tyttövauva

lokakuu

Tyttövauvamme kaipaa nimeä. Olen selaillut palstaa useinkin, ja joskus kauan sitten joku puhui Anna Aleksandrasta. Ja nyt se kutkuttaa niin kovastI!!
Anna on kaunis nimi, yleinen, mutta kun sitä maistelee niin se on ihana!! Vaan olisiko kuitenkin muita vaihtoehtoja Annan tilalle, Ei kuitenkaan mitään outoa. Toinen nimi on siis Aleksandra, tai Alexandra.

kiitti

11

877

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asik

      Meidänkin mahd. tulevalle tytölle tulee toiseksi nimeksi Aleksandra isoisomummoni mukaan. Meillä etunimi ehdokkaina ovat: Aada, Aino, Sara ja Martta. Aaron pikkusiskolle vahvimmilla näistä on Sara Aleksanda! Anna Aleksandra on kaunis nimi, joka on muuten täysin sama kuin isoisomummollani:)

      • on lapset

        aaro ja anni. Pidätkö Anni Aleksandra


    • jjj

      No mitens olis
      Sonja Aleksandra
      Aino Aleksandra
      Helmi Aleksandra
      Oliko mikään kiva?

    • Ellinoora

      Anna Aleksandra on todella kaunis nimi. Eipä teidän enää täydy nimeä miettiä, hienon nimen olette keksineet.

      Mutta jos vielä haluat vaihtoehtoja, niin tässä mietittävää:

      Aino Aleksandra

      Elli Aleksandra

      Oona Aleksandra

      Iina Aleksandra

      Noora Aleksandra

    • helmi-rihma

      minusta emmi aleksandra olisi kaunis:L

    • stopp

      Anna Aleksandra on täydellinen nimi, lopettakaa miettiminen!

    • hyvä nimi

      Ei nimen yleisyys tai tavallisuus tee siitä huonoa. Eli Anna Aleksandra ja piste. Ja laittakaa Aleksandra tosiaankin suomailaiseen kirjoitusasuun, ei mitään teini-äxxiä ;)

      Jos Annan vaihtaisin, vaihtaisin sen tämänhetkiseen suosikkinimeeni eli Miljaan. Mutta mitään syytä ei ole Anna vaihtaa.

    • olisi?

      Linnea Aleksandra

    • nimi tuollainen järkevä ja kaunis!

    • Aurora

      Väestörekisterikeskuksen mukaan viime vuonna syntyneillä tytöillä Anna-nimi oli 23. suosituin ensimmäinen etunimi (255 kantajaa, vrt. Emma sijalla 1. 573 kpl). Kaikista etunimistä Anna löytyi sijalta 17.

      Eli ei se NIIN yleinen ole! =)

      Minusta Anna Aleksandra (nimenomaan ks-llä) on oikein kaunis, ajaton nimi jolla pärjää aikuisena ja ulkomailla. Jos erikoisempaa etsitte, niin ehdotan näitä:

      Auni, Aura, Auri, Asta, Anja, Annu, Alma.

    • kahden tytön äiti

      Meillä on Anna Aleksandra, 3-vuotias kaunis tyttönen. Tosi tyytyväisiä ollaan nimeen oltu!! Ja toinen tyttö on vielä ilman nimeä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1084
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      606
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      605
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      67
      557
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      94
      542
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      512
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      486
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe