1,5 miljardia on varattu koronarokotuksiin, mutta suomalaislle koronarokotteelle ei löydy rahoitusta?
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000007657738.html
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000007657738.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 76
Vanhimmat
Kun ne rahat tarvitaan kotouttamiseen, kehitysapuun ja solidaarisuusrahastoon. Tärkeitä projekteja ovat ne.
On sitä rahhoo vähän saatu, mutta tarve olisi useammalle kymmenelle miljoonalle. https://www.verkkouutiset.fi/akatemialta-230000-euroa-suomalaiselle-koronarokotteelle/#c94c5020
Rahat tarvitan rokottamiseen eikä rokotteen kehitystyöhön joka ehkä onnistuu joskus tai ehkä ei. Tuo suomalaisten ideahan kuulostaa lupaavalta, mutta kehitystyö on aivan alkutekiöissään. Maailmassa on varmasti 100 rokoteprojetia jotka ovat pitemmällä.
Kotimaiseen teollisuuteen ei saa investoida koska uhka viher-ruots-dem. isäntämaalle RUOTSILLE
KOtimainen lääketeollisuus myydään tietenkin heti RUOTSIIN pikkurahasta max demari-alisuoriutuen
Luulen että suomalainen rokote tehtäisiin vanhalla turvallisella tekniikalla, joka ei sillä melinda ja Bill Gate n rahoittamien rokotteiden toiminta perustuu mobiili laitteissa olevien kemikaalien injektoimsita ihmisiin, esim. Nanoja, että 5G Nano vekko voi heidät paikantaa, lusiferase valo kemikaali rokotteessa sitä varten että korona rokote statuointi näkyy lentokenttä tarkastuksessa määrätyssä valossa
Kemiallinen RNA DNA joita ei ole koskaan ollu ennen ihmisessä, pfizerin ja biotech In rokote ei estä koronaa tarttua sta. Ainoastaan venäläinen Sputnik on turvallisella perinteisellä menetelmällä tehty ja ei sisällä mobiili tekniikan kemikaaleja, jotka ei estä korona tartuntoja vaan tekee eläinkokokeissa autoimmuuni tauteja (ALS, lupus, MS, reuma jne) ja keuhkotulejduksia.
Ja ne joissa on käytetty covid 2 rokotteen perusteena tekivät luultavasti ärhäkkään nyt levinneen koronan heti rokotusten alettua.
Sputnik on tehty kuolleista normaali adeno flunssa viruksista, siksi se tai saman kaltainen on ainoa jota minun nahkaani työnnetään. En ota nanoja ja valo teknologiassa käytettyjä aineita kehooni ja keinotekoista DNA tai RNA rokotteita.
Joita pfizerin ja biotech moderna on täynnä, ja eivät estä korona tartuntoja.
Pitäisi varmaan kysyä hallitukselta?
Ainakin Oxfordin yliopiston yhdessä lääkeyhtiö AstraZenecan kehittämä rokote on kehitetty simpanssin koronaviruksesta. Suomalainen rokote on kehitetty ihmisen koronaviruksesta. Jos valita pitäisi, niin ehdottomasti ottaisin ennemmin ihmisen viruksesta kehitetyn kuin apinan viruksesta kehitetyn rokotteen.
Höps.
Rna-rokotteella ei ole mitään tekemästä minkään simpanssin viruksen kanssa. Rna-rokotten perusteena käytetään aitoa Covid-19-virusen rna-sekvenssiä. Varsinainen rokote tuotetaan synteettisesti ilman mitään "elävää" virusta.
Ei ole höpönkukkua adenot voivat olla apinasta tai ihmisestä.
Oxfordin rokotteessa kuljettimena on simpanssin adenovirus ja sen geneerinen nimi on ChAdOx1.
RNA-rokote+ei+suojaa+SARS-CoV-2+virukselta+vaan+AINOASTAAN+sen+aiheuttaman+covid-19+taudin+vakavilta+oireilta+90-95%:sti.+Moniko+saa+ilman+rokotetta+covid-19+tausin+vakavat+oireet+1-10%+sairastuneista?
Suomalainen+nenäsumutteena+otettava+rokote+on+perinteinen+rokote+joka+suojaa+tartunnalta+ja+jatkotartunnoilta+sekä+antaa+näin+laumasuojan.
