Suomi ja Ruoti voivat nyt unohtaa natojäsenyytensä.
Sillä Turkki ei tule enää koskaan ratifioimaan Suomen ja Ruotsin natohakemuksia.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009342497.html
Sillä Turkki ei tule enää koskaan ratifioimaan Suomen ja Ruotsin natohakemuksia.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009342497.html
Vastaukset 141
Vanhimmat
Turhaa jankutusta! Tulevaisuus näyttää! Erdo joutuu nyt miettimään, että mitkä asiat ovat hänelle etusijalla!
Eiköhän se ole se, että hän säilyttäisi valtansa. Valitettavasti parempi keino siihen on vastustaa Suomen ja Ruotsin Natojäsenyyttä kuin hyväksyä USA:n hävittäjäkaupat.
Mitä enemmän länsimaat painostavat ja uhkailevat Erdogania, niin sitä enemmän Erdoganin suosio Turkissa kasvaa.
Samaten kaikki Erdoganin haukkuminen länsimaiden mediassa, pilapiirrokset ym. pelaa Erdoganin pelkästään pussiin Turkissa, vaalit kun on tulossa.
NatotiItu on siitä metka otus, että ei ymmärrä sahaavansa omaa oksaansa haukkuessaan ja ivatessaan Erdogania somessa julkisesti.
Mitä väliä turkin hyväksymisestä, jos Suomi ja Ruotsi tekevät sopimuksen sotilaallisesta yhteistyöstä suurimman osan nykyisten Nato-maiden kanssa. Siinä joukossa ei ole turkki ja tuskin siinä on unkarikaan.
Pysytään vaan Naton ulkopuolella ja tarkkaillaan. :)
Niimpä. Jästipäät ei tajua.. Mutta jos venäläisen panssari on tehty jääkaapin ovesta. Ja maalin alta paljastuu viipurin kurkut teksti.
Kuinka pitkälle ne sopimukset kantavat? Tarkoitus oli, että niillä suojataan Suomen asema jäsenyyshakemuksen ajan, mutta jos jäsenyyshaku venyy vuosien mittaiseksi - kuten nyt näyttää käyvän, koska Ruotsi ärsyttää Turkkia tarkoituksella, ja Suomi on sitonut oman jäsenyytensä Ruotsiin - niin voi olla että sopimuksiakaan ei haluta loputtomiin jatkaa.
Jo Trumpin kaudella USA halusi irrottautua Euroopan puolustuksesta, ja jos Trump valitaan uudelleen, tai vaihtoehtoisesti DeSantis, niin tähän asiaan tullaan palaamaan, ja varmasti ensimmäisenä lopetuslistalla on tällaiset erityissopimukset, mistä USA:n ei katsota hyötyvän.
Kuka tällaista varmaa tietoa sinulle on levittänyt🤣🤣🤣
Erdogan ei tule olemaan enää pitkään Turkin johdossa..
Vanha mies!
Seuraajat eivät ole sen myötämielisempiä Ruotsin NATO-jäsenyyden suhteen. Ei edes oppositio.
Ei turkin oppositiota ole vielä tapettu tai eristetty, kuten venäjällä venäjän oppositiolle tehdään. Tällä hetkellä kanin puoli ei voi olla varma rehellisten vaalien voitosta. Kanin voi pelastaa mariinit, eli tekosyyllä vaalien siirto pitkälle tulevaisuuteen ( esim jokin sotilaallinen kriisi).
Taloudellinen kriisi on jo päällä, eikä kanin politiikalla siihen helpotusta tule. Kanin kannattajille annetaan taloudelliseen ahdinkoon syyllisiä, kuten aikoinaan natsit syyllistivät esim juutalaisia taloutensa huonoon tilaan. Seurauksena saattaa olla sisällissota, tai armeijan vallankaappaus.
Venäjän oppositio? se ei ole navalnyi, eikä sen puolue, mies ei ole edes mikään opositiojohtaja niin kuin lännessä on tapana tituleerata. Venäjän opposition suurin puolue on kommunistit, navalnyin poppoo ei saanut edes aluevaaleissa kuin marginaalisen kannatuksen.
Näin on. Hyvä muistuttaa tästä välillä. Ylen ja maikkarin mielestä Venäjällä oppositio on kielletty ja Navalny ainoa "oppositiojohtaja".
