Kuinka paljon Ukrainaa pitäisi avustaa sotilaallisesti?

Anonyymi

Oikeastihan minulta ei kysytä päätöksiä varten, miten paljon Ukrainalle annetaan sotilaallista apua. Ei ehkä kysytä sinultakaan, mutta nyt kuitenkin kysyn.

Pitäisikö Naton (=Nato-maiden yksittäin) auttaa Ukrainaa niin paljon, että
a) sotatilanne pysähtyisi nykyisiin asemiin
b) Ukraina saisi palautettua rajansa sotaa edeltävään tilanteeseen (Itä-Ukrainan epävaltiot ja Krim jäisivät Venäjälle)
c) Ukraina saisi palautettua vuoden 2010-rajansa
vain niin, että
d) Moskova (=Venäjän pääkaupunki) tuhottaisiin.

Itse tykkäisin, että b- ja c-kohta olisivat parhaat vaihtoehdot.

13

99

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      C-vaihtoehto. Venäjän armeija on lyötävä ja ajettava pois Ukrainasta.

      • Anonyymi

        Jos Venäjän armeija lyödään, niin sillä jää enemmän hyökätä Suomeen. Muistakaa Suomen väkiluku on 5,5 miljoonaa ja Venäjällä n. 150 miljoonaa. Ukrainalla on paremmat mahdollisuudet panna vastaan Venäjälle kuin Suomen. Ukrainalaisia on 45 miljoonaa.


      • Anonyymi

        Mistä tämä jatkuva "natsi" puhe tulee ? Venäjällä sen ymmärrän sillä voidaan selittää kaikki paha - kuten ruotsalainen lastenkirjailiakin nimitetty natsiksi


    • Anonyymi

      todellisuudessa, - tämä sota menee näin, että venäjä etenee hitaasti, ja ukraina on saanut paljon tappioita...... kulutussotaa.
      Zeleski ymmärtämättömyyttää tai tarkoituksella, ja säälittä tuhoaa omaa kansaa ja maata!! ( toimii lännen rahan etujen palvelijana..). Rumaa jälkeä. Ja länsi politikoilla on verta käsissään, kun siviilitkin uhraavat!!

      Ukrainan tiedotus on pelkkää propagandaa, ei uskottavaa, kuten on samoin läntinen uutisointi, sekin on selkeää viha propagandaa. hyvästi ns. vapaa tiedotus!!
      Venäjän uutisointia en ole seurannut, mutta lienee sekin täysi vastakappale länsi-propagandalle!

    • Anonyymi

      Nyt jo yli 40 miljardin arvoisesti aseelisesti tukea saanut, tiedä tuskin kukaan mitään käteisesestä. Raha on vain keskustelujen mittari neuvottelujen arvon mittari, raha sivuseikkaa sano Sanna panna hih hiii.

    • Anonyymi

      B olisi strategisesti järkevin vaihtoehto. Niin että Ukraina julistaisi Krimin ja ne pienet osuudet Luhanskista ja Donetskista itsenäisiksi valtioksi. Eli rajamuodollisuuksista neuvoteltaisiin vain kyseisten "valtioiden" ulkoministerien kanssa.

    • Anonyymi

      Nykytilanten vallitessa Suomen ei kyllä pidä lähettää yhtään sotilaallista kalustoa Ukrainaan, jotta riittää kalustoa tarpeen tullen puolustaa omaa maataan.

    • Anonyymi

      Aloittajana kiitän vastauksista. Onhan Ukrainaa toki vähäisesti auttaneet muutkin kuin Nato-maat, mutta en takertunut pikkuseikkoihin tuossa aloituksessa. Ei mennyt ainakaan arpomiseksi, että A-maa saa auttaa, mutta B-maa ei.

      Noista Ukrainalle surkein vaihtehto voisi olla a, joka tavallaan sisältää sodan pitkittymisenkin. D-vaihtoehto on vähän provo, mutta ei välttämättä Ukrainalle edullisin. Johan siellä maltillisemmatkin kenraalit Venäjällä alkaisivat kaipailemaan taktisia ydinohjuksia.

    • Anonyymi

      Bideenin pappa ainakin lyö pökköä pesään lisää. 20 miljardia alkupalaksi ja lend-lease kyytipojaksi.

      • Anonyymi

        Bidenillä varmaankin hyvä tarkoitus auttaa Putinia ymmärtämään länttä ja läntisten johtajien sanomisia. Putinhan ei ole Suomen ulkopuolella elellyt länsimaissa, joten hänellä voi olla liian suppea ymmärrys. Nöyryyshän on kristillinen hyve, niin sitäkin Putin varmaan oppii ajan kanssa.


    • Anonyymi

      > Kuinka paljon Ukrainaa pitäisi avustaa sotilaallisesti?

      USA:n puolustusbudjetti on 801 miljardia US-dollaria. Tähän mennessä USA on avustanut Ukrainaa 33 miljardilla, ja nyt kongressi on ollut myöätämielinen uudelle 40 miljardin sotilaalliselle avulle Ukrainaan.

      Ilmeisesti tuollainen, noin 80...100 milljardin dollarin luokkaa oleva sotilaallinen aseapu ei ole USA:n kokoiselle toimijjalle mitenkään ylivoimaisen suuri ponnistus.

      Maan asemyynti ponnahtaa pilviin, kun heidän uusimmille aseillaan noin helposti voitetaan Venäjän sotavoimat Ukrainassa.

      Mitä nopeammin Venäjä alkaa neuvotella rauhasta Ukrainassa, sitä pienemmillä vahingoilla Venäjän kansalaiset selviävät. Heillä ei ole mitään voitettavana Ukrainassa, vain hävittävää, ja kymmeniä tuhansia omien, nuorten sotilaisen kuolemia.-

    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      154
      3494
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      84
      3006
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      77
      2495
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      44
      2389
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      56
      2305
    6. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      20
      2295
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      116
      2254
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      152
      2175
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      33
      1731
    10. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1686
    Aihe