Astra zenega rokote on tehty simpanssin ulosteessa olevasta adenovirus tyypistä ja sisältää lisäksi RNA ta, kuuntelin ihan itse Astra zenega firman oman tunnin selosteen englanniksi..
Mistä tuota suomalaista rokotetta saa?
Jos kehittäjä on valtio niin se on valmis 15 vuoden kuluttua, eli on turha puhua edes että valtio pysyisi markkina tahdissa. Sen saa unohtaa.
Jos kehitys annetaan lääkefirmalle se on ihmiskoe vaiheessa 45 päivän kuluttua,
Joo totta on tuo Oxford rokote on simbassin ulosteesta otettuja adenoviruksista tehty. Väitetään että se ei voi tarttua ihmisiin?
Kuuntelin heidän esittelyä tunnin, mutta siinä oli myös RNA juttua tai jotain näitä uusia kemian tehtaan juttuja.
Tosi kiva, ällöttävää.
Simpanssin paskaa ja ihmisen sikiöstä otettuja soluja. Arvoitukseksi on jäänyt otettiinko solut elävästä vai kuolleesta sikiöstä. Synkältä kuulostaa... En ota rokotetta.
Koronarokotteessa käytetty koronan piikkiproteiinin rna on valmistettu synteettisesti. Siinä ei ole virusta edes yhden proteiinin rna:n muodossa.
Voi luoja tätä tiedottamisen tasoa ja lukutaitoa. Rokote estää taudin oireet sen jälkeen kun immuniteetti on kehittynyt. Siihenhän menee rokotusten jälkeen vähintään 2 viikkoa. Sinä aikana voi teoriassa sairastua, ellei suojaa itseään. Todennäköisesti tauti on silloin lievempi. Mikään rokote ei estä tartuntaa, koska viruksen täytyy ensin päätyä soluun, ennen kuin immuniteetti sen tuhoaa.
Heh heh. Vai vielä valtion kehittämä rokote? On teillä mielikuvitusta. Kaikki rokotteet ovat lääkefirmojen kehittämiä.
Kyllä kansa on tyhmää.
Tutkimus- ja kehitysprojektin käynnistäminen rahoituspäätöksineen kestää Suomessa aina 2-3 vuotta, missä ajassa aihe jo vanhentuu
Joo, mutta kun on kyse elättien sopeutumisrahoista ja muista eduista, asiat hoituvat samantien.
Ihmeen vähän tästä suomalaisesta rokotteesta on uutisoitu? https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/3cf76dac-87e7-4885-9254-5b4bdbafe333
Mitä lisäarvoa kotimainen rokote toisi?
Rahat pysyisi suomessa, nyt syydetään 1,5 miljardia koronarokotuksiin ulkomaille.
Omavaraisuus ja rokoteteknologian kehittyminen.
Tämä. Pitää ajatella elämää myös COVID-19 viruksesta eteenpäin. Ei ole mitenkään poissuljettua että koronaviruksen levittyä ympäri maailman ja tartuttua järkyttävään määrään eläinlajeja saamme kohtepuoliin iloksemme COVID-21 ja/tai COVID-22 viruksen. Niihin ei tietenkään tehoa COVI-19 rokote.
Seuraava virus voi olla nykyistä paljon ärhäkämpi tappamaan kuten olivat SARS ja MERS, molemmat pandemiaksi yrittäneitä ja eläimistä tarttuneita koronaviruksia viimeiseltä kahdelta vuosikymmeneltä. Siinä tilanteessa kotimaisella rokotetutkimuksella ja mahdollisuudella tarvittaessa ottaa hyvin nopeasti käyttöön kokeellisia rokotteita eturivin suojelutyötä tekevien rokottamiseen voi olla vaikutuksenaan kymmenien tuhansien viruskuolemien välttäminen.
Sen verran on rahaa että saadaan eduskunta ja matut rokotettua. Ja sitten Afrikkaan Suomi kustantaa kuusi miljoonaa annosta kehitysapuna.
Ehkä suurimpana esteenä on, että suomalaisen rokotteen keksijät rikastuisivat sairauksien kustannuksella?
Kaikki ne rahat pitäisi jakaa matuille ja ideaalituöttömille niin ettei työn tekijöille jäisi kuin luu käteen.