"Turkin oppositio", sanoi edellinen nimeomaan. Mutta ohitti täysin sen seikan, että oppositio ei ole sen myötämielisempi Ruotsin Nato-jäsenyydelle.
Ruotsilla ei ole yhtään ystävää Turkin politiikassa.
Ja tiltun mielestä oppositota Venäjällä ei ole kiellety, se vain on suljettu vankilaan.
Kuka sinulle tällaista tietoa on levittänyt varmana tietona😆😆🤣
Voisitko kertoa mihin viralliseen tutkimukseen ja tietoon väitteesi perustuu?
Venäjällä kukaan ei tiedä mikä puolue olisi suurin koska ainoatakaan puolueetonta tutkimusta venäjällä ei ole ollut eikä näytä tulevankaan.
Sosialisti- Pilapiirtäjä on syyllinen. Sosialistit vankilaan.
Vapaassa demokratiassa on oltava mielipiteen ilmaisun vapaus ja sen mielipiteen ei tarvitse aina miellyttää kaikkia!
Justhan sanna sanoi että turpa kiinni kaikki persut
kaikki persut ovat rasisteja.
Sananvapauden lisäksi pitää olla myös sananvastuu. Eikö tämä ole vihapuhejutuissa tullut selväksi?
Sanna huutelee kaikenlaista ja Bilettää jouhojengin kanssa!
Vastuu ei voi olla subjektiivinen, eli riippua vain kuulijan mielipiteestä!
Sehän oli äärioikeistolainen homo joka Koraanin poltti !!
Suomi on vahva kumppaneitten kanssa, eikä enää tarvitsekaan NATOa!
Slava ukraina ja Suomi !!
Toki, mutta puuttuminen ei vapaan valtion sisä-ja ulkopolitiikkan vapaan valtion suojasta on hiukan erikoista.
Jos demokratiaa kannattava vasemmistolainen pilapiirtäjä menee itse piirroksen kohteena olevan valtion alueelle ja esittelee siellä piiroksensa, niin kyseessä on todennäköisesti ko valtion lainsäädännön mukaan rikollinen teko.
Sama homma jos piirtelee saman kuvan demokraattisessa valtiossa, niin kyseessä ei ole rikos, koska demokraattisen valtion lain mukaan saa pilkata epädemokraattisen valtion johtajaa?
Koska pilapiirtäjä ei todennäköisesti mene kohteensa valtioon vastaamaan sen valtion lainsäädännön mukaisesti tekemäänsä rikokseen, niin pilapiirtäjä saatetaan tuomita poissaolevana ja ko valtion toimesta pyritään saattamaan kohdevaltioon suorittamaan rangaistustaan tai antamaan rangaistus välittömästi kiinni saatua.
>kyseessä ei ole rikos, koska demokraattisen valtion lain mukaan saa pilkata epädemokraattisen valtion johtajaa?
Kuten kaikkia muitakin johtajia.
Mutta naton jäseneksi pääsemiseksi Suomi ja Ruotsi voivat nyt jo unohtaa vallan kokonaan.
Miten olisi irrottautuminen Ruotsista?
Ei tietenkään. Vastaamme yhä tänäänkin täydellisesti Naton jäsenyysvaatimuksia.
Paitsi sitä kirjoittamatonta sääntöä, eli Turkin miellyttämistä että suostuvat ratifioimaan. Se ei auta jankata sitä kuinka Naton mallivaltioita me ollaan, ja kuinka epäkelpo Nato-valtio Turkki on, sillä se epäkelpo on nyt kuitenkin päättämässä näiden mallioppilaiden jäsenyydestä, ei toisin päin.
Turkki jää ilman hävittäjiä ja kohta erdo itkee apua kun Putinin kanssa tulee riitaa korruptio rahoista ja venäläiset lentoromut pörrää rajoilla .
erdon suosio laskee aika raskaasti jos ei saa lentokalustoa turkin puolustusvoimille Suomen ja Ruotsin Natojäsenyys on yksi paskan hailee turkkilaisille mutta maailman parhaimpien aseiden menettäminen kirpaisee jo karvakättäkin persuksista asti
Mitä sekoilet?
