Mistä voi etukäteen tietää mitkä teokset vaikuttavat kohottavasti tunteisiin?

Anonyymi-ap

On mielenkiintoista, ettei juuri mistään saa lukemalla tietoa, mikä tai kenen säveltäjän musiikki vaikuttaa tunteisiin, tahtoon ja affekteihin, kohottaen ja muuttaen niitä toiseen vireeseen, vaan musiikkikirjoissa tyydytään usein vain viileän objektiiviseen musiikkitieteelliseen analyysiin, mutta meille ei kerrota mikä musiikki on todella vaikuttavaa ja mikä ei, vaan se selviää vasta omakohtaisesti musiikkiin perinpohjaisesti tutustuessa ja siihenhän musiikki taidemuotona juuri perustuu, että sillä on kyky vaikuttaa voimakkaasti tunteisiin ja on pikemminkin poikkeus kuin sääntö, ettei näin tapahdu mutta sellaistakin musiikkia on jolta tämä vaikutus puuttuu. Voimmekin retorisesti kysyä, että mihin ylisummaan tarvitsisimme musiikkia jos se ei tyydyttäisi emotionaalisten kokemusten tarvettamme. Erään suomalaissäveltäjän sinfonioita on ylistetty mestariteoksissa, mutta niiden emotionaalinen vaikutus on olematon.

10

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos on esim. äänilevyjä hankkimassa, eikä halua tehdä tyhmiä ostoksia, joita katuu myöhemmin, kuten minä aikoinaan, niin mistä voi ennakkoon saada tietoa, mitkä teokset vaikuttavat kohottavasti tunteisiin, tahtoon ja affekteihin, kun kirjoista sellaista tietoa ei usein löydy, vaan musiikkikirjoissa tyydytään usein vain viileän objektiiviseen musiikkitieteelliseen analyysin joka ei paljasta mitään teosten emotionaalisestä sisällöstä?

      Itse ajattelin, että kenties vanhoja musiikkiarvosteluita lukemalla voisi saada asiasta tietoa, mutta onhan siinä kauhea vaiva penkoa vanhoja sanomalehtiä jossakin arkistossa.

      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        💋 ­­­N­­­y­­­m­f­o­­­m­a­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17743413F

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Jokainen reagoi kappaleisiin eritavalla. Sinä vaikutut yhdestä ja joku toinen ei ja päinvastoin.
      Minua koskettaa herkät teokset ja koen niitä kuunnellessa vapautta. Välillä joku muu koskettaa ja joku teos herättää joskus tunteita ja toisinaan ei. On mahdotonta tehdä arviota teoksen vaikuttavuudesta. Se on täysin subjektiivinen kokemus

      • Anonyymi

        Ei millään muotoa ole täysin subjektiivinen kokemus tuo objektivoitua tunnetta täyteen valetun suuren säveltaiteen reseptiotapahtuma, paitsi siinä mielessä, että sen areenana on yksilön tanussa eksistoiva puhtaan mielteen alue, sillä kuten Schopenhauerkin kirjoittaa, ideoiden käsittämisen edellytys on, että tiedoitsevasta tulee tiedoitsemisen puhdas subjekti ja tahtoa katoaa tajunnasta ollessamme kauttaaltaan puhtaasti tiedoitsevia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei millään muotoa ole täysin subjektiivinen kokemus tuo objektivoitua tunnetta täyteen valetun suuren säveltaiteen reseptiotapahtuma, paitsi siinä mielessä, että sen areenana on yksilön tanussa eksistoiva puhtaan mielteen alue, sillä kuten Schopenhauerkin kirjoittaa, ideoiden käsittämisen edellytys on, että tiedoitsevasta tulee tiedoitsemisen puhdas subjekti ja tahtoa katoaa tajunnasta ollessamme kauttaaltaan puhtaasti tiedoitsevia.

        Tarkoitin tajunnassa, enkä tanussa., joka oli kirjoitusvirhe.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarkoitin tajunnassa, enkä tanussa., joka oli kirjoitusvirhe.

