Saa esittää ideoita ekaan novelliini, joka kirjoittamisen olen aloittanut

ja saanut tänään aamulla kolme ekaa sivua valmiiksi.

Aihepiiri ei olekaan Näädän perheen avioero, vaikka hekin siinä ovat sivuosassa, vaan lähinnä Penetratorsin äijistä kertova tarina vähän silleen Sons of Anarchy henkisesti. Eli se ei myöskään ole samanlainen lyhyt henkilöesittely/haastattelu, kuten se Bickyn "elämänkertateos" muutama vuosi sitten.

Lyhyesti kerrottuna tarina etenee kronologisessa aikajanassa, alkaen muutaman vuoden takaisesta tilanteesta. Siinä käsitellään vähitellen mm. henkilöiden perhesuhteita, muuttuvaa työtilannetta, toteutumattomia unelmia, uskomatonta tuuria ja työmäärää niiden saavuttamiseksi, ja erilaisia sivujuonia jotta lopputulos ei olisi kuin jotain curlingia missä siloitellaan tietä voittajaksi parhaansa mukaan.

Eli hahmoja ruoditaan vähän syvällisemmin kuin minkälaisen vaikutelman heistä sai palstan trollihahmoina, taksifirmaa, pizzeriaa ja racing-tiimiä ei noin vain sormia napsauttamalla perusteta, ja kuten sanotaan niin monestihan kaiken takana on nainen, joita nyt pyrin mahduttamaan mukaan enemmänkin kuin pelkän Näädän Janican.

En yhtään osaa sanoa milloin tällainen on valmis, ja kuinka pitkän stoorin pyrin kirjoittamaan, mutta onpahan esim. tänään ja huomenna aikaa kirjoitella jos ideoita riittää, sillä eipä tuolla helteessä eikä huomisessa sateessa paljoa ylimääräisiä hommia viitsi tehdä.

Mutta tähän saa ihan vapaasti heittää ideoita, lähinnä noihin sivujuoniin liittyen. Joko nappaan kopin ideasta tai sitten en, ja asiattomuuksiin en jaksa edes vastata tai kommentoida takaisin joten säästäkää aikaanne ja vaivaanne siltä osin. 😃

40

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Novellin nimi voisi olla "Meidän pitäisi vähän puhua".

      • Toihan olisi mitä mainioin nimi teokselle, joka käsittelee Näädän perheen eroa. Täytyy ilman muuta pitää mielessä 👍 Tähän se ei kuitenkaan sovi, sillä muutin lopulta mieleni mistä/keistä aloitan. Niinhän se taitaa mennä, että kun olen noita Penetrators MC:n äijiä pitänyt ikäänkuin omina suosikkihahmoina, niin heidän ympärille on jotenkin helpompi keksiä ja kirjoittaa tarina 😃


      • Anonyymi

        Mainio nimi, mutta kuulostaa pahaentiseltä.


    • Anonyymi

      Laita siihen chopper-moottoripyöräilijät joilla on erilaisia merkkejä nahkatakin selässä.

      Täällä monia päiviä koko viikon ajellut kaksi sellaista oikein kovaäänistä chopperia, pitkät keulat ja tuetut takaistuimet matkustajalle.

      Otsikoksi vaikka, jos teet moniosaisen novelli kokoelman, Osa 1 ensimmäisenä, mutta kukaan ei tietystikään tiedä tuleeko ikinä osaa 2.

      • Joo en tiedä vielä itsekään montako osaa noista saa kasattua, ja oikeastaan tuohon sivumääräänkin on tässä vaiheessa turha takertua kun olen välillä vaihtanut fonttikokoa kirjoittaessa. Ennemminkin voisi sanoa, montako lukua tai kappaletta olen milloinkin saanut valmiiksi.

        Ja kyllä toi prätkäteemakin nahka-asuineen on osa tarinaa, mutta pyrin siihen että tuollaiset henkilöiden yksityiskohdat ja nippelitiedot kuten liivit, tatuoinnit, ruumiinosat jne. eivät ole samalla tavalla keskiössä ja itsetarkoitus kuin palstatrollauksissa, vaan ne tulee mainituksi sopivassa asiayhteydessä jos on tullakseen.