Turkki ostaa sitten vain vaikkapa Venäjältä ne uudet hävittäjät jos Usa ei niitä uusia hävittäjiä Turkille myy.
Tuskimpa jää. (Katso: Turkin sijainti.)
Rahan ahneet jenkit kyllä myy hävitäjät.. muuten ostetaan muualta!
"Turkki ostaa sitten vain vaikkapa Venäjältä ne uudet hävittäjät "
Ei venäjällä ole myynnissä kyseisiä hävittäjiä eikä Turkki mitään venäläistä sekundaa tosiaankaan tule ostamaan Kiinakin peru kaikki hävittäjäkaupat venäjän kanssa kun pääsi todellisuudessa näkemään kehitysmaan tuotteen joka oli kuulemma alarvoinen tekele.kaikin puolin jonka yhteydessä ei voi edes puhua hävittäjästä.
No se siitä Suomen natojäsenyydestä sitten.
Miten paljon venäjän pitäisi maksaa turkille, että turkki huolisi venäläisiä hävittäjiä?
Venäjältä? 😆
Ei sillä ole mitään myytävää, se tarvitsee jokaisen lentokuntoisen koneensa itse.
Ainakin Kiina on valmis myymään hävittäjiä Turkille.
No ostihan Turkki sekundan venäläisen ilmatorjuntajärjestelmänkin, ja suututti sillä USA:n niin että USA pudotti Turkin F-35 -hävittäjäohjelmastaan.
Ja miksi se it-järjestelmä hankittiin? Koska USA ei suostunut myymään sitä Turkille. Miksi tilanne olisi sen erilaisempi hävittäjien suhteen? Nythän USA ei myy, paitsi ehkä F-16:sia, mutta emme ole varmoja edes siitä että onko niiden myynti sidottu R&S:n ratifiointiin.
No niin kaikki Natovastaiset. Koraanit tuleeeen!
Miksi vajakki poistit kirjoitukseni? Suomi kuuluu JEF-sotilasliittoon. Meillä on lännen ydinasevaltioiden turvatakuut. Suomi ja Ruotsi menevät 100% varmuudella NATO:on.
Menee, jos Turkki ja Unkari ratifioivat, Natossa kaikki jäsenet ovat tasa-arvoisia ja tasaveroisia, eikä yhdenkään jäsenmaan yli noin vain kävellä sen tahtoa kunnioittamatta.
Juuri noin on asia.
"Menee, jos Turkki ja Unkari ratifioivat, Natossa kaikki jäsenet ovat tasa-arvoisia ja tasaveroisia, eikä yhdenkään jäsenmaan yli noin vain kävellä sen tahtoa kunnioittamatta."
Mutta se on vielä varmempaa että 1 tai 2 maata ei kävele 28 maan yli näiden tahtoa kunnioittamatta .
Kummasta asiasta haluaisit lyödä vetoa?
Natossa on asiasta säädetty:
10 artikla
Osapuolet voivat yksimielisellä suostumuksella kutsua muun Euroopan valtion liittymään tähän
sopimukseen, jos kyseinen valtio voi edistää sopimuksen periaatteita ja myötävaikuttaa PohjoisAtlantin alueen turvallisuuteen. Siten kutsuttu valtio voi tulla sopimuksen osapuoleksi
tallettamalla liittymiskirjansa Amerikan yhdysvaltojen hallituksen huostaan. Amerikan
yhdysvaltojen hallitus ilmoittaa kullekin osapuolelle kunkin liittymiskirjan tallettamisesta.
Että eiköhän tuossa ihan yksiselitteisesti lue, että kaikkien jäsenmaiden tulee hyväksyä uudet jäsenet, vai onko tiltulla esittää tästä jokin oma tiltuversionsa?
Natossa asia ratkaistaan demokraattisesti yksimielisellä päätöksellä, eikä millään tiltuköörin nyrkkitappelulla!
Valtion jäsenyys voidaan jäädyttää, mikäli toimii Naton intressejä vastaan. Turkki on jo aiemmin suljettu ulos tietyistä toiminnoista.
Mitä ydinpommi takuu on?
Mitä sekoilet?
Eihän Turkki ole nyt lainkaan edes rikkonut mitään naton sääntöjä. Pikemminkin asia on ihan päinvastoin, eli Turkki noudattaa niitä naton sääntöjä pilkun tarkasti.
