Yhteiskunnan muutokset heijastelevat ihmisten mielenterveydessä

Anonyymi-ap

Nuorten, mutta myös monen muunkin ikäluokan henkinen pahoinvointi on viimeisinä vuosina lisääntynyt. Yhteiskunnassa, yhteisöllisyydessä ja yhteiskunnan asettamissa vaatimuksissa on tullut muutoksia ja monet kokevat liikaa paineita esim. viimeksi mainituissa asioissa. Yksinäisyys, ulkopuolelle jääminen, päihteiden käyttö, kiusaaminen, epävarmuus omasta paikasta tässä maailmassa, sosiaaliset ongelmat ihmissuhteissa ja heikko taloudellinen tilanne ovat muutamia esimerkkejä erilaisista yksilöiden ongelmista. Joillakin ongelmat saattavat kasautua.

Mitä enemmän yksin on, sitä enemmän yksilölle tulee hyvin usein myös henkistä oireilua. Se, että ovatko ne jokin merkki ja todiste psyykkisestä sairaudesta ei ratkaise yksilön oireiden taustalla olevia ongelmia.

Yksilöllisyys, eli individualismi, oman edun tavoittelu ja vain omista asioista huolehtiminen ovat myöskin lisääntyneet viimeisinä vuosikymmeninä. Tästä on seurannut se, että emme näe ja huomaa enää välttämättä yhteisössämme olevien yksilöiden tilanteita, ja elämäntilannetta. "Pidän huolta vain omista asioista". Ei kuulu minulle-ajattelu on aika monen tapa suhtautua.

Vaikeat elämäntilanteet aiheuttavat hyvin usein ahdistuneisuutta, ja pitkittyessään myös masennusta.

Lääketieteessä ja etenkin psykiatriassa ajatellaan, että kaikki ihmisen reaktiot elämässä oleviin vaikeuksiin ovat häiriöitä ja merkki sairaudesta, joita tulee lääkitä. Lääkkeillä, ei-empaattisella, tai kylmällä asenteella ei auteta henkisesti kärsiviä ihmisiä, eikä ratkaista yksilön elämässä olevia ongelmia, olivat ne sitten mitä tahansa.

Jokaisella on mahdollisuus muuttaa omaa ajatteluaan, ja auttaa muita ihmisiä. Se edellyttää toisen ihmisen näkemistä, kohtaamista, kyselemistä, kuuntelemista ja ymmärtämistä.

Samalla se terveydenhuollon kuormittavuuskin varmasti vähenisi.

4

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yksinäisyyden, ahdistuksen ja masennuksen tunteet pahenevat silloin, kun ihminen on yksin. Yksinäisyyttäkin on monenlaista, sekä fyysistä, että henkistä.

      Suurin osa näistäkin edellä mainituista johtuu psykososiaalisen tuen puutteesta.

      Jos jokaisella ihmisellä olisi tukiverkosto ympärillä, se henkinen pahoinvointikin vähenisi, ja myös terveydenhuollon kuormittavuus. Jokaisella meistä on mahdollisuus vaikuttaa henkisen hyvinvoinnin lisäämiseen omassa ympäristössään.

    • Anonyymi

      Listasi oli hyvä ja merkittävä, mutta siitä puuttui yksi iso tekijä, joka on sosiaalinen media.
      Some on saanut paljon aikaiseksi myös pahaa, toki siinä on hyvääkin, ei sitä voi kieltää. Yhteydenpito tapahtuu paljon somen välityksellä, ei enää tavata toisiaan kuten ennen, laitteet pitävät koko ajan aivot aktiivisina, ja aivotkin tarvitsisivat lepoa, rentoutumista. Ihmisten toistensa tapaaminen jää vähäiseksi, joka voi lisätä esim. sosiaalisten tilanteiden pelkoa, jännittämistä, ym.

      Osittain myös tuo korona-aika, kun ihmiset joutuivat eristyksiin, koululaiset etäopintoihin, ym. kaikki vaikuttaa kaikkeen.
      On tullut huomattua, että tuo minä itse-ajattelu on lisääntynyt valtavasti. Ennen otettiin muut huomioon paljon paremmin kuin nykyään.
      Isolla osalla ihmisiä on niin sanotusti pinna tiukalla, mistä ikinä kenenkin kohdalla johtuu. Äristään muille, hermostutaan pienimmistäkin epäkohdista, kielenkäyttö on muuttunut aika hurjaksi.
      Ja pahoinvoinnin lisääntyessä kasvaa ongelmat myös yhteiskunnassa, päihteiden käyttö, lisääntynyt väkivalta, jne. Ahdistustaan ja tunteitaan voi olla vaikea purkaa, ja ne tulevat ihmisestä ulos väärällä tavalla, pahimmassa tapauksessa kohdistumalla muihin ihmisiin.

      • Anonyymi

        Ihan totta mitä kirjoitat.somen kanssa menee joskus liiallisuuksiin. Ja sitten se ihmisten kanssakäyminen joka on minimaalinen nykyään,ja tavalline kaverillekin on tilattava aik kosk voi mennä tervehtimään. Ihmiset vetäytyvät omiin oloihinsa vaikka ei olisi pakko . Entiset ystävät eivät käske kylänjohto on leski,siitä on niin moni sanonut että eivätkö koskaan olleetkaan eihän kavereita vaan se joka on kuollut.
        Toisaalta some on hyvä olemassa sieltä saa hakea jos jonkinlaista tietoa, vaan kun ei sekään aina huvita.
        Lapsuuden kotikylässä tuli vanhat mummot usein tervehtimään ja saivat kahvia ja pullaa olivat yksinäisiä, ja sillä oli ihmisillä vielä empatiaa , että jaksettiin puhua vanhusten kanssa . Autettiinkin heitä , vaikka eivät olleet edes sukua.
        Se oli vielä silloin niin että ihmiset oli ihmisiä toisiaan kohtaan . Nykyään on kylmyys yhteiskunnissa kukaan ei välitä toisistaan ja ”minä minä ” kulttuuri päällä. Kaikilla kiire aikuiset lapset töiden jälkeen salilla yhtämittaa ihan iinkuin se olisi pakko jotenkin . Tekevät töitä niin paljon kun ehtivät ja siinä ei riitä aikaa muoreille vaareille pahemmasti.


    • Anonyymi

      Monet ihmiset eivät enää elä elämäänsä, vaan he suorittavat elämää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      185
      2382
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2090
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      2063
    4. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      74
      1772
    5. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1720
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      197
      1570
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1291
    8. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1219
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1174
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1133
    Aihe