Juna meni jo.
Viherpunikit eivät osaa kehittää rokotetta!!!
Kokoomus leikannut koulutuksesta, niin paljon ettei Suomessa ole enää osaamista rokotteen kehittämiseen.
Nyt jos aletaan opettelee/kouluttaa, niin korona on tappanut koko kansan, ennen kuin osaaminen löytyy.
Sama ilmiö monella muullakin alalla. Suomesta oltiin tekemässä kokoomuksen avulla halpatyövoima valtiota, joka olisi kilpaillut osaamisessa Bulgarian, Romania yms. valtioden kanssa.
Miten niin ei osata, juurihan sellainen on kehitetty, vain rahat puuttuvat laajasta testaamisvaiheesta.
Maksakoot jokainen rokotteensa itse ja sen seuraukset.
ja jos ei ota roketetta, niin menettäköön oikeuden valtion maksamaan korona hoitoon.
... joka hoito teho-osastolla maksaa 3000 euroa per vuorokausi. Keskimäärin teholle joutunut koronapotilas tulee maksamaan siis lähes 50000 euroa.
https://yle.fi/uutiset/3-11393622
"Covid-potilaan hoito teho-osastolla maksaa vuorokaudessa noin kolmetuhatta euroa, ja keskimäärin potilas viipyy tehohoidossa parisen viikkoa. "
Ja niitä on ollut Tehohoidossa tähän asti 270-300hlöä. Emme tiedä myöskään, oliko heillä muita sairauksia, jotka ajoivat teho-hoitoon. Kunnat, potilaat tai lääkärit eivät saa kertoa julkisuudessa mitään koronaan liittyvistä asioista. THL otti heti alkuun yksinoikeuden kaikkiin juttuihin. Vetosi yksilönsuojaan, vaikka se Suomessa pelaa ihan hyvin.
Tämä salailun ilmapiiri tekee tästä epäilyttävän.
.olenhan ammatiltani kassaneiti, ja siten kaikkien virusten vastaanottaja. Koronaa ei ole tullut, minulle, työkavereille eikä asiakkaillekaan tiettävästi. Kyllä siellä aika avoimesti puhutaan. Nyt moni on turhautunut koko aiheeseen, eikä jaksa pitää maskeja, naapurin kanssa voi jutellakin. Mitä siihen rokotteeseen tulee, melkoisen tuoreessa muistissa on sikarokote, jonka seuraukset oli kauheat.
Onkohan tuo kuitenkaan varmalla pohjalla.
Voisi kuvitella, että maailmalta löytyisi rahaa kehitystyöhön, jos rokote on kehityskelpoinen.
Suomessa ei ole pääomia lääkkeiden kehitykseen. Se on tunnettu asia jo vuosikymmenten takaa. Valtio ei voi lähteä riskisijoittajaksi.
Suomessa kehitetään parhaillaan koronarokotetta, jolla voisi onnistuessaan olla useita etuja verrattuna useisiin loppusuoralla oleviin kansainvälisiin hankkeisiin .
Rokote annettaisiin pistoksen sijaan nenäsuihkeena. Kerta-annos riittäisi, eikä toista rokotuskertaa tarvittaisi täyden suojan saamiseksi, kuten monissa muissa rokotteissa näillä näkymin on tarpeen.
Alustavien tutkimustulosten perusteella suomalaiskeksintö estäisi myös jo rokotuksen saanutta enää tartuttamasta tautia eteenpäin. Tähän mennessä tehtyjen tutkimusten pistoksena annettavat rokotteet eivät anna tällaista niin sanottua steriloivaa immuniteettia.
Lisäksi rokoteannosten tuottamiseen käytettävä menetelmä olisi verrattain edullinen, ja se onnistuisi myös Suomessa.
HANKKEELLA on kuitenkin suuri pulma: raha. Käynnissä olevien hiirillä tehtävien kokeiden jälkeen tutkimuksessa edetään ihmisillä tehtäviin kokeisiin, jotka ovat vaihe vaiheelta kalliimpia.
Tutkimuksessa ovat mukana myös akatemiaprofessori Kari Alitalo Helsingin yliopistosta ja professori Seppo Ylä-Herttuala Itä-Suomen yliopistosta työryhmineen.