Juuri noin.
Ei muuta kuin Usa asettaa nyt kiireesti talouspakotteita Turkille.
No ei noudata. Vai onko niissä säännöissä joitain sisäpoliittisia pykäliä, joissa pitää tukea kania tai orpania?
Että meinaat turkilla olevan yhtä paljon vaikutusvaltaa kuin Usa:lla.
Se ei silti muuta sitä asiaa, että sen jäädytetyn jäsenkinkin on hyväksyttävä uudet hakijat. Jäädyttäminen koskee vain toimintoja, ei ratifiointeja.
Mikä tässä on nin helvetin vaikeaa ymmärtää, että Natoon ei liitytä ilman pienimmänkään Nato-maan suostumusta, vaikka hakijamaat olisivat parhaimpia mallioppilaita ja täyttäisivät kaikki ehdot? Latviakin voisi pitää uusia hakijoita panttivankinaan samalla tavalla kuin Turkki, jos vaan niin halutaan. Se nyt vaan on Naton säännöissä, että päätöksen on oltava YKSIMIELINEN!
Koska sinun vaikuttaa olevan todella vaikea ymmärtää asiaa, niin mitä tulee uusien jäsenten hyväksymiseen, Montenegrollakin on yhtä paljon vaikutusvaltaa kuin USA:lla, tai Turkilla.
Älä koskaan sano ei koskaan! Ikuisuus on nimittäin aika pitkä aika.
Ikinä on on 10 minuuttia.
Erdogan tuskin hyväksyy Suomen ja ruotsin natojäsenyyttä niin kauan kuin Venäjän ja Ukrainan sota kestää. Turkki ei halua joutua puun ja kuoren väliin koska sillä on ollut hyvät suhteet Venäjään.
Turkki haluaa myös F-16-laivueen ja tietää, miten sen saa!
Turkin ulkoministeri sanoi ettei f16 hävittäjäkaupat vaikuta Suomen Natojäsenyyteen.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009336408.html
Ennen kaikkea se haluaa päivitykset 200 vanhempaan F16 hävittäjään.
Mutta USA on kytkenyt hävittäjäkaupan ja NATO-jäsenyyden.
Vain Suomen kuvitelmissa!
Sehän tarkoittaa nyt sitten vain sitä, ettei Turkki tule ratifioimaan Suomen ja Ruotsin natohakemusta.
Eikä Turkki saa havittelemiaan hävittäjiä. Ja Ryssän paskat ei niitä kykene korvaamaan, kun ovat lähinnä kertakäyttöhävittäjiä.
Eikä Suomi sitten pääse lainkaan naton jäsenvaltioksi.
Se jää nähtäväksi! turkki päättää eikä Putinist!
Nyt tuli Tiltulle paska-nakki.
John Bolton kehottaa Natoa vakavasti harkitsemaan Turkin jäsenyyden jäädyttämistä tai maan sulkemista puolustusliiton toiminnan ulkopuolelle.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/valkoisen-talon-ex-neuvonantaja-kypsyi-turkkiin-ja-esittaa-natolle-kovaa-ratkaisua-ei-kayttaydy-kuin-nato-maa/5c14ca95-4ec5-45ff-9cad-21799dbb492d
Natolla ei ole varaa menettää Turkkia!
Ei ole John Boltonilla tarpeeksi valtaa olemassa hoitaa kyseistä asiaa.
Kukaan ei ole väittänyt, että Boltonilla olisi valtaa asian hoitamiseksi. Pointti on se, että NATO-jäsenmaa, joka rupeaa hankaloittamaan NATO:n toimintaa tai päätöksentekoa voidaan laittaa jäähylle tai erottaa NATO:sta. Tiltuthan on täällä huutaneet kuorossa, ettei Turkkia voi erottaa NATO:sta. Boltonhan tuo asian esille varsin selvästi, että erottaminenkin on mahdollista.
"NATO-jäsenmaa, joka rupeaa hankaloittamaan NATO:n toimintaa tai päätöksentekoa voidaan laittaa jäähylle tai erottaa NATO:sta."
No miten nyt sitten esimerkiksi Turkki tai Unkari ovat hankaloittaneet naton toimintaa naton omien sääntöjen mukaan?
