Tarkoitatteko kenties luomistarinalla sitä, että ihminen on kirottu, koska savesta tehty mies ja transsukupuolinen klooni houkuteltiin syömään jotain hedelmää puhuvan käärmeen taholta?
Ensimmäiset ihmiset
5
148
Vastaukset
- Anonyymi
Koraanin mukaan Jumala hylkäsi maasta tehdyn ihmisen jo ennen syntiinlankeemusta ja valitsi tulesta tehdyn saatanan. Yleensäkin ennen maailman luomista valitut ovat tulesta.
Jumala sanoi saatanalle, joka ei suostunut kumartamaan maasta tehtyä epäjumalaa eli Aadamia , että sinä saat keinoja kaihtamatta hankkia ja houkutella kaikki maailman asukkaat puolellesi ja uskoosi.
Niin onkin saatana tehnyt kaikki uskot ja uskomukset. Esim. Apostoli Paavali oli hyvin ihmisvastainen. Jumala hylkäsi Aadamin jo aivan alussa ja valitsi saatanan.- Anonyymi
Paavalin ihmisvastaisuus ja ruumiillisuuden vierastaminen lienevät ainakin osittain kreikkalaista perua. Vanhassa testamentissa käsitys näistä ei ole yhtä negatiivinen.
Paavalilla oli varmasti myös henkilökohtaiset traumansa: tavattoman huono omatunto oman aiemman toimintansa johdosta, sekä pettymys siitä, että hänen juutalaisten uskonveljiensä enemmistö kuitenkin torjui evankeliumin. Näitä pääsee kai jotenkin pakenemaan sillä, että julistaa kaikki ihmiset kutakuinkin kelvottomaksi ja odottelee taivaallista elämää, jossa eletään sitten toisenlaisessa muodossa.
- Anonyymi
Jehovan todistajien uskonnossa opetetaan, että syntiinlankeemuksen (kirjaimellinen kielletyn hedelmän syönti) johdosta ihmiset ovat "epätäydellisiä" ja taipuvaisia syntiin. Siis erilaisia kuin millaiseksi ihminen alunperin luotiin ja erilaisia kuin mitä Jeesus oli.
Eli kyllä, asia voidaan muotoilla noinkin kuten teit.
Varsinaisesti siis kuitenkin kirous ja ongelmat tulivat vasta syntiinlankeemuksessa, eivät vielä luomisessa. Ihminen luotiin maasta tavallaan enkeleitä alempiarvoiseksi, mutta silti hyväksi ja virheettömäksi. - Anonyymi
Anonyymi 2025-10-14 17:06:16
"Jehovan todistajien uskonnossa opetetaan, että syntiinlankeemuksen (kirjaimellinen kielletyn hedelmän syönti) johdosta ihmiset ovat "epätäydellisiä" ja taipuvaisia syntiin. "
-Jt -johtohan se vasta synnissä rypeekin. Ihan Raamatun väärentämiseen asti. Tehneet siitä "UM" -pamfletin.
Otetaan yksi esimerkki
Heprealaisille 1:8
UM: Mutta Pojasta hän sanoo: ”Jumala on sinun valtaistuimesi aina ja ikuisesti, ja valtakuntasi valtikka on oikeudenmukaisuuden valtikka.
KR92: Mutta Pojastaan hän sanoo: – Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy ajasta aikaan, ja sinun kuninkaanvaltikkasi on oikeudenmukaisuuden valtikka.
1933/38: mutta Pojasta: ”Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy aina ja iankaikkisesti, ja sinun valtakuntasi valtikka on oikeuden valtikka.
Jeesuksen jumaluus on häivytetty muuttamalla jakeen merkitystä. Muissa käännöksissä Pojasta puhutaan Jumalana, UM puhuu Jumalasta, joka ei ole Poika. Luomiskertomuksesta on jätetty pois aivan olennainen tapahtuma. Nimittäin Peräilman synty. Se nimittäin tapahtui hetimiten kun Aadam oli luotu.
Jehova-setä tarkasteli luomustaan, kun tämä käyskenteli paratiisissa. Hän huomasi, että Aadam oli hyvin surullinen. jehova-setä kysäisi telefaattisesti, mikä painaa mieltä. Aadam sanoi, että haluan päästellä Peräilmaa, niin kuin te siellä taivassa päivät päästään teette. Jehova mietti hetken, ja sääti vähän Aadamin sisuskaluja ja vähän kiristi rektumia. Ja kas Adam kykeni päästelemään Peräilmaa. Ja loikki hän suu messingillä ympäri paratiisia rupsauttaen äänekkäästi joka loikalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site405787Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2165323Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers444476Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464302SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun514078Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813766SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt853680Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään463131Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062450SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het482396