48 vuotta olin järjestössä. Muutama vuosi erosin järjestöstä. Tähän loppui yhteydenpito entisiin seurakunnassa oleviin ystäviin sekä sukuun, jotka kuuluvat lahkoon.
Jehovan todistat vetoavat hyvin usein uskonnonvapauteen, mutta eivät suvaitse sitä muille. Heidän mukaansa kaikki muut uskonnot ovat vääriä ja lähtöisin saatanasta, kaikki muut uskonnot!
Tämän lisäksi he toteuttavat järjestelmällisesti törkeää henkistäväkivaltaa lahkosta eronneisiin ja erotettuihin. Tämä on johtanut lukemattomiin itsemurhiin, perheiden hajoamisiin, mielenterveys ja päihdeongelmiin. Ja kieroutuneesti tämä seurakunnan järjestelmällinen karttamissääntö perustellaan rakkaudella!! Näin seurakunnan mukaan eksynyt lammas saadaavtakaisin seurakuntaan. Tämä toimiikin yllättävä hyvin, sillä monet palaavat seurakuntaan, suoritettuaan ensin 6kk-24kk kestävän nöyryyttävän katumisen ilmaisevan julkisen, nöyrtymisen seurakunnan edessä. Tämä tarkoittaa, että jokaiseen seurakunnan yhteenkokoontumiseen on sallistuttava 2xviikossa 6kk-24kk ajan, ja tällöin sinua kohdellaan kuin synnintekijää, tämän aikana kukaan ei keskustele kanssasi, ei edes tervehdi. Menet valtakunnansalille yksin, istut hiljaa ja ilmaiset katumusta ja poistut ja Olet yksin.
Tästä on rakkaus kaukana.
En ymmärrä kuinka Suomi hyväksyy tämän törkeän henkisenväkivallan muodon! Jonkun on puututtava tähän. Tämä oikeasti tappaa ihmisiä! 3 läheistäni teki itsemurhan.
Varokaa tätä järjestöä ja olkaa iloisia, jos ette ikinä ole kuuluneet siihen!!
He hallitsevat koko elämääsi.
Ainoa uskonto, joka jatkuvasti vetoaa uskonnonvapauteen, mutta ei salli sitä muille!
6
173
Vastaukset
- Anonyymi
Oikein kirjoitit.
Lisään tuohon:
Itse "saakuti" tekeytyy valkeuden enkeliksi JT:n joukossa.
Hän eksyttää sillä touhulla ihmiset,jotka ovat liittyneet JT:ksi. Ainoa oikea uskonto on Peräilman päästely. Kaikki puhthat, jeesukset, muhammettit, kunflutsit, talolaisuus ja hintu-vakiirien temput ovat yhtä ja samaa suurta vuskua.
- Anonyymi
Jehovan todistajien uskonnolla on narsistisia piirteitä. Oma uskonto nähdään ainutlaatuisena, ja sille sallitaan asioita, mitä paheksutaan muiden tekemänä.
- Anonyymi
ehovan todistat vetoavat hyvin usein uskonnonvapauteen, mutta eivät suvaitse sitä muille. Heidän mukaansa kaikki muut uskonnot ovat vääriä ja lähtöisin saatanasta, kaikki muut uskonnot!#####
JT ja raamattu ovat siinä asiassa oikeassa.....MIKSE USKO RAAMATTUUN???- Anonyymi
Mikä sinä olit ennen jt-mainostajaa ?
- Anonyymi00005
Jaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1566384Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto745286Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143705Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213330Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1272561Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712306Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12068Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271628Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191516- 821235