Tähän saakka eläkeläiset tosin ovat kelvanneet tiltuille kaikkein parhaiksi asiantuntijoiksi, kuten vaikkapa översti Douglas Macgregor.
Väittäisin, että jos vertaamme mitä vaikutusvaltaa noilla kahdella eläkeläisellä amerikkalaisten mielissä on, Bolton pesee överstin 10-0.
Mutta tuo sinun fanittamasi "Bolton" ei pysty vaikuttamaan Suomen natojäsenyyteen koskaan yhtään mitenkään.
Mutta Boltonin mielipide ei liittynyt millään tapaa Ruotsin ja Suomen jäsenhakemuksiin, vaan opposition toiminnan hankaloittamiseen.
Uuden Suomen artikkeli on maksumuurin takana, mutta sama selvinnee tästä:
https://www.middleeastmonitor.com/20230118-john-bolton-turkiye-should-be-expelled-from-nato-for-not-acting-like-an-ally/
Suomen ja Ruotsin hakemusta sivuttiin, mutta Bolton ei suoranaisesti kritisoinut jäsenhakemusten torppaamista, vaan että Turkki haluaa sillä kiristää Suomen ja Ruotsin kurdien vastaiseen rintamaansa:
"One of those threats, he said, is Ankara's demands to Sweden and Finland to combat influences of Kurdish militant or terror elements within their countries – which Bolton called an "anti-Kurdish crusade" – in return for the approval of their bids to enter the NATO alliance."
Mutta Bolton ei nyt välttämättä ole siltikään sen parempi auktoriteetti kuin esim. Michael Flynn, ja Bolton saakin osakseen rankkaa kritiikkiä myös kotimaassaan aina kun suunsa aukaisee. Tämä kommentti on kuitenkin toisaalta:
"Bolton, who previously admitted that he supported coups, called on NATO to intervene in the elections in Türkiye. "
https://www.dailysabah.com/politics/elections/ex-us-senior-official-bolton-snubbed-over-turkish-elections-meddling-call
Väite Boltonin tukemista vallankaappauksista lienee ihan totta ja on vahvistettavissa muualtakin, esim:
https://www.reuters.com/world/us/former-senior-us-official-john-bolton-admits-planning-attempted-foreign-coups-2022-07-12/
Summa Summarum, Bolton ei ole se ensimmäinen henkilö jonka pitäisi avata suunsa demokratian toteutumisesta.
Kyllä on mennyt pelleilyksi koko Natoon liittyminen. Turkki on Natolle arvokkaampi jäsen kuin Suomi ja Ruotsi yhteensä. Pitääkö tupata jos ei tykätä?
Jemkit nyt vain pilailee Suomen ja Ruotsin kustannuksella.
Peräti 28 jäsenmaata on jo tykännyt. Vain vähiten demokraattiset ja eniten Kalsarinmyrkyttäjästä tykkäävät kaksi ovat enää jäljellä. Nekin kutsuivat muiden mukana Suomen ja Ruotsin jäseniksi kesäkuun kokouksessa.
Mitäpä tiltunen tästä päätteleepi?
Ihan kaikkien natomaiden on ratifioitava uudet naton jäsenhakemukset että uudet jäsenet pääsevä sittent naton jäseniksi. Näin kertovat ainakin naton ihan omat säännöt.
Vituttaakooo??
Todella koomisia piirteitä on tuo Ruotsin ja Suomen Nato prosessi saanut ihan maailmanlaajuisesti.
Mikä on kun ei taidot riitä, mikä on kun ei onnistu ... ?
"Todella koomisia piirteitä on tuo Ruotsin ja Suomen Nato prosessi saanut ihan maailmanlaajuisesti."
Se että Turkin ja Unkarin toimet ovat olleet koomista vääntelyä ja vaikeroinitia Putinin pihdeissä Putinin buudeleina on toki huvittavaa mutta eiköhän Naton 28 jäsenmaata laita järjen näidenkin korruptioituneiden rikollisten päähän.
"mutta eiköhän Naton 28 jäsenmaata laita järjen näidenkin korruptioituneiden rikollisten päähän."
Miten muka?
Sillä eihän nyt esimerkiksi Turkkii ja Unkari ole rikkoneet naton sääntöjä yhtään mitenkään.