    • Niin ja noissa tarinoissa voi olla pieniä ristiriitoja siihen, mitä hahmot ovat palstalla vuosikausia kirjoitelleet. Esimerkiksi koronapandemiaa en ota noissa huomioon, se menisi liian monimutkaiseksi, Maken kilpa-autoilujutuissa voi olla "vääriä tilastoja" palstajuttuihin verrattuna, paljon on ihan uusia piirteitä ja tietoja hahmoista.

      Eli vähän niinkuin Muumejakin sovelletaan sarjan tekijästä riippuen, tai Nuori MacGyver vs. alkuperäinen 80-luvun sarja, Pieni talo preerialla sarja vs. Laura Ingallsin lastenkirjat jne.

    • Anonyymi

      Tuossa eräs tapahtuma, olin tulossa ruokakaupasta, katsoin että tuolla rannalla on istumassa jotain ihmisiä, niin "jotain" jotain ennalta tuntemattomia, mutta sitten tuli juttua Cannonball MC -kerhosta, ja jotain sellaista ja siinä tein vaihtokaupan erään heidän kanssaan että:

      Teki mieli nikotiinia, tein vaihtokaupan annoin kauppapussistani KOFF-3 oluen ja vaihdoin sen sätkään siinä rannalla kun olimme istuimme hetken, tuosta vaihtokaupasta tupakan antaja sanoi: teet huonon vaihtokaupan nyt.

      Tuo on ainoa kokemus Cannonball MC:stä mitä on, mutta tuo sanoi että tuntee heitä :)

      Noh sitten sätkän poltettuani jatkoin matkaa kotiin ja ruokaa laittamaan.

    • Anonyymi

      Kanuunankuula-kerho wikipediassa: https://en.wikipedia.org/wiki/Cannonball_Motorcycle_Club

      Nythän kai on lakkautettu tuo poliisin toimesta Suomessakin, ja tuosta on jo onkohan jo 10 vuottakin aikaa kun juttelin rannalla huvikseni joidenkin ihmisten kanssa ja asiaksi esiintyi cannonball-kerho.

    • Anonyymi

      "Päivä 1.

      Aamuni alkoi makoisasti. Ennen varsinaista heräämistä jo voimistelin eli venyttelin jäseniäni pehmeän peittoni alla.

      Hieman haukotellen samalla, ja tuijotellen digitaalista herätyskelloani: joka on lupa herätä ja keittää kahvia, vai vieläkö pitää ottaa pikkuiset nokoset?

      Sitten kun saan nostettua jalkani pois leposijoiltaan, pystyn jo liikkumaan keittiön puolelle, jossa totean että eiliset kahvit on juotu, ei voi lämmittää mikrossa niitä, pakko keittää taas Presidentti.
      "
      ...

    • Anonyymi

      Tähän asti nuo hahmot on olleet stereotyyppistä paskaa, vailla mitään inhimillisyyttä. Sori.

      • Totta, ja juuri siihen pyrinkin ainakin jonkin verran tekemään muutosta, latistamatta kaikkia kuitenkaan miksikään "Timpoiksi".


    • Anonyymi

      Miksi elän helvetissä jossa olen kuin paholainen joka määrää toisten pikkuvauvoja ja lapsia kuolemaan sekä poistain toisten omaisuuksia vain sormia napsauttamalla, onkohan minulla liikaa valtaa?

    • Miten olis Mahtavat Penetratorsin pojat? Tai jos Penetrators on sukunimi, niin Penetratorsin veljekset.

      • En mä ole nimeä vielä päättänyt, mutta se nyt lienee kohtuu helppo keksiä kun sen aika tulee 😃 Jotenkin mulla tökkii Open Office, joten olen kirjoittanut sitä lähinnä WordPadila, mutta en ainakaan siitä löydä kuinka monta merkkiä olen kirjoittanut tähän mennessä. Nyttemmin tuli työjuttuja eikä luovuuskaan ole niin hyvää jos liian pitkään kirjoittaa.