Testauksen toteutus on kallista, se vaatii suuren ihmisjoukon ja porukkaa sitä tekemään.
Testattavia on oltava kymmeniä tuhansia, joista osa saisi oikean rokotteen sijasta lumelääkettä. Rokotetta olisi todennäköisesti testattava ulkomailla alueella, jossa koronaa on paljon. Laaja tutkimus vaatisi todennäköisesti rahaa vielä kymmeniä miljoonia euroja.
ULKOMINISTERIÖSSÄ muun muassa terveyden ja hyvinvoinnin hankkeiden vientiä ja rahoitusta edistävä Päivi Sillanaukee on innostunut kotimaisesta tutkimushankkeesta.
Meillä on tässä sellainen keksintö käsillä, jossa olisi itse rokotteen lisäksi myös innovaatio siitä, miten nykyistä Suomessa olemassa olevaa tutkimus- ja tuotanto-osaamista pystyttäisiin käyttämään aivan toisella tavalla, ja mullistaisi itse asiassa koko tämänhetkisen rokotetuotannon, hän toteaa.
Moni maa suorastaan kilpailee koronatutkimukseen annettavalla tuella, sillä sen katsotaan edistävän kansan terveyden lisäksi myös valtion imagoa korkean teknologian osaajana. Sillanaukee muistuttaa, että esimerkiksi Saksa on rahoittanut maassaan tehtävää rokotetutkimusta 750 miljoonalla eurolla ja Ranska 200 miljoonalla.
Mutta miksi lupaavalle ja kiireelliselle rokotetutkimukselle on sitten Suomessa vaikea saada tukea?
Sillanaukeen mukaan koronarokotetutkimuksen rahoitusvaikeudet periytyvät osittain viime vuosituhannen lopulta.
Meillä oli 90-luvulla paljon innostusta bioteknologiaan, mutta moni pettyi silloin tuloksiin ja prosessien pitkään kestoon. Myös valtio joutui alaskirjaamaan sijoituksiaan bioteknologian yrityksiin, Sillanaukee sanoo.
Myös kotimainen rokotevalmistus loppui 2000-luvun alussa, minkä jälkeen Suomi on ollut lähinnä mukana kansainvälisissä tutkimuksissa.
SUOMEEN ei Sillanaukeen mukaan ole syntynyt kovin vahvaa terveysalan rahoitusosaamista ja -rahastoja. Myös valtion rahoitusmekanismeissa esimerkiksi Sitran, Business Finlandin ja Suomen akatemian kautta olisi hänen mukaansa kehitettävää esimerkiksi alkuvaiheen yritysten kasvattamisen tukemisessa.
Sillanaukee onkin huolissaan suomalaisen koronarokotetutkimuksen rahoituksesta. Vaihtoehtoja selvitetään hänen mukaansa parhaillaan. Tähän mennessä hanke on saanut rahaa Suomen Akatemialta, ja tukea on haettu myös Business Finlandilta.
Alkuvaiheen kliinisiin tutkimuksiin ja tutkimuslupien vaatimusten edellyttämiin toimenpiteisiin pitäisi rahoitus saada turvattua jo tämän vuoden puolella, hän toteaa.
Näiden jälkeen voitaisiin päästä sille listalle, mistä tulevaisuudessa valitaan lisärokotteita EU:n ja globaaliin rokotesalkkuun. Molemmat olisivat mahdollisia rahoituskanavia.
SUOMALAINEN tutkimusryhmä on hakenut marraskuun lopulla niin sanottua CEPI-rahoitusta, jota tukevat useat valtiot ja järjestöt. Tämä kattaisi kuluja ensimmäisen ihmisillä tehtävän tutkimusvaiheen loppuun.
Tämä on meille tärkeä haaste, koska Suomella on nyt monta elementtiä, jotka ovat maailmassa aivan kärkeä. Keksinnöistä ei osata muodostaa konsepteja ja niitä joudutaan tavallaan myymään liian aikaisessa vaiheessa, kuin jos meillä olisi olemassa vahvemmin kotimaisten sijoittajien ja valtion rahoitusosaamista.
Sakselan mukaan rahoituksen ja itse asiassa koko tutkimusjärjestelmän kehittäminen olisi myös varautumista mahdollisiin tuleviin pandemioihin.
