hallituksen jäsenten kulukorvaus

vihreä tammikuu

Jos yhdistyksen säännöissä ei ole mitään mainintaa hallituksen jäsenten palkkioista, kulu- ja kilometrikorvauksista, voiko hallitus kokouksessaan keskenään päättää tästä asiasta ilman yhdistyksen kokousta?

Minkälaisia kilometri- ym korvauksia teidän yhdistyksessä on?

10

12250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rahattomuudenhoitaja

      Meillä oli juuri tämä tilanne käsillä. Yhdistyksen kokous on päättänyt vuoden 2006 talousarviosta, jossa ei ole mitään mainintaa kulukorvauksista eikä matkalaskujen maksamisesta, mutta hallitus päätti siitä huolimatta maksaa puheenjohtajalle hänen tekemistään kotimaan matkoista korvaukset viime marraskuussa. Ylitimme siis budjetin ja vastaamme siitä kevätkokoukselle, joka sitten jälkikäteen päättää asiasta vastuuvapauden muodossa.

      Kysymys on siis talousarviosta ja taloudenhoidon vastuunjaosta ennemmin kuin varsinaisista säännöistä.

      Kuitenkin koska meillä matkakustannuksen korvaukset perustuivat PJ:n oikeisiin kotimaan matkoihin toimintasuunnitelman mukaisesti, asia lienee kunnossa, mutta muuten luulen, että asiasta olisi syytä jäsenistön päättää.

      Ehkäpä rivijäsenet olettavat automaattisesti, että kenellekään ei makseta mitään, ainakaan heidän selkiensä takana. Voihan tästä aina pienissä yhdistyksissä kysyä yleistä mielipidettä ns. kaffen ja pullan äärellä. Isoissa taasen asia lienee tullut esille jo toiminnan alussa.

    • Marja-Riitta

      Kyllä hallituksen jäsenille voi maksaa KULUkorvausta ilman yleistä kokousta. Nehän perustuvat todellisiin kuluihin, joita henkilö on yhdistyksen hyväksi tehnyt sen asioita hoitaessaan. Yhdistys/hallitus voi tehdä periaatepäätöksen maksetaanko matkakorvauksia esim. julkisen kulkuneuvon mukaan.Matkoista pitää tehdä tietenkin asiallinen matkalasku matkustustietoineen. Kohtuulliset puhelin- yms. korvaukset voi myös maksaa. Tästä olisi hyvä olla merkintä hallituksen pöytäkirjassa.Olisihan aivan hullua, että joku (yhdistystoiminta käytännössä on usein muutaman ihmisen käsissä)joutuisi henkilökohtaisesti kustantamaan yhdistyksen kuluja. Neuvoni perustuvat kohta kahdenkymmenen vuoden kokemukseen järjestöjen talousasioiden hoidosta. Tosin täytyy myöntää, että aina löytyy niitä, jotka yrittävät matkalaskuilla kikkailla ylimääräistä rahaa itselleen, mutta se onkin sitten toinen juttu...

      • vihreä tammikuu

        Kiitos tiedosta.
        Olen samaa mieltä- turhauttavaa jos joutuu omasta vähästään maksamaan kuluja.

        Jos toimihenkilöiden palkkioasiaa (tarkoitan lähinnä esim kertaluontoista kulukorvaussummaa) ei ole yhdistyksen säännöissä mainittu,
        liekö silloin niin, että hallitus voi omassa kokouksessaan määrittää esim vuosittaisen kertasumman, joka maksetaan kulukorvauksena hallituksen jäsenille (tai joillekin heistä)?


      • PJ päättää

        Meillä täällä Joensuussa eräässä yhdistyksessä päättää puheenjohtaja kenelle maksetaan kuluista, itselleen hän on valmis maksamaan kaikki kulut , mutta ei muille, koska HÄN omasta mielestään tekee "ainoastaan" yhdistyksen eteen työtä, vaikka hallitus olisi valinnut esim jonkun jaoston vetäjän , jolle tietenkin muodostuu kuluja.


      • Rahattomuudenhoitaja
        vihreä tammikuu kirjoitti:

        Kiitos tiedosta.
        Olen samaa mieltä- turhauttavaa jos joutuu omasta vähästään maksamaan kuluja.

        Jos toimihenkilöiden palkkioasiaa (tarkoitan lähinnä esim kertaluontoista kulukorvaussummaa) ei ole yhdistyksen säännöissä mainittu,
        liekö silloin niin, että hallitus voi omassa kokouksessaan määrittää esim vuosittaisen kertasumman, joka maksetaan kulukorvauksena hallituksen jäsenille (tai joillekin heistä)?

        Olen edelleen sitä mieltä, että erilaiset palkkiot hallituksen jäsenille pitäisi päättää periaatetasolla yhdistyksen kokouksessa - vaikka toki Marja-Riitta aivan oikeassa olikin sen suhteen, että on kohtuullista korvata syntyneet kulut laskujen mukaan.