        Mutta sanotaan näin, että palstan yhden viestin maksimipituus on 5000 merkkiä ja kun koitin kopioida ja liittää ihan kokeeksi pätkän tekstiä tähän, niin arvioisin että olen noin viisinkertaisen määrän kirjoittanut tähän mennessä, aloittaen tänään aamulla ja jonnekin alkuiltapäivään asti kirjoitellen. Ja nyt ollaan vasta JyystaXia perustamassa 😁

        En yhtään tiedä milloin jatkan, eikä tässä mikään kiire olekaan, kun perusjuoni on melko lailla selvä itsellä. Ennemmin keskittyy siihen matkaan kuin määränpäähän/maaliin, tai miten sitä sanotaan.


    • Anonyymi

      Osa 3: Sinistä terästä (kovin karkaistua haponkestävää 316T-terästä siniseksi, näin juhannuksen aluksi ennen makkaroiden paistoa, teräksen karkaisua lähes lasin sirpaleiksi9..

    • Anonyymi

      Päivä 1. jatkuisi sillä tavoin: kun menet hissiin, ja tulet tasolle, niin hissin oven takana on jo piiloittelemassa ja säikyttelemässä joku nainen, kuin piiloutumassa hissin oven taakse kun sen avaat, vähemmästäkin säikähtää sitten kun vaanivat....

    • Minä olen jo pitkään esittänyt toiveen jostain ihan uudesta hahmosta. Mahtuisiko tarinaan sellainen?

      • Kyllä tarkoitus on lisätä hahmoja, ettei kaikki pyöri pelkän Bickyn ja Maken ympärillä. Sanotaan näin, että Bickyllä on ollut tähän mennessä vähintäänkin onnistunut asiakaspalvelukokemus tallinnalaisessa yksityisessä pankkiiriliikkeessä, joten voisihan hänelle rakkauselämäkin välillä vähän hymyillä, ettei aina vain tyhjennetä kasseja jonnekin. Eikä toisaalta yksi uusi nahkaliivimies toisi juurikaan mitään lisäarvoa noihin, joten ei siihen jengiin ole keskeisiä tyyppejä tulossa merkittävästi lisää.

        Ja tosiaan olen pyrkinyt palstalta tunnettuja hahmoja kirjoittamaan jotenkin syvällisemmiksi, eikä niinkään yhden tai kahden agendan trolleiksi. Ja tarinan loppua kohti kun ollaan Amerikassa, niin hahmot toki ovat vuorovaikutuksessa esimerkiksi joidenkin kilpa-autoilijoiden tai poliittisesti aktiivisten henkilöiden kanssa, niin ei sekään ole samalla tavalla "sisäsiittoista" mitä palstajutut. Mutta lupaan ettei kenenkään sivukaupalla tarvitse lukea yksityiskohtaista selostusta vasemmalle kääntämisestä tai maga-jutuista 😁


    • Anonyymi

      Osa 4.: Eräs entinen korkea-arvoinen ku-klux-klanin ihminen pyysi apua enkeliltä, eli Hells Angels, suojaamaan itseään, kun hän kavereineen tuo kkk-dragon tuhoaa kaikkien rikosylikomisarioiden omaisuudet ja lapset...

    • Anonyymi

      Hienoa😃sinussa on kirjailijan aineksia!

    • https://aijaa.com/4vxSPf

      Tuossa aivan random poimintoja tähänastisesta matskusta, ihan siis irrallisia lauseita sieltä täältä, joista osan olen halunnut tarkoituksella peittää tässä vaiheessa. Eli nuo mustareunaiset suorakulmiot on niitä peitettyjä kohtia, ja lauseet tai niiden pätkät on erotettu toisistaan noilla vaakasuorilla mustilla viivoilla.

      Eli ihan ovat mahdollisimman inhimillisiä henkilöitä nämä hahmot, pohtivat siis asioita järkevyyden ja myös tunteiden kautta, eivätkä ole palstakirjoitusten tapaan kukin erikoistuneet jonkun tietyn agendan spämmäämiseen kuten penikset, Toyotat, ilmastoahdistus jne.