Tuo ei nyt oikein tunnu totuudelta. Kymmeniä miljoonia testaukseen on kovin vähän. Eikä sitten kuitenkaan löydy rahoittajaa. Joku on tässä asiassa vialla, muutama kymmenen miljoonaa on tässä karkkiraha.
Uskon että suomalainen rokote olisi turvallinen, mutta ongelma on hitaus jos valtio on sen kehittäjä, siitä ei tule mitään hitauden takia, se tulee siirtää kilpailulliselle lääkefirmalle (kotimainen) kehitettäväksi niin rokote on 3 kk päästä nenässämme.
Tällä hetkellä on liikaa kilpailua, jotta tuntemattomaan kehittäjään panostettaisiin.
Juuri näin. Suomalaiset olivat liian hitaasti liikkeellä. Maailmallahan kehitettiin yli 100 rokotetta samaan aikaan. Nopeat syövät hitaat.
Ehkä siksi, kun suomalaisesta rokotteesta puuttuvat kaikki tarpeelliset ainesosat, joilla voi tulevaisuudessa pienentää populaation kokoa ja seurata reaaliaikaisesti erilaisia toimintoja ihmisen yksityisyydestä. Mm Bill Gates yhtiöineen ei ole tukemassa suomalaista puhdasta teknologiaa, hän pyrkii omien yhtiöidensä rokotteilla ihan muihin tarkoitusperien kuin ihmisten terveyden ja hyvinvoinnin tukemiseen.
Sun foliohattus vuotaa.
Tältä se just tuntuu. Sikarokote poisti liian vähän
Rahat ovat menneet Italian ja Espanja tukemiseen, nyt on jo myöhäistä saada niitä rahoja takaisin...
Höpsistä taas. Näitä maita ei ole tuettu killingilläkään.
Jutussa+on+laitettu+mutkia+suoriksi+aika+huolella.+Ensin+luvataan+suuria:+"Rokote+annettaisiin+pistoksen+sijaan+nenäsuihkeena.+Kerta-annos+riittäisi,+eikä+toista+rokotuskertaa+tarvittaisi+...+Alustavien+tutkimustulosten+perusteella+suomalaiskeksintö+estäisi+myös+jo+rokotuksen+saanutta+enää+tartuttamasta+tautia+eteenpäin."
Ja+sitten+todetaan:
"Faasi+3+voisi+alkaa+mahdollisesti+alkukesästä,"
Faasi+3+tarkoittaa+ihmiskokeita.+Eli+rokotetta+ei+ole+koskaan+kokeiltu+ihmisillä,+mutta+silti+väitetään+varmana+tietona,+että+"kerta-annos+riittää".++Millä+perusteella?+Samoin+väitetään,+että+nykyrokote+ei+estä+tartuntoja,+mutta+tämä+estää.+Todellisuudessahan+ei+tiedetä+estääkö+pistettävät+rna-rokotteet+myös+tartunnat.+Ei+ole+varmaa+tietoa+siitäkään,+että+ei+estäsi.+Nämä+tietävät+sen+muka+rokotteesta+jota+ei+ole+ihmisellä+edes+testattu?+Mikä+on+rokotteen+teho?+Antaisiko+tämä+rokote+suojan+20%,+60%+tai+90%:lle+rokotetuista+ihmisistä?+Ei+aavistustakaan,+kun+ei+ole+edes+kokeiltu+ihmisillä.+Mikä+on+tällä+rokotteella+saatava+immuniteetin+kesto?+Ei+aavistustakaan+kun+sitä+ei+ole+testattu+ihmisillä.
Tämä+on+tyypillinen+tilanne:+kehitteillä+olevan+uuden+teknologian++toteen+näyttämättömiä+LUPAUKSIA+verrataan+olemassa+olevien+ratkaisujen+TODENNETTUIHIN+ominaisuuksiin+ja+todetaan+että+toteen+näyttämättömät+lupaukset+kuulostavat+paremmilta.
Lisärahoitusta+etsivät+rokotekehittäjät+ovat+syöttäneet+jutun+toimittajille+ja+lehti+on+painanut+tarinat+kritiikittä.
