Outo mehiläis-kolibri Luonnonmaalla?

Kyllä nyt harmitti, kun ei ole digikameraa eikä edes filmiä, että olis voinut kuvata tätä outoa otusta. Se oli kyllä niin kovin liikkeessä koko ajan, että tuskin olisi onnistunutkaan meikäläisen taidoilla. Ensin luulin, että: kas vain kolibri. Siltä se nimittäin näytti. Se imi pitkällä imupillillä mettä terassillamme kasvavista Miljoonakelloista (pienempikukkaisia Petunioita) laskeutumatta kukalle vaan pysyen ilmassa siivillään räpytellen. Siivet olivat koko ajan vimmatussa liikkeessä, ja ne olivat aika lyhyet. Takapää oli kuin mehiläisen, mutta musta-valkopilkullinen ja leveämpi.
Koko otus oli saman kokoinen kuin se iso kimalainen keväisin n. 5 cm. Tämä tapahtui pe 25.8.
Se kävi vielä illemmallakin imemässä mettä vähän väliä. Talomme kun on melkein keskellä metsää eikä sille varmaankaan ollut muuta sopivaa ruokaa täällä. Onkohan tullut näiden itätuulien mukana?
Mistähän voisi saada tietoa?

7

3472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Kiitos vierailijalle erinoimaisista tiedoista. Tämä on juuri varmaan tällainen kiitäjä. Tässä lajissa, joka meidän terassilla ruokaili, ei ollut yhtään punaista ja siivet vaikuttivat sellaisilta läpinäkyviltä lasinomaisilta kuin sudenkorennolla, mutta kunnollahan niitä ei voinut nähdä jatkuvan räpyttelyn takia.


      • hese
        nelonen kirjoitti:

        Kiitos vierailijalle erinoimaisista tiedoista. Tämä on juuri varmaan tällainen kiitäjä. Tässä lajissa, joka meidän terassilla ruokaili, ei ollut yhtään punaista ja siivet vaikuttivat sellaisilta läpinäkyviltä lasinomaisilta kuin sudenkorennolla, mutta kunnollahan niitä ei voinut nähdä jatkuvan räpyttelyn takia.

        Tänään 5.9.2006 Kemi .Ihmettelin isoa noin 5 cm pitkää vähän mehiläisen näköistä otusta,joka lensi kukka pensaan ympärillä ja imi lennosta kukasta kärsällänsä.Se ei kertaakaan pysähtynyt kukalle vaan lensi kuin kolibri, siipien iskut olivat tidella tiheät eli niitä periaatteessa ei näkynyt. Se oli varmaankin samainen etelänkiitäjä,mutta miten se näin pohjoiseen on eksynyt. ONKO ILMASTONMUUTOS NOPEAMPAA KUIN TIEDEMIEHET USKALTAVAT SANOAKKAAN??

        T.HeSe


      • Pappa kerää perhosia
        hese kirjoitti:

        Tänään 5.9.2006 Kemi .Ihmettelin isoa noin 5 cm pitkää vähän mehiläisen näköistä otusta,joka lensi kukka pensaan ympärillä ja imi lennosta kukasta kärsällänsä.Se ei kertaakaan pysähtynyt kukalle vaan lensi kuin kolibri, siipien iskut olivat tidella tiheät eli niitä periaatteessa ei näkynyt. Se oli varmaankin samainen etelänkiitäjä,mutta miten se näin pohjoiseen on eksynyt. ONKO ILMASTONMUUTOS NOPEAMPAA KUIN TIEDEMIEHET USKALTAVAT SANOAKKAAN??

        T.HeSe

        On pohjoisessa omastakin takaa kiitäjiä. Itse kasvattelin Rovaniemellä 60 -luvulla matarakiitäjän toukkia. Sen vartalo on n. viisi cm ja siivenkärkiväli yli 70mm. Näyttävä perhonen. Vois olla vaikka tuo näkemäsi.

        Hyvinä lentäjinä kiitäjät tekevät pitkiä vaelluksia. Itse sain 67 Rovaniemellä pääkallokiitäjän. Se taitaa lisääntyä Afrikassa ja Etelä-Euroopassa, josta vaeltaa näköjään napapiirille asti. Samaten monista muista kiitäjostä voi yksittäisi vaeltajia nähdä eteläisessä Lapissa, ehkä pohjoisempanakin.


    • catocala

      Nyt täytyy muistaa, että kolibrit kuuluvat lintuihin. Näinollen niillä on nokka eikä imukärsää. Näkemäsi siivekäs on suurella todennäköisyydellä etelänpäiväkiitäjä, joita tänä kesänä on Suomessa havaittu poikkeuksellisen paljon. Mainitsemasi siipien läpinäkyvyys tosin viittaisi lähinnä ruusuruohokiitäjään tai kuusamakiitäjään, mutta nämä eivät kyllä lennä enää elokuun lopulla. Matarakiitäjään pätee sama, sitäkin havaitaan elokuussa kovin harvoin, lentää pääsääntöisesti kesäkuussa.

      • Kiitos paljon perhostiedoista! Lajimääritys tuli niin tarkkaan kuin nyt muistikuvien mukaan on mahdollista. Venäjän metsäpalojen savut ilmaisivat ilmavirtojen liikkeen.Ehkä nämä ovat tulleet juuri sieltäpäin. Eikö Kannaksen ilmasto ole aika erityinen.


      • catocala
        nelonen kirjoitti:

        Kiitos paljon perhostiedoista! Lajimääritys tuli niin tarkkaan kuin nyt muistikuvien mukaan on mahdollista. Venäjän metsäpalojen savut ilmaisivat ilmavirtojen liikkeen.Ehkä nämä ovat tulleet juuri sieltäpäin. Eikö Kannaksen ilmasto ole aika erityinen.

        Etelänpäiväkiitäjä on kyllä eteläisen Euroopan laji, eli vaellukset tulevat lähinnä siltä suunnalta. Mutta Venäjän suunta on toki hyvin merkittävä monien muiden vaeltajaperhosten kohdalla. Kaikkihan tietysti riippuu vallitsevista ilmavirtauksista. Esimerkiksi itse olen tänä vuonna havainnut kaakkois-Suomessa tavallista runsaammin siniritariyökkösiä (catocala fraxini), jonka suomalainen kanta saa hyvinä vaellusvuosina runsasta lisäystä juuri Venäjältä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11185
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2555
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1771
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1675
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1265
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1076
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      105
      1001
    Aihe