Nyt pitäisi saada tämä Rauman murteella oleva merimieslaulu käännettyä Thaiksi niin, että merkitys ja riimittely säilyvät täydellisesti.
Meillä on nimittäin iso huvipurren laskutilaisuus johon osallistuu Pattayan suuri kastraattikuoro, joka kappaleen tulee esittämään. spektaakkelimaisesti tämän voimakasviestisen, ylvään laulun.
Kaiken kaikkiaan tapahtumasta tulee seutukunnan suurin loppuvoden osalta mutta en voi kertoa tarkempia yksityiskohtia.
Kokeilin jo googlen kääntäjää, mutta mielestäni muutamassa kohtaa sisällön merkitys hieman muuttui. Teille vakikirjoittajillehan tuo ei varttia enempää ota, täydellinen käännös tehdä. Kiitos jo etukäteen! Parhaalle kääntäjälle lähetän avec-lipun kyseiseen tilaisuuteen parhailla paikoilla ja illalliskupongilla höystettynä, tietenkin.
Meripoikkatte veis
Meripoikki meit varjelkkon daevas!
Vaevaloine o elämän dääll,
Ko me ansatte leippätän laevas,
Kaukans seilaile valdmerem bääll.
Kon duul puhku ja aallo nep pauha,
Sillo meill aika armoton dyä,
Sillo miähill ei suadakka rauha
Olkkom bäev sitt taikk syyspimi yä.
Sillon gokkiki märsraagall huakka
Eik pääs piilohom bannuttes taa.
Sillo ei kerjet laittama ruakka,
Mutt ko vyätäm mep piukota vaa.
Vede vallas o skandäkk ja reeling
Ja mek kiipusta reivaman gaikk,
Kapteen huuta: »Hei, haala po jeeling!»
Se on dylkki ja totinem baikk.
Hän saa miälelläs huutta ja käski,
Kyll hän leppy, kon gaikk o »ol reitt».
Ja meill syätetäm bauj, voit ja fläski
Ja meill annetan dyyny ja peitt.
Ja ko haminam bäästä sitt kerra
Ja saatt ranttaha astia nokk,
Ni me itten dee fiiniks ko herra,
Mennä maihi ja ollan »duu blokk».
Meill o hentt joka maailma loukos,
Niingo hyvi se ymmärätt kyll.
Niit o musti ja kredliinej joukos,
Semssi konei ol paittaka yll.
Paras hentt meill o Suamemaas sendä,
Händ en goska me unhotta voi,
Hänellp preivej meild yhtmitta lendä,
Hänells silkki ja kultta met toi.
Meripoikki meit varjelkkon daevas!
Vaevaloine o elämän dääll,
Paras sendä o ollaksem laevas,
Ko mes seilaile valdmerem bääll.
Käännösapua laulun sanoihin
Anonyymi
0
322
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3574237Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1393713Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92411KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti772254Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei112224Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1501891Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181798- 1181796
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241399Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551085