Tumma veri kuohahti kun ei onnistunut hommaa leipää

Anonyymi-ap

Kolmehenkinen joukkio oli yrittänyt anastaa K-Marketista yli sadan euron arvosta elintarvikkeita.

Teko oli suunnitelmallinen. Nainen oli kulkenut edellä lastaten ostoksia kärryynsä samalla kun hänen alle 18-vuotias tyttärensä seurasi perässä.

Nainen jätti kärrynsä kaupan oven lähelle. Pari oli tämän mennyt kassalle tyttären työntämän tyhjemmän kärryn kanssa samalla kun sisään astellut mies yritti viedä kärryt ulos ovesta naisten estäessä myyjä.

Teko jäi kuitenkin yritykseksi myyjän havaittua teon. Varkaat poistuivat kaupasta, mutta kauppias lähti perään.


Toinen naisista oli käyttäytynyt kaupan ulkopuolelle vihamielisesti naispuolista kauppiasta kohtaan. Kauppias oli jäänyt pihalle soittamaan poliisit, kun naiset poistuivat paikalta.

Pian toinen naisista palasi takaisin autonsa kanssa ja kiihdytti kovalla vauhdilla kauppiasta kohti.

– Auto tulee takaisin, kuuli kauppias ennen kuin tömähti.


Auto pysähtyi heti törmäyksen jälkeen. Kuljettaja peruutti ja kaahasi nopeasti pois paikalta.

Kauppias kaatui törmäyksen voimasta maahan. Hänen lannerankaansa tuli törmäyksen voimasta murtuma. Turvotus oli voimakasta. Käräjäoikeus katsoi, ettei nainen saanut törmäyksessä hengenvaarallisia vammoja.

Syyttäjä piti tekoa ensisijaisesti tapon ja toissijaisesti törkeän pahoinpitelyn yrityksenä.

Tapauksella oli useita silminnäkijöitä. Auto oli törmännyt kauppiaaseen seinän suuntaisesti. Kauppias kertoi oikeudessa olettaneensa olevansa turvassa, koska hän seisoi niin lähellä kaupan seinää.

Syytetty nainen myönsi osuneensa kauppiaaseen autolla mutta piti tapausta vahinkona. Syyttäjän mukaan vauhtia oli vähintään 30-40 kilometriä tunnissa, mutta autoa kuljettaneen naisen mukaan ehkä vain 20.

Vaikka käräjäoikeus ei pitänytkään tekoa tapon yrityksenä, se piti sitä kokonaisuutena arvostellen törkeänä. Auto on hengenvaarallinen rikoksentekoväline ja törmäykseen liittyi varteenotettava riski vakavasta loukkaantumisesta ja vaikean ruumiinvamman syntymisestä. Oikeus katsoi kuljettajan syyllistyneen törkeän pahoinpitelyn yritykseen.

Varsinais-Suomen käräjäoikeus tuomitsi nelikymppisen naisen muun muassa varkauden ja törkeän pahoinpitelyn yrityksistä sekä törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta 2 vuoden vankeusrangaistukseen.

Nainen valitti tuomiostaan Turun hovioikeuteen, joka päätyi kohtuullistamaan rangaistusta muutamalla kuukaudella 1 vuoteen ja 8 kuukauteen. Syynä olivat naisen saamat tuomiot muista rikoksista, joihin hän oli ennen käräjäoikeuden tuomiota syyllistynyt. Tuomio on ehdoton.

9

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On turhaa ihmetellä ”miksi ovet ei aukene meille”.

    • Anonyymi

      Todella törkeä rikos, mutta missä muka väitettiin, että nämä roistot olivat romaneja?

      • Anonyymi

        EIVÄT OLLEET ROMANEITA ROMANIT EIVÄT KOSKAAN TEKISI TUOLLAISTA!


    • Anonyymi

      Sitten nää sämpylämiehet ja rosaliinat kehtaa vielä vinkua jos vartija katsoo pidempään kuin puoli sekuntia

      • Anonyymi

        TAPPAJAVARTIAT PITÄÄ POISTAA KAUPOISTA KAIKKI VARITJAT POIS IHMISOIKEUKSISTA ON KYSE!


    • Anonyymi

      Ja taas tuli vielä paljousalennusta. Tuo on ihan puhtaasti tapon yritys, eikä todellakaan pidä kohtuullistaa, vaan antaa kovempi tuomio

    • Anonyymi

      JÄTTÄKÄÄ MIUN KANSA RAUHAAN
      RASISTIT

      • Anonyymi

        Emme jätä murhanhimoisia manneja rauhaan vaan suljemme heidät vankilaan.


      • Anonyymi

        Ei minusta ole rasismia kertoa uutisista. Ikävän tasaiseen tahtiin näitä saa lukea


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      5737
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2090
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1922
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1094
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1083
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      977
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      967
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      892
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      887
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      755
    Aihe