      😏

      • Itse löysin tuostakin muuten korjattavaa. Toi Mäkkäri pitää muuttaa lopulliseen versioon Heseksi tai joksikin ympäripyöreäksi pizzeriaksi, sillä jos on liian turkulainen niin voi osata yhdistää että Mäkkärin roskisten takana ja elähtäneen pornokaupan kellarissa todellakin pyörii miljoonabisnekset, vaikkakaan ei missään nimessä mitkään hämärät sellaiset, ja viimeisen reilun viiden vuoden aikana siellä on kai ollut neljä yrittäjää kahdella eri toimialalla. Että jos en olisi tuota huomannut niin siinä tilanteessa sitten vaan käsi pystyyn ja tunnustamaan kuka on asioinut Bicky Royal miehen kanssa vai onko kyseessä todellakin mielikuvitusolento 😱😆 Ei vaan, noi tuollaiset pitää miettiä tarkkaan että kaikki on 110% fiktiivistä, paitsi sujuva asioiminen mun kanssa kun Volvo 850 tarvitsee osia. 😂


      • Anonyymi
        p234racing kirjoitti:

        Itse löysin tuostakin muuten korjattavaa. Toi Mäkkäri pitää muuttaa lopulliseen versioon Heseksi tai joksikin ympäripyöreäksi pizzeriaksi, sillä jos on liian turkulainen niin voi osata yhdistää että Mäkkärin roskisten takana ja elähtäneen pornokaupan kellarissa todellakin pyörii miljoonabisnekset, vaikkakaan ei missään nimessä mitkään hämärät sellaiset, ja viimeisen reilun viiden vuoden aikana siellä on kai ollut neljä yrittäjää kahdella eri toimialalla. Että jos en olisi tuota huomannut niin siinä tilanteessa sitten vaan käsi pystyyn ja tunnustamaan kuka on asioinut Bicky Royal miehen kanssa vai onko kyseessä todellakin mielikuvitusolento 😱😆 Ei vaan, noi tuollaiset pitää miettiä tarkkaan että kaikki on 110% fiktiivistä, paitsi sujuva asioiminen mun kanssa kun Volvo 850 tarvitsee osia. 😂

        Minusta paikat saisi olla hyvin aitoja. Siis tarkkas miljöökuvausta mielellään


    • Anonyymi

      Onko sinulla mt-romukauppiaalla riittävästi lahjoja tuollaiseen? Tylsien liljalaakson satujen perusteella ei ome

      • Anonyymi

        On hänellä. Lahjakas ulosanti ja rikas mielikuvitus. Onnea kirjailijan uralle👌


    • Anonyymi

      Miten aiot maksaa verosi jatkossa vai kannattaako veroja maksaa ollenkaan. Siinä on miettimisen paikka.

      • Ihan samaan tapaan kuin tähänkin asti, eli kerran vuodessa kuuluu tehdä veroilmoitus. Toki jos niin käy, että joku haluaa novellin ostaa tai kustantaa, niin tokihan silloin veroilmoitukseen tehdään muutoksia, tai siihen huomioidaan myös ne tulot, mutta yliarvioit tässä vaiheessa kyllä pahasti mun kirjaprojektiani 😅


    • Luulen saaneeni tän osapuilleen valmiiksi. Vielä pitää vähän viimeistellä mahdollisia kirjoitusvirheitä, varmistaa kaiken olevan riittävän fiktiivistä, tallentaa tiedosto oikeassa muodossa ja jakaa se jonnekin. Laadin siitä sitten kokonaan uuden aloituksen, mutta eiköhän tää eka osa ala olemaan valmis tänä iltana 😀

      • Hienoa, että jaksat ideoida ja kehittää uutta tarinaa tänne.
        Tämä saitti tarvitsee hyviä kirjoittajia ja sellaisia ihmisiä jotka laittavat mielikuvituksensa yhteisön luettavaksi.

        Jos jossain vaiheessa tarvitset novellille ostajaa tai kustantajaa niin oon kiinnostunut asiasta.
        Kaikkea hyvää luomiseen ja mielikuvitteluun tarinoiden parissa.