        Yhdistyksen kokous päättää talousarviosta ja toimintasuunnitelmasta, ja näihin voidaan hyvin kirjata, että hallituksen jäsenille joko maksetaan erikseen palkkio toiminnasta tai että heille aiheutuneet kulut korvataan matkalaskujen tms. mukaan. Näin maksuille saadaan varma pohja. Päätös voidaan toki tehdä myös jälkikäteen hyväksymällä tilinpäätös ja myöntämällä vastuuvapaus, ikäänkuin huomaamatta.

        Sääntöjen ja hallituksen välissä on valitettavasti tuo harmiton kumileimasin (vuosikokous) usein haittaamassa hyvin toimivaa oligarkiaa ;) No, leikki leikkinä, mutta en tohtisi ruveta itse määräämään hallituksen palkkioita ilman jäsenistön tukea.

        Kysymys on suuruusluokasta. Kannattaa miettiä palkkion määrää suhteessa esimerkiksi yhdistyksen toiminnan "liikevaihtoon" tai ylijäämään. Jos pyöritätte useiden tuhansien eurojen vuotuista meininkiä ja hallitukselle maksetaan parisataa euroa korvausta, asia ei nostane kissaakaan pöydälle, paitsi niiden jäsenten mielestä, jotka tällaisiin asioihin mielellään tarttuvat.

        Jos taasen yhdistyksen suurin tulonlähde ovat jäsenmaksut, monia kiinnostaa tietää, mihin heidän rahansa käytetään. Silloin voivat erilaiset palkkiot olla kovinkin kuuma peruna.


      • rahastonhoitaja
        PJ päättää kirjoitti:

        Meillä täällä Joensuussa eräässä yhdistyksessä päättää puheenjohtaja kenelle maksetaan kuluista, itselleen hän on valmis maksamaan kaikki kulut , mutta ei muille, koska HÄN omasta mielestään tekee "ainoastaan" yhdistyksen eteen työtä, vaikka hallitus olisi valinnut esim jonkun jaoston vetäjän , jolle tietenkin muodostuu kuluja.

        Yhdistys,jossa toimin,saa tulonsa jäsenmaksuista.Talousarviota laadittaesa, yhdistyksellämme on tarkasti lueteltu,mihin rahoja käytetään.Jäsenistö hyväksyy tai hylkää syyskokouksessa talousarvion tai jonkin kohdan siitä.Jokainen kuitti ja tosite löytyvät kirjanpidossa.Viimeistään tilintarkastaja(meillä tarkka sellainen)puuttuu asiaan.En ymmärrä joidenkin yhdistysten "sooloilua"Kuinka ne saavat vastuuvapauden?


      • Ei kateellinen
        PJ päättää kirjoitti:

        Meillä täällä Joensuussa eräässä yhdistyksessä päättää puheenjohtaja kenelle maksetaan kuluista, itselleen hän on valmis maksamaan kaikki kulut , mutta ei muille, koska HÄN omasta mielestään tekee "ainoastaan" yhdistyksen eteen työtä, vaikka hallitus olisi valinnut esim jonkun jaoston vetäjän , jolle tietenkin muodostuu kuluja.

        Mitenkäs käy jos ko. pj. lopettaa toiminnan. Loppuuko koko yhdistys samalla. Ei kannata aina olla niin kateellinen, että itseäkin hirvittää.


    • pyörittäjä

      mikä ihme on kun kansanedustaja saa nostaa neljä vuotta kulukorvausta
      ja muut ihmiset kaksi vuotta
      jos joku tän pystyy järkevästi perusteleen olisi mielenkiintoista tietää.

    • Yhdistysaktiivi

      Meidän yhdistyksessä maksettiin matkakorvauksia hallituksen kokoukseen osallistumista porrastetusti; edestakainen automatka alle 50 km - ei korvausta, 50-100 km 10 euroa, yli 100 km 20 euroa (tiedot muistinvaraisia, en ole enää hallituksessa). Tämän hallitus päätti omassa keskuudessaan, eikä yhdistyksen kokouksessa tullut mitään sanomista.

      Muistaakseni sitten maksettiin myös joskus joitain puhelinkorvauksia, mutta yhdistyksellä on tätä nykyä omia kännyköitä, joita annetaan puheenjohtajan, sihteerin ja talkoojärjestelijöiden käyttöön aina tarpeen mukaan. Meneväthän kulut suoraan yhdistykselle.

      • b n h b

        Kulukorvaus ja palkkio ovat täysin eri asiat. Itselleen maksettavista palkkioista hallitus tai puheenjohtaja eivät voi päättää, vaan siitä päätetään yhdistyksen kokouksessa. Talousarviota ja toimintasuunnitelmaa tehdessä on syytä kirjata kaikki mahdolliset kulut, mitä toiminnasta syntyy, jolloin kulukorvaukset sisältyvät talöousarvioon. No kaikkea ei aina voi tietää etukäteen, joten kulut muodostuvat toimintavuoden aikana ja aina poikkeavat jonkin verran talousarviosta. Siinäpä sitä sitten rajanvetoa, milloin Pj, hallitus ja toimihenkilöt ovat ylittäneet toimivaltansa ja yhdistyskokous päättää vastuuvapaudesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      45
      3151
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1917
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1900
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      79
      1712
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1512
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1388
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1322
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1167
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      111
      1135
    Aihe