Aiemmin ihmetystä on herättänyt se, että kehitteillä olevaa rokotetta eri maissa on testeissä saatettu verrata vallan toisen viruspohjan rokotteeseen, eikä placeboon. Näitä sitten on vertailtu kertomatta miksi ihmeessä? Jos kyseessä olisi luonnonlääkintä ja menettelytapa sama, hurveltaminen loppuisi lyhyeen.
Rokotetesteihin kumma kyllä on vielä halukkaita, mutta eiköhän tuokin laimene jahka tietämys lisääntyy.
HPV-rokotteen järkyttävistä seurauksista olisi jo korkea aika Suomessakin puhua. Miksi lapset, tytöt ja pojat asetetaan näin suureen vaaraan. Vanhempia pitäisi ehdottomasti kuulla ja heitä myös uskoa. Mikäli tarkoitus on saada ihmiset pelkäämään rokotteita, niin hyvin on onnistuttu.
Siinähän oli aluksi kai joku väärinkäsitys että kyse olisi voittoa tavoittelemattomasta touhusta, eihän kukaan sellaiseen rahojaan laita.
Miltä olisi kuulostanut, jos kivikaudella olisi aloitettu kehittämään kirvestä voittoa tavoittelematta?
Meillä ehkä olisi vieläkin sosialidemokraattinen kehittymätön kivikirves.
Rokotteilla tavoitellaan aina mahdollisimman suurta taloudellista etua. Koska maat hankkivat rokotteensa verovaroilla ja lähestulkoon koko kansalle, houkutus rokottaa kaikkia mahdollisia bakteereja ja viruksia vastaan on yritykselle tavattoman suuri. Vastuuvapaus vielä kruunaa kaiken ja rokotetehtailu voi alkaa.
Rokotehistoriaan tarkemmin perehtyneet eivät voi kuin hämmästellä hämmästelemisen perään, että miten mahdollista. Ne lukemattomat tarinat kansojen pelastamisesta samalla kun uudet ja entistä oudommat taudit on saatu ”voitettujen” tilalle, panee kenen tahansa historioitsijan mietteliääksi. Periaatteena aina ollut, että kun kerran jo tutkittu, se on siinä. Toista kertaa ei parane enää tai rahantulo estyy.
Rahat menee HX-hankkeeseen
Kuka enää mitään johonkin Suomeen sijoittaa? Firmalle käy kuin Kaipolalle....Missä muuten Kaipolan suojatyöpaikkaloiset nyt on?
Taitaa olla aika epäeettistä leikkiä abortoitujen sikiöiden soluilla... Ehkä kukaan lääkäri vaan yksinkertaisesti ei halunnut... Haluaisitko sinä?
Eikö se ole verrattavissa veren tai elinten luovutukseen?
Tämä on sinun mielipiteesi.
Kuolleen solujen - tai elinten - käytöllä ei ole mitään eroa, sattui lähteenä olemaan abortoitu sikiö tai aikuinen. Eihän ketään ole tapettu siksi, että saataisiin soluja. Nykyään soluja luovuttavat pääosin elävät ihmiset tutkimusten yhteydessä. Kyse on pienestä solunäytteestä, joka jäädytetään. Muutamasta solusta kasvatetaan astiassa solulinja, jolla ei ole vuosien jälkeen mitään tekemistä alkuperäisen solun kanssa. Kehitys- ja testausvaiheessa käytettyjä soluja ei tietenkään ole enää valmiissa tuotteessa. Valmis tuote on useimmiten täysin synteettinen.
Ulkomaalaisia sijoittajia ei Suomeen tarvita.
Nekin vähät, jotka täällä ovat, on ajettava pois, kuten perheministeri Krista Kiuru (SDP) suunnittelee tekevänsäkin ja STM (SDP) etsii keinoja kuinka yhteiskunnallistamisen voisi tehdä ilman vahingonkorvausta.
Summary:
Jos on ulkomaista pääomaa sijoitettuna Suomeen, niin voitot kuitenkin menevät ulkomaille.
Pääomaa saadaan itse ottamalla lisää ulkomaista velkaa, myymällä valtion tuottavaa omaisuutta ja kiristämällä hyväosaisten verotusta, kuten Antti Rinne (SDP) näpäkästi asian ilmaisi.
