Epäselvyys Ahvenanmaan turvallisuudesta ratkesi, kun Suomi liittyi Natoon. Pitkään aprikoitiin, voisiko Venäjä yllättäen "tehdä Krimit" Gotlannille tai Ahvenanmaalle. Nyt tuo epävarmuus on poistunut. Sekä Ruotsi että Suomi ovat liittoutuneet, eikä Venäjällä ole asiaa Naton alueille.
Ahvenanmaa nauttii nyt Naton turvasta
26
331
Vastaukset
- Anonyymi
Putin ilkeilee Itämerellä varjolaivastollaan, kaapelirikoilla ja ilmatilan luokkauksilla.
Uhkailut maihinnousuilla on historiaa. - Anonyymi
Javist👍
- Anonyymi
Putin on ryssimisen mestari !
- Anonyymi
Da.
- Anonyymi
Suomi ja Ruotsi meni Natoon, Ukraina ja Moldova pyrkii perässä.
Putin on hoitanut etupiirinsä erinomaisesti. Nato ei hyökkää, se kun on puolustusliitto ja Venäjä ei uskalla Naton alueelle.
Venäjän länsirajalle on siis tulossa pysyvä rauhantila. Kun saataisiin kaikki Venäjän rajanaapurit Natoon niin sotia ei enää syttyisi, hyvä Putin. - Anonyymi
😁👍✌️
- Anonyymi
Fine.
- Anonyymi
Putin on todellinen rauhan mies, sotimalla ja hyökkäilemällä naapureihin se saa kaikki liittymään Natoon, ja sitten ei enää sotia synny. Nato kun ei hyökkäile ja Venäjä ei uskalla hyökkäillä.
Tosin saisihan tuon aikaiseksi ilman hyökkäilyjäkäin ja lihamyllyä. - Anonyymi
Ojjojj👍
- Anonyymi
Jep.
- Anonyymi
Kaikki Venäjän naapurivaltiot on saatava Naton jäseniksi.
- Anonyymi
Yes
- Anonyymi
Fine.
- Anonyymi
Ahvenanmaa ja Gotlanti ovat nyt Naton suojeluksessa.
Ryssän uhkailut ei enää tehoa.- Anonyymi
Javist
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Javist
Kyllä
- Anonyymi
Ryssä ei enää suunnittele maihinnousuja Ahvenanmaalle, sehän olisi hyökkäys natomaahan. Putin on sanonut, että natomaahan hyökkäys olisi hulluutta.
- Anonyymi
😁👍✌️
- Anonyymi
NATO💕
- Anonyymi
✌️✌️✌️
- Anonyymi
Ahvenanmaa on nyt turvassa, konsulaatti vielä työnnettävä mereen.
..siis henkilökunta, rakennus otetaan Naton upseerien lomapaikaksi. - Anonyymi
No eiköhän se ole tullut selväksi viimeaikaisten tapahtumien vuoksi että kaikki venäläiset ovat uhka Suomelle. Nyt ei kannattais enää jahkailla, nyt on tekojen aika. Ei mitään yhteistyötä venäläisten kanssa, ei työntekijöiksi, ei asukkaiksi. Näitä uhkia on tiedossa jo riittävästi, esim nämä venakoiden kuljetusyritykset Suomessa jne.
- Anonyymi
Missäpäin Finni-Baltiaa tuo sinun Ahvenanmaasi sijaitsee? Ei löydy skandinavisista kartoista. Kukkaan skandinaviassa ei tunne maatasi.
Åland teki puolustusratkaisun, jopa perustuu Puolueettomuuteen ja täydelliseen Natottomuuteen. - Anonyymi
😁👍✌️
- Anonyymi
Ahvenanmaan maakunnassa ollaan erittäin tyytyväisiä Suomen jäsenyydestä sekä Euroopan Unionissa että Natossa. Ahvenanmaan edustaja Suomen Eduskunnassa äänesti tietysti molempien jäsenyyksien puolesta.
- Anonyymi
Hyvä juttu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1976861- 1592026
- 1131678
- 511380
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551228Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢501098Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu1001064Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6977Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251944- 41919