Ai eikö Turkki olekaan ostanut ilmatorjuntajärjestelmää Venäjältä? Eikö Turkki tarkoituksella hidasta ratifiointiprosessia? Älä nyt ihan tyhmäksi rupea!
"Sillä eihän nyt esimerkiksi Turkkii ja Unkari ole rikkoneet naton sääntöjä yhtään mitenkään."
Nyt puhutaan jo Naton sisäisestä sabotaasista ja toimista jotka ovat suoraan Naton etujen vastaisia Turkin ja Ukrainan kohdalla kärjistetysti voisi sanoa että Putin on pesiytynyt terrorisoimaan Naton puolustusliittoa kahden korruptioituneen jäsenen kautta joiden hallinto on Putinin ohjaamaa sabotaasia .
Edelleenkään Turkki ei ole rikkonut yhtään mitenkään naton omia sääntöjä.
"Nyt puhutaan jo Naton sisäisestä sabotaasista ja toimista jotka ovat suoraan Naton etujen vastaisia Turkin ja Ukrainan kohdalla kärjistetysti voisi sanoa että Putin on pesiytynyt terrorisoimaan Naton puolustusliittoa kahden korruptioituneen jäsenen kautta joiden hallinto on Putinin ohjaamaa sabotaasia"
Otahan nyt lääkkeesi välillä.
Edelleenkään Turkki ei ole rikkonut yhtään mitenkään naton omia sääntöjä.
Erikoista on että Turkki ei eroa Natosta koska ilmiselvästi Naton muiden maiden näkökulmat maailmasta Naton tulevaisuudesta ja eduista ovat täysin eri ajatuksen asteella kuin Turkin.
Turkki on kovin yksinäinen Natomaaksi ja eroamisprosessi kestää vain yhden vuoden .
Putin voisi kyllä sen jälkeen hirttättää erdon pienistä palleistaan johonkin basaarin tolppaan .
Kyllä NATO:sta voi erota.
Se, ettei ratifioi kaikki Naton vaatimukset täysin täyttävän ja jäseneksi jo viime kesäkuussa kutsutun maan hakemusta, voidaan hyvinkin tulkita sääntörikkomukseksi kun vain oikein silmin katsotaan.
Eihän Naton jäsenyysvaatimusten pikkutarkalla täyttämisellä olisi mitään merkitystä, jos ne eivät tosipaikassa riittäisikään täysjäsenyyden saavuttamiseen.
Se oli Varsovan liitto, josta ei voinut erota. Ja miten sattuikaan, sen ainoa määrääjä oli Neuvosto-Venäjä.
Välillä totuuttakin.
Naton jäsenvaltiota ei voida erottaa näiden mahdollisista rikkomuksista ja velvoitteiden laiminlyönneistä huolimatta. Naton jäsenvaltion on siis itse haluttava eroa. Natolla ei ole käytössään minkäänlaista todellista ja oikeaa erotusmekanismia, eikä Naton nykyinen pääsihteeri Jens Stoltenberg ole halukas ottamaan minkäänlaista erotusmekanismia edes minkäänlaiseen käyttöön.
Opastan sinua.
Naton jäsenvaltiota ei voida erottaa näiden mahdollisista rikkomuksista ja velvoitteiden laiminlyönneistä huolimatta. Naton jäsenvaltion on siis itse haluttava eroa. Natolla ei ole käytössään minkäänlaista todellista ja oikeaa erotusmekanismia, eikä Naton nykyinen pääsihteeri Jens Stoltenberg ole halukas ottamaan minkäänlaista erotusmekanismia edes minkäänlaiseen käyttöön.
" Washington Post käsittelee Suomen Nato-prosessia pelkkänä vitsinä."
Todella koomisia piirteitä on tuo Ruotsin ja Suomen Nato prosessi saanut ihan maailmanlaajuisesti.
Varsinkin Ruotsi on pilannut koko NATO hakemuksensa antamalla terroristeille luvan ivailla Turkkin islamisteja ja vielä lisänä koraanin polttaminen.
Tämä hölmölämme odottaa turhaan sitä käsikädessä NATOO:n menemistä, yksin ilman tuota terroristien hyysäriä olisimme jo hyväksytty, että näin tällä kertaa.
Nato ei hyväksy Suomea yksistään jäsenekseen.