Se+onnistuu+helposti+kun+kansallistetaan+kaikki.+Kun+valtio+omistaa+kaiken+niin+voitot+jää+valtiolle.+Sitten+kaikki+poliitikot+voivatkin+siirtyä+huippupalkkahommiin+johtajiksi+ja+konsulteiksi+näihin+firmoihin+tekemättä+yhtään+mitään.+Ja+sitten+kun+valtio+omistaa+kaiken+niin+työttömyys+saadaan+nollattua+kun+jokaiselle+löytyy+jonkin+homma+näistä+valtionlaitoksista.
TE-toimistoa+ei+tämän+jälkeen+myöskään+enää+tarvita,+ja+kaikki+TE-toimiston+ihmiset+voidaan+siirtää+henkilöstöhallintoon+näihin+firmoihin.
KELAn+toimintaa+voidaan+myös+supistaa+75%+ja+siirtää+sieltä+nämä+ihmiset+eri+työtehtäviin+noihin+firmoihin.
JA+NÄIN+SE+SUOMI+NOUSEE!
Eikä+tarvita+mitään+muuta+kuin+2-puoluejärjetelmä+jossa+eduskunnassa+ja+hallituksessa+on+vain+vihersuvakkifemakot+ja+vasemmiston+lihavat+ihrakasat.
Voi persuparat. Syy on ihan se sama miksi esimerkiksi te kirjoitatte tuota sontaa tänne kiinassa valmistetulla tietokoneella.
Kuka ostaa SUOMI-Tietokoneen jos laitan firman pystyyn Nokialle ja jossa jokainen työntekijä on suomalainen?
Juuri kukaan ei osta. Sillä kaikki Suomessa valmistettu on liian kallista.
Rokotteella Suomi olisi Rikastunut toisella tapaa kuin kehitystyöllä ja vieraiden hyysäämisellä ja se nenäsumutteena annettava ois ollut kaikille mieluisampi ja nopeempi kuin piikki, ihme että vielä kehittävät vaikka rahaa ei anneta .
Buhuu. Onko piikkipelko? En tarvitse nenäsumuttimia.
Mielestäni Suomeen pitäisi perustaa yhteiskunnan omistama kuvaputkitehdas ja valloittaa kuvaputkien maailmanmarkkinat.
Tehdasta voitaisiin valtio-omisteisena pyörittää pelkällä valtion ottamalla ulkomaisella lainalla. Näin se eroaisi edellisestä SDP:n silloisen puh.joht. Kalevi Sorsan johdolla perustetusta Valtion Kuvaputkitehtaasta eikä oltaisi ostajista lainkaan riippuvaisia.
SDP:n nyk. puh.johtaja Sanna Marin voisi lähteä viemään asiaa eteenpäin.
Jonain kauniina päivänä Sanna voisi sanoa:
-Hyvät toverit, minun tehtaani!
Tärkeämpää oli sijoittaa Isisterroristien hyysäykseen ja terrorismin tukemiseen kymmneiä miljoonia, kuin käyttää sellaisia summia kotimaisen rokotteen tukemiseen. Ymmärtäähän tuon, koska Isiterroristit ovat päättäjille aina etusijalla.
Ei Suomen hallitukselta kotimaahan tipu rahaa, kivempi on lahjoitella sitä Afrikkaan ja Italiaan, niin tulee heti hyvä mieli.
Tuskin on kotimaiset maskitkaan saaneet ce hyväksyntää, saadaan sillä tavalla turvattua ulkomaisten maskien markkinat.
Nyt ei liikene rahaa rokotteen kehittämiseen kun pitää saada Isisjärjestön tulevaisuus turvattua. Pitää järjestää terroristeille turvapaikat ja luksuselämä kerätä voimia Isisin uuteen nousuun.
t. Haa Visto.
Säälittäviä monomaanikkoja? Persuörinä ei ole älykästä eikä hauskaa.
Siksi, että se tulee tähän hätään aivan liian myöhään. Nopeat syövät hitaat. Tulevaisuudessa sille voi olla käyttöä.
Nenäsumutteena annostelun lääkejätitkin myöntävät parhaaksi.
On vaan vanhanaikaisesti annosteltavien kehittely liian pitkällä.
Satulat on kalliita ja koneet.