monet ihmiset täällä palstalla ovat verranneet norjaa ja ruotsia keskenään, ja onkin totta että ne muistuttavat toisiaan paljon. Tässä teille yleisimmät ja huomattavimmat erot:
inte = ikke
Jag = jeg
ni = dere
komma = komme
komma ihåg = huske
jag tycker = jeg synes
jag tycker om = jeg liker
norjassa pienissä sanoissa on usein jätetty toinen samanlaisista kirjaimista pois:
att = at
till = til
ja tässä pari sanaa jotka ovat samoin kirjoitettuja, mutta tarkoittavat eri asiaa:
rolig = ruotsiksi kiva, hauska mutta norjaksi rauhallinen
le = ruotsiksi hymyillä mutta norjaksi nauraa. Norjaksi hymyillä on smile.
Minulta saa vapaasti kysyä neuvoja norjankielen sanoista ja rakenteista, vastaan todella mielelläni kysymyksiinne!!
hilse fra
ei finsk jente med norsk kjæreste
tässä apua norjan
6
2053
Vastaukset
- Citrophoros
Ikuinen pulmakulma tämä:
Kumpaisella tavalla TRONDHEIM lausutaan yleisnorjassa oikein: [tronheim] vai [tronhaim]?
Entäs GEIR ? [j-] vaiko [g-]?
GEIRANGER ?
Entäs sitten ÅLESUND ? [aalesyn] / [oolesyn]??- geir=gäir
ei=äi
- riippuen paikkakunnasta
hei
tuo ei:n lausuminen vähän riippuu murteesta ja paikkakunnasta. Jotenkin se on siinä ei:nä mutta jos pikkusen 'värität' e:tä äähän päin...
Varsinaisesti en ole kyllä ikinä kuullut siellä sanottavan Gäir.
Se Trondheim kyllä sanotaan lähes Tronjeim.
Å on kyllä äännettynä ihan meidän suomalainen o-kirjain. "oolesyn(d)" kuten kirjoititkin.
.. murteet sitten erikseen. Esim Tromssalaisittain
sanotaan [kuffer icchje] tarkoittaa "miksi ei".
Rohkeesti vaan puhutaan, kyllä ne ymmärtää.
- gift
Tørr du ikke å gifte deg? Du looooser!
- elina
mitä seuraavat tarkoittavat suomeksi?
1. Søk etter ord i stillingsannonse
2.Annonse publisert
3.Vis alle
4.Siste måned
5.Siste uke
6.Bare dagens
kiitos jos joku voisi auttaa minua ...!!! - Anonyymi
Moi weebit (oon ihminen tulevaisuudesta, joka on opettelemassa norjaa. Katsotaan, vastaako kukaan tähän kysymykseen IKINÄ, vai jääkö tämä keskustelu haudatuksi ikuisiksi ajoiksi: Miten norjan kielen R lausutaan esim. sanassa haR? En vain osaa lausua sitä oikein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1148183Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4157398Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804654Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294429Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-73989Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032799- 1162638
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332565Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps232224Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m22087