa ( tiedäthän, että arabiaa luetaan oikealta vasemmalle)
      Sanan juurikonsonantit ovat drs ja sanasta voidaan johtaa erilaisia "opiskeluun" liittyviä sanoja, kuten maDRaSa = koulu , muDaRriSun= opettaja jne. Darasa tarkoittaa opiskella - kai..
      Jonkin verran aikaa arabian tunneista..

      • jos osaatte.

        Mitä olisi arabiaksi: "Se mikä ei tapa, vahvistaa" Myös Kreikaksi tai hepreaksi kelpaa :) kiitos.


    • joskus opiskellut

      Opiskeluun se sana ainakin liittyy. Arabia on niin hankalaa, kun jokaisessa arabimaassa on oma kielensä ja sen sisäksi vielä puhekieli, jota ei kirjoiteta plus vielä klassinen arabia, jota ei puhuta. - Suomessa opetetaan lähinnä klassista arabiaa, josta ei matkoilla ole muuta hyötyä kuin että oppii kirjaimet. Minulla oli yksityisopettaja, mutta hän muutti takaisin kotimaahansa, ja siihen opiskelu jäi.

      On myös nk. standardiarabia, jota ilmeisesti Suomessa ei opetea lainkaan. Egyptin arabiaa ymmärretään arabimaissa aika yleisesti, kun sieltä tulee niin paljon elokuvia, TV-ohjelmia ja musiikkia. Kairon murretta pidetään snobbailuna muualla.

      Jos haluaa oikeasti opiskella arabiaa, niin itseopiskelu on vaikeaa. En halua masentaa sinua, mutta valmistaudu siihen, että kirjaimet ovat se kaikkein helpoin osa. Hyvältä tuntuu kuitenkin sitten, kun ymmärtää edes jotakin pientä matkoillaan.

      Arabialaisissa sanakirjoissa arabiankieliset sanat eivät ole aakkosjärjestyksessä, vaan juuren mukaisessa järjestyksessä.

      • arabijja

        Vaikka hebrea, joka on arabian sukulaiskieli, on ollut kotikielenäni jo pitkään, on arabian oppiminen silti vaikeaa. Hebrean opin suhteellisen helposti, vaikka kai tuo ikäkin siihen vaikuttaa.

        Aloitin arabianopiskelun itsekseni lasteni koulukirjoista muutama vuosi sitten ja vuosien mittaan innostus kieleen vain lisääntyy. Ehkä se vaikeus vain *parantaa ruokahalua*. Lisäksi minulla on mahdollisuus kuunnella mielin määrin arabiankielisiä televisio ja radio-ohjelmia, jonka kai pitäisi myös helpottaa opiskelua.

        Mieheni pärjää loistavasti arkisella (palestiinalais)puhearabialla, mutta TV:n uutisarabiasta hän ei ymmärrä juuri mitään. Itse en kirjakieliarabiallani juurikaan rohkene tavallisessa katukeskustelussa suutani avata, jotta en joutuisi naurunalaiseksi.

        En kuitenkaan lannistu, sillä tulen kai lopunkin elämääni asumaan lähi-idässä ja täällä arabia kuitenkin on se pääkieli.


    • arabi

      däräsä tarkoittaa, "mies" opiskeli
      däräsät "nainen" opiskeli.
      luit sen oikein.
      Miks arabian kieli kiinnostaa?

    • arabi

      mis voi opetella kunnol noit arabiankirjain juttui? kun tääki mikä täs on vähän kiva mutta silti aika huono opestus... noh misä semne paikka on?

      • opiskelu

        Olen itse opiskellut arabiaa työväenopistossa. Se on hyvä keino oppia kieltä. Ei ole kovin kallista ja meillä on ollut loistava opettaja. Ensin menee aikaa kirjainten opiskelussa ja sitten kun ne on oppinut huomaa että se oli se helpoin osuus. Joku oli huomannut saman asian. Avoimessa yliopistossa ja aikuisopistossakin on mahdollisuus opiskella arabian kieltä.


      • TUNISIA

        kannattaa mennä youtubeen ja sitte kitjottaa sihen search learn arabic niin siel on kaikkii videoita mistä oppii hyvin arabiaa.


    • Johanna

      Ko. sivut ovat tosi hyvat kun opiskellaan arabian lukemista & kirjoittamista; puhuminen ja ymmartaminen tulevat sitten myohemmin...

      • jkk

        darasa درس tarkottaa opiskella.


    • Fii Finlanda

      ja nuorena oli arabi-juutalaisessa perheessä, jossa kotikielenä oli arabia, minulle jäi mieleen paljon lauteita ja yksittäisiä sanoja.
      Keran olin kahvilassaja sinne tuli pari arabipoikaa, ja kuulin kun he puhuivat, "että onpa täällä kauniita tyttöjä tullaan huomennakin tänne".
      He nähtävästi huomasivat ilmeestäni, että ymmärsin kaikki heidän puheensa.
      Pojat olivat punaisia, ja eivät voineet uskoa että ymmärsin heidän puheensa?

      Koska oli jonkinlaista pohjaa kielelle, menin työväenopistoon kahtena vuonna, kolmanneksi vuodeksi ei enää ollut jatkajia vaikka olisin halunnut.
      Osaan sanelun mukaan kirjoittaa semmoista helppoa lastenkirjojen tekstiä.
      Oli riemullista opia pitkät ja lyhyet vokaalit.
      Ja että kirjain kirjoitettiin sanan alussa,keskellä tai lopussa erinäköisenä .(jotkin kirjaimet)

      Hamzan käyttö on mulle hebreaa vielä,sen tiedän että hamzan vokaalina voi olla mikä vokaali tahansa tai se voi olla vokaalitonkin.

      Tarvitsisin muutamia esimerkkejä sen käytöstä.
      On minulla paljon oppimista, mutta tämä on ihanaa.

      • haluaa tietää (;

        joku joka yhtään arabiaa osaa, voisiko kertoa mitä 'al' tarkoittaa? Vastaako se suomen -sta-päätettä? (: Olisi todella kiva, jos joku viitsisi pari minuuttia aikaansa tuhlata ja vahvistaa/poistaa väärän käsitykseni.

        Lisäksi jos internetistä löytyy arabia-suomi tai arabia-englanti - sanakirjoja, linkki olisi kiva.


      • ahlanwasahlan
        haluaa tietää (; kirjoitti:

        joku joka yhtään arabiaa osaa, voisiko kertoa mitä 'al' tarkoittaa? Vastaako se suomen -sta-päätettä? (: Olisi todella kiva, jos joku viitsisi pari minuuttia aikaansa tuhlata ja vahvistaa/poistaa väärän käsitykseni.

        Lisäksi jos internetistä löytyy arabia-suomi tai arabia-englanti - sanakirjoja, linkki olisi kiva.

        Hei!
        Osaan tositosivähän arabiaa, olen ollut ehkä viidellä oppitunnilla. Mutta "al" on määräinen artikkeli, arabian kielen ainoa sellainen. Siis kuten englannin "the". (Esim. al'qaida.)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      151
      9223
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      49
      6221
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      61
      4531
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      61
      4429
    5. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      72
      4050
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      97
      3813
    7. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3454
    8. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      160
      3355
    9. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      18
      2986
    10. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      18
      2386
    Aihe