Asia on niin, että Suomi ja Ruotsi ovat yhdessä jättäneet natohakemukset. Niin silloin myös yhdessä liitytään natoon, tai ei sitten lainkaan liitytä.
Parempi pysyä Ruotsin rinnalla liittoutumattomana.
Parempi liittoutua! Näet kyllä!
Ruotsi on pelkästään terroristien valtaama paskala, eikä sieltä koskaan mitään hyvää ole tulossa tänne hölmöläämme. Mikä on Ruotsin armeija onko sielä edes mitään miehiä, kun aina ovat paskahousuissa kyykkineet toisten takana ?
Tietenkin hyväksyy. Parisprintti hiihdetään kohta Planicassa, ja se on ihan toinen laji kuin Natoon liittyminen.
Nytkö jo vieraan valtion hallinnon pilkkaaminen on peräti terrorismia? 😃
Hei haloo...? 🤣
Kyllä, mutta vain Venäjän kannalta katsottuna.
Kyllä se nyt vain siltä näyttää.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009345935.html
Kyllä vain näyttää olevan.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009345935.html
nato ja Usa ei hyväksy yksin pelkästään Suomea naton jäsenvaltioksi.
Molemmat ovat jo hyväksyneet. Nato kutsui jäseneksi kesäkuussa ja USA ratifioi jäsenyytemme parin kuukauden päästä.
Mutta kaikkien natomaiden pitää kumminkin nyt ratifioida kaikki uudet jäsenhakemukset että uudet jäsenet hyväksytään naton jäsenvaltioiksi.
TOTTAKAI hyväksyy!
USA ei 'jostakin syystä* kuuntele Putinistia!
jep hyvä uutinen pitkästä aikaa
Turkilla on paljon suurempi kiihoke hyväksymiseen: F-16-laivue ja nykyisten päivitykset!
Jos näin on, liitytään sitten neuvosto-venäjään, eihän ne omiinsa hyökkää, heh heh.
Jeff ja 28 muuta maata riittää.. Opiskele
Ei todellakaan riitä naton omien sääntöjen mukaan.
Ei Turkkia eroteta Natosta muuta kuin Tiltun unelmissa,
Turkilla on Naton toiseksi suurin armeija, sillä on tärkeitä tiloja, kuten Incirlikin lentotukikohta, ja se isännöi Naton yleistä maasodankäynnin komentoa Izmirissä.
Totta turiset.
Venäjällä on oman "jumalansa", samoin Turkilla, aina ne jotka ovat kulloinkin vallassa, turkkilaisilla on oma raamattunsa; koraani, joka on pyhempi kirja kuin lännessä raamattu. Aivan eri kulttuuri noissa maissa, suljettu yhteiskunta, kansaa yritetään pitää vallanpitäjien kurin alla, ressukat kun eivät demokratiasta tiedä, niin turhaa heille puhua lännen vapaudesta mitään.
Suomi lähti liian hätäisesti "soitellen" Natoon, ensin olisi pitänyt tehdä selväksi kaikkien maiden ratifiointi, kaikki nyt Natomaat samassa pöydässä ja samaan aikaan, että ei olisi joku jäänyt roikkumaan hännille. Liika optimismi ei ole aina hyväksi, nyt sitten siitä kärsitään. Ollaanpa tässä siis löysässä hirressä nyt, Suomi ja vielä tiukemmassa narussa Ruotsi. Meidän naisministerit ovat aivan kuin ilmaa muslimi maassa, "Erdo" katsoo nenänvartta pitkin naisia, joten se taisi nyt yhteispeli olla tässä !? Turkissa on vaalit kohta ja Suomessa myös omat, meillä ei vaihdu vielä presidentti, joten vielä on toivoa vuoden verran, tulevasta pressasta ei olla varmoja, jos on nainen, niin turhaa on "ladya" laittaa "Erdon" luo vierailulle, tuskin edes kättelee !? Se on tuo kulttuuri niin erilainen siellä !! Voi kun menee vaikeaksi nyt koko touhu, mutta yrittäkööt poliitikot saada jotain aikaiseksi ! Ei ole helppo rasti tämäkään !! AIKA näyttää miten käy !?
Ei Suomen UM humu-pekka ole koskaan mikään nainen, vaain selkeä ja ehta hintti.