        Sinä tiedät paljon musiikkia mutta tässä asiassa et ole oikeassa. Jokainen reagoi musiikkiin eri tavalla. Ei voi tehdä vaikuttavuus merkintöjä kun se on täysin mahdotonta. Sinun subjektiivinen kokemuksesi jostain teoksesta ei ole koko totuus


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinä tiedät paljon musiikkia mutta tässä asiassa et ole oikeassa. Jokainen reagoi musiikkiin eri tavalla. Ei voi tehdä vaikuttavuus merkintöjä kun se on täysin mahdotonta. Sinun subjektiivinen kokemuksesi jostain teoksesta ei ole koko totuus

        Ei niistä voi kirjoittaakaan juuri sillä hetkellä jos on vaikkapa transsissa tahdon ollessa tajunnasta pois tungettu, jota suurempaa utuuutta tuskin pystyy edes kokemaan, mutta kyllä siitä joku muistijälki jää tajuntaan kun on ollut vaikutettu mitä syvimmällä tavalla kuten minä olin teini ikäisenä suurten wieniläismestarien teoksista mutta en ole sen jälkeen päässyt niin intensiivisiin kuuntelukokemuksiin. Ovathan suuret kirjailijatkin kirjoissaan kirjoittaneet musiikin tekemästä valtaisasta vaikutuksesta lkuten vaikka Eduard Mörike Mozartin matka Pragiin novellissa, jossa hän puhuu Mozartin musiikin vastaanoton yhteydessä jumalallisesta ihmeestä, kun "ääretön koskettaa rintaamme ja täyttää sen niinkuin tahtoisi riistää sielun pois" ja "olemme nostettu pois tavanomaisesta minästämme".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinä tiedät paljon musiikkia mutta tässä asiassa et ole oikeassa. Jokainen reagoi musiikkiin eri tavalla. Ei voi tehdä vaikuttavuus merkintöjä kun se on täysin mahdotonta. Sinun subjektiivinen kokemuksesi jostain teoksesta ei ole koko totuus

        Jokainen muodostaa teoksesta oman käsityksensä ja kokee sen mahdollisesti eri tavalla kuin muut kuulijat, joiden kaikkien kokemus lienee jossain määrin muista poikkeava, eikä kenties ainoata oikeata tulkintaa ja käsitystä teoksen emotionaalisesta sisällöstä ja sen vaikutuksesta kuulijaan olekaan. Olen kuitenkin sitä mieltä, että mitä syvällisempi, kokonaisvaltaisempi ja pohjaan saakka luotaava tuo jonkin teoksen aikaansaama emotionaalinen kokemus on, lienee se lähellä sitä kokemusta jonka säveltäjä on kokenut luomisprosessin aikana suuren inspiraation vallassa ns. pyhityksen tuokiossa jota myös hengen heräämiseksi kutsutaan ja joka on Schopenhauerin mukaan älyn irtisanoutumista ja erottautumista tahdon palveluksesta jollaisina hetkinä luodaan suurten taideteosten sielu älyn ollessa nyt itse yhteen tajuntaan keskitetty maailma mielteenä, jplloin siitä tulee maailman kirkas kuvastin.


    • Anonyymi

      Minä kokea ylevöityn kun saa kuuntelen "hur som jag säga" se taiteellisuus på musik. Silloin se tietää kun pieni pissa tulee housu. Som när jag lyssna på KajAnus "Aino".

    • Anonyymi

      Takakäteen sen voi tietää että joku teos jollainlailla vaikuttaa johonkin siitä, että kesken jonkun teoksen kuuntelun havahtuu siihen tosiasiaan että sitä teosta kuunnellessa yhä enempi ja enempi alkaa vaivata kysymys että loppuukohan tämä prkle joskus?

      Mikä tietenkin on tyhmä kysymys sillä ainakin CD-levyillä olevat teokset ja samoin livekonserteissa esitettävät kappaleet kaikki loppuvat joskus eikä yhtään loputtomiin jatkuvaa teosta ole. Ellei sitten Mahlerin jäämistöstä jokin semmonen jonain päivänä putkahda esiin jonka esittämien kestäisi jopa vuosia ellei peräti ikuisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe