Kysymys

ehkä joskus

Olen nuori nainen joka vielä jonakin päivänä haluaisi olla "yhdistelmäajoneuvon kuljettaja" vai kuinka se nyt menikään. Vaatiiko rekkakuskina olo paljon fyysistä voimaa?

7

1603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Madam X

      Hae Agalle kaasukuskiksi, kaasu on kevyttä kamaa. Sitä paitsi siellä on ennestäänkin lähes pelkkiä akkoja kuskeina joten olen vakuuttunut että viihtyisit.

    • Sanotaanko, että yleensä ottaen ei tarvitse, ainakaan PALJOA...
      Riippuu ajosta, esim.kaljakuskit näyttää, ainakin joskus, joutuvan kantelemaan aika paljon. Sitten taas joku rahdin, sahatavaran, hakkeen/purun/turpeen/vastaavan ajo yleensä ei vaadi niinkään fyysistä voimaa.
      Poikkeustilanteita on joka ajossa, vaikka renkaanvaihdossa voi joltain puhti loppua, tai puunajossa ketjun laitossa pyöriin. Mutta nekin on tekniikkalajeja ;) Mutta onhan niitä naisia monenlaisessa ajossa, joten varmaan peruskunnolla pärjää aivan hyvin. Onhan pieniä ja hinteliä miehiäkin alalla

    • ScaniaR

      Ei se nyt niin hirveesti fyysistä voimaa vaadi. Älyllä pärjää pidemmälle kuin voimalla. Ja ainahan se hauis kasvaa mitä enemmän hommia tekee =)

    • koko sakki

      tässä lajissa ei järkee eikä voimaa tarvita.

      • pölöjä

        Tule sinäkin jaloon joukkoomme, kaikki edellytyksethän sinulla tuntuu olevan...


      • ehkä joskus

        Ihmisestä järjenjuoksu ja ruumiinrakenne kiinni on, ei ammatista. Jokainen ihminen joka itse leipänsä ansaitsee, ansaitsee myös kunnioitusta. Jos joku tässä maassa on tyhmä niin ihminen joka kouluttautuu työttömäksi (kuuluisin esimerkki varmaan nämä insinöörit tänäpäivänä).


    • On hommia jossa ei tarvitse lainkaan päätä, mutta voimaa senkin edestä. Esim. roskakuskit

      Ja taasen joku pakettijakelu on älyttömän kevyttä, mutta prin vaikeaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      73
      3684
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      2011
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      226
      1333
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      135
      1226
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      107
      1108
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      109
      1075
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      70
      1020
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      975
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      974
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      886
    Aihe