Kurdit riehuu kaikissa maissa ihan itse.
Hei kaikki natonasut.
Nyt kävi kuulkaa teille kaikille silleen, että Suomi ja Ruotsi jätettiin ulos Natosta.
Ui ui uikutuksenne ei nyt enää auta yhtään mitään kyseiseen asiaan.
Säästyypä nyt Suomelta satoja miljoonia euroja johonkin tärkeämpään kuin johonkin natojäsenyyteen.
Jäsenyys ei maksa satoja miljoonia! Puyinisti VALEHTELEE aina kaikki luvut!
On ne aika tyhmiä ja ylpeitä nuo ruotsalaiset sallia nyt tollaset luokkaukset.Suomi yksin Natoon,että sillalailla.
Ei pääse Suomi yksin naton jäseneksi.
Siltä se nyt vain näyttää.
Onko sinulla nyt vain yhdet puheet?
koitappa aikuistua..ei pidä huudella naapuripöytiin...
Näyttää, että pääsee!
Ruotsi ei ainakaan tule pääsemään Natoon Turkin takia, niin on Ruotsi Turkin suututtanut, ja silloin ei Unkarikaan tee mitään. Siinä jää Suomikin ulos tästä viitekehyksestä.
Mitäs nyt sanovatkaan Naton avoimien ovien politiikan toistelijat ?
Suomen Presidentti Sauli Niinistön piti vähän ennen eläkkeelle jääntiään saada Nato-sulka hattuunsa kuten myös tämän Suomen nykyisen hallituksen.
Taisi jäädä kumminkin saamatta ja koko vouhotus osoittautuu suurimmaksi ulkopoliittiseksi virheeksemme vuosikymmeniin, jäädä pysyvästi Naton porstuaan samalla kun siinä samalla välit Venäjään on lyöty täysin poikki.
Niinistön virhe oli mennä tuohon terroristi hyysärien mukaan, nyt paluuta ei ole eikä ovia pidetä enää auki.
Suomi tuo Turkista paljon erilaista tavaraa. Satojen miljoonien eurojen arvosta.
Nyt voitaisiin lopettaa tuo tuonti ja ilmoittaa syyksi sen, että olemme pahoittaneet mielemme Turkin kansalaisen Özlem Dürmaboglun kertomasta Suomi-aiheisesta vitsistä, joka kerrottiin 14.1.2023 Istanbulin Jildim- ja Erham-katujen risteyksessä, useiden todistajien läsnäollessa.
Anteeksipyytelyt eivät enää auta. Vahinko on peruuttamaton.
Hyvä idea, sillä saadaan Suomen natojäsenyys torpattua lopullisesti.
Nauru ei lopu. :-))
https://www.iltalehti.fi/villeranta/a/41443e7f-eb0a-4437-aa5b-dd4f2cffd018
minä en aikuisena näe tuossa mitään hauskaa...enemminkin tahallista ärsyttämistä ja räksyttämistä,..tässähän on vedetty uskonto mukaan natohakemuksiin..
Tuossa piirrustuksessa on kyllä vinha perä juuri noin lapsellista ja koomista koko Erdon kiemurtelu on ollut jos en tietäisi että kaiken takana on Putinin määräykset Erdolle noinhan asian voisi sitten nähdä.
🤣😂😁
Ei pidä unohtaa Turkin aiheuttamia alueselkkauksia ja vaatimuksia Kreikan saaristosta Turkin edustalla. Kumpikin on Nato maa.
Jostain syystä Kreikka on saamassa F35 hävittäjät, Turkki ehkä vain päivitetyt F16.
Eiköhän tuo kerro sen millä puolella poliittinen tuki on ja kelle tässä painissa voi huonosti käydä ja lentää Natosta ulos.
Ei Turkki saa EDES NIITÄ ILMAN RATIFIOINTIA!
Turkki on keskeyttänyt neuvottelut Suomen ja Ruotsin natohakemusten ratifioinneista.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/turkki-perui-kolmikantaneuvottelut-suomen-ja-ruotsin-nato-jasenyyksien-ratifioinnista/8618500#gs.njifz3
Ihme ettei tuollaiset äpärät kuin putin, erdogan, trump, bolsonaro ym. saada hengiltä !
:(