    • Anonyymi

      Toibovottavassti pytyin auttamaan ideois6a oikeasta elämäst5ä...

    • Anonyymi

      Älä unohda dark fearia. Hänestä on hyvin paljon kirjoitettavaa. Tarinaan tarvitaan tragikoominen hahmo. Kirjoita hänelle kuitenkin onnellinen loppu. Hän uskaltautuu yksin risteilylle ja tapaa siellä naisen, johon tutustuu. Myöhemmin he voisivat yllättäen tavata yökerhossa, johon darkkis on uskaltautunut myös yksin. Darkkis huomaa, että yksin on ok tehdä asioita, eikä kukaan tee asiasta numeroa.

      • Anonyymi

        Hän on kokematon naisasioissa, hieman yksinäinen ja outolintu, hän asuu Varissuolla ja hänen hiuksensa harvenevat, johon hän syö finatabuja. Hän vihaa persuja ja kannattaa sateenkaarimeininkiä. Hän saa raivokohtauksia jos joku on eri mieltä hänen kanssaan. Hän on mielestään ikuinen nuori.
        Voisihan se penetratorsin kerhohuone sijaita samalla alueella ja hän olla jonkun kerholaisen vanha koulutoveri (persu).


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hän on kokematon naisasioissa, hieman yksinäinen ja outolintu, hän asuu Varissuolla ja hänen hiuksensa harvenevat, johon hän syö finatabuja. Hän vihaa persuja ja kannattaa sateenkaarimeininkiä. Hän saa raivokohtauksia jos joku on eri mieltä hänen kanssaan. Hän on mielestään ikuinen nuori.
        Voisihan se penetratorsin kerhohuone sijaita samalla alueella ja hän olla jonkun kerholaisen vanha koulutoveri (persu).

        Darkkishan oli yksi aikoinaan keksimistäsi hahmoista?


    • Anonyymi

      Blaa blaa blaa, jotkut tykkää myös saippuasarjoista.

      Katsoisin mieluummin elokuvan kapitalistisen maailman vallan kumoutumisesta ja kommunistisen ja oikeudenmukaisen kymmentuhatvuotisen valtakunnan muodostumisesta ja nykyisen kauhuelokuvan kaltaisen maailman katoamisesta.
      Elokuva alkaisi siis tunnelmallisesti kapitalistisen kauhun merkeissä ja vähitellen valon pilkahdusten kautta kulkisi kohti epookkista ja aatteellista huipentumaa pysyvään viisauteen, rauhaan ja oikeudenmukaisuuteen.

      Kirjallisuuttakin on jo lähtökohtaisesti monenlaista.

      • Anonyymi

        Kuten tiedämme, elokuvat ovat unelmia
        mutta unelmat luovat maailmaa
        siksi pitää luoda unelmia paremmasta
        koska ilman unelmia mikään ei muutu paremmaksi.


    • Anonyymi

      Kuten myöskin tajuamme kaikki kirjatkin ovat vain mielikuvitusta.

      Varsinkin fyskiikan oppikirjat.

    • Anonyymi

      Nais suhteista tulee aina hyvä novelli ja seksi ja rakkaus kiinnostaa ihmisiä. voisin itsekkin kirjoittaa siitä hyvistä ja huonoista suhteista paitsi että suhteeni olleet lähes aina hyviä. Naisten tapaaminen on kiinnostavaa koska siinä voi rakastua ihan heti ja sitten se on menoa.

    • Anonyymi

      Jännitysjuttuja mukaan vähän, hyvä tulee, seuraava kappale "Blue Steel".

    • Anonyymi

      Hyvä! Täyä ole odottanut. Kun saat matskus kokoon kirjan verran. Voit julksista sen esim. Bodin kautta. https://www.bod.fi/

    • Anonyymi

      Novelli osa 5. Now Who I Have to Kill?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      143
      7201
    2. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      120
      2937
    3. Näin asia on

      Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k
      Ikävä
      14
      1787
    4. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      67
      1757
    5. 60
      1374
    6. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      168
      1354
    7. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1199
    8. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      35
      970
    9. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      49
      936
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      41